Pesticidi smanjuju inteligenciju dece još u materici
Timovi istraživača primetili su da smanjenu inteligenciju imaju samo deca koje su pre rođenja bila izložena pesticidima, ali ne i deca koja su pesticidima izložena nakon rođenja, što verovatno znači da su pesticidi uticali na razvoj mozga nerođenog deteta.
Tri odvojene studije su pokazale da izloženost dece pesticidima pre rođenja može da smanji njihovu inteligenciju, prenosi Yahoo.
Dve studije su sprovedene u Njujorku, a jedna u Kaliforniji i tim sa kalifornijskog Univerziteta a Berkli otkrio je da se za svako deseterostruko povećanje izloženosti pesticidima pre rođenja, inteligencija dece do 7 godina na testovima smanjuje za 5,5 bodova. Istraživačka timovi su skupljali urin majki i testirali visinu chlorpyrifosa, jednog od sastojaka insekticida poznatih kao organofosfati za koje se zna da su otrovni za moždane ćelije. U SAD-u je ovaj insekticid zabranjen 2001. ali, do tada je bio jedan od nakorištenijih insekticida.
Univerzitet Columbija ispitao je 265 dece sa područja Njujorka koji su rođeni pre zabrane 2001.i povećana količina chlorpyrifosa u krvi takve dece bila je povezana sa slabijim rezultatima na testovima inteligencije. Timovi istraživača su primetili da smanjenu inteligenciju imaju samo deca koje su pre rođenja bila izložena pesticidima, ali ne i deca koja su pesticidima izložena nakon rođenja, što verovatno znači da su pesticidi uticali na razvoj mozga nerođenog deteta.
U SAD-u je nakon zabrane 2001. upotreba organofosfata pala za 50 posto, ali chlorpyrifos se još uvek koristi kao sastojak nekih pesticida.