Trudnoća i dijabetes

by | maj 4, 2012

Dijabetes nastaje kada u organizmu ponestane insulina, koji kontroliše nivo šećera u krvi. Oko 5% trudnica oboli od dijabetesa (manifestuje se isključivo u trudnoći i povlači se nakon porođaja). Budući da često izostaju očigledni simptomi, potrebno je da redovno dajete urin na analizu. Ukoliko se uoči prisutnost šećera (glukoze) u mokraći, lekar će vas uputiti na analizu krvi.

Sama činjenica da ste u drugom stanju, povećava rizik od pojave dijabetesa. Ipak, rizik je veći ukoliko ste gojazni, jedete dosta slatke hrane, stariji ste od 35 godina ili nosite više od jedne bebe. Injekcije insulina najčešće nisu potrebne, ali je neophodna stalna kontrola i nadzor. Srećom, u većini slučajeva, trudnoća napreduje normalno i ne postoje kontraindikacije za normalan porođaj.

Najbolji način kontrolisanja dijabetesa je adekvatno korigovanje ishrane. Smanjite unos slatkiša i zaslađene hrane i pijte mnogo vode. Određena istraživanja pokazuju da namirnice bogate vitaminom B6 mogu da smanje komplikacije trudničkog dijabetesa. U dobre izvore ovog vitamina spadaju meso, riba, žumance i zeleno povrće. Dijabetes, ako se pravilno tretira, nije opasan osim u ekstremnim slučajevima. Svakako je neophodno da bolest bude adekvatno regulisana i stalno pod kontrolom.

Napomena: Informacije iz ovog teksta koristite na sopstvenu odgovornost. Savetujemo vam da se najpre konsultujete sa svojim lekarom.

Članak se nastavlja posle reklama


Tagovi: