Top 4 načina za uklanjanje belih naslaga u ustima beba
Prljave ručice, igračke koje se vuku po podu i pribor za jelo o kojem se ne vodi dovoljno računa – mogu biti okidač za pojavu gljivične infekcije u ustima. Ako se mlečac pojavi, nema mesta panici!
Ako je vaša beba razdražljiva, otežano sisa ili potpuno odbija dojku, povraća ili ima proliv, a pritom ima beličaste naslage nalik ostacima mlečnog obroka na unutrašnjoj strani obraza, korenu jezika, nepcu i desnima – suočava se sa sorom odnosno belim naslagma.
U pitanju je gljivična infekcija poznata i kao mlečac ili kandidijaza, a najčešće se javlja nedugo nakon rođenja. Uzrokuje je bakterija Candida albicans, čije je prisustvo na koži i sluzokoži uobičajeno, dok god se ne poremeti ravnoteža bakterijske flore.
Prljave ručice u ustima, igračke koje se vuku po podu, cucla ili pribor za jelo o kojem se ne vodi dovoljno računa – mogu biti okidači za beličastu napast. Ako je nakon pregleda i uzetog brisa vašem bepcu dijagnostikovan sor, ne paničite – mada u nekim slučajevima može doći do komplikacija poput infekcije creva ili predela koji pokrivaju pelene, za većinu mališana to je laka i prolazna infekcija.
Bolje sprečiti nego lečiti!
Sprečite sor tako što ćete sterilisati igračke, cuclu i pribor za jelo. Dete nemojte uspavljivati mlekom ili sokom u flašici, jer se šećer razgrađuje u ustima tokom noći, što pogoduje razmnožavanju kandide. Neka beba što pre zaboravi na cuclu i pređe na kašičicu ili čašu. Iskuvavajte odeću i posteljinu i često perite ruke. Bradavice perite toplom vodom, bez upotrebe sapuna i gelova, a sušite ih na vazduhu. Za sprečavanje crevne kandidijaze važna je racionalna upotreba antibiotika, s kojima uvek treba uzimati probiotik.
Na koje sve načine možete ukloniti bele naslage u ustima vaših mališana pročitajte OVDE.