Zašto otiču prsti: 7 najčešćih razloga
Otečeni prsti nisu nešto što treba ignorisati, jer mogu biti simptom ozbiljnog zdravstvenog problema
Zašto otiču prsti na rukama? Ima li razloga za brigu? Verovatno ne. Prsti otiču iz mnogo razloga, a mnogi od njih su bezopasni. Međutim, u nekim slučajevima otok može biti simptom ozboljnog zdravstvenog poremećaja. Evo nekih od najčešćih uzroka otečenih prstiju i kada treba da se obratite lekaru.
Zašto otiču prsti: Koji su najčešći razlozi?
1. Napolju je pretoplo
Toplota prouzrokuje širenje krvnih sudova (vazodilatacija). Rastezanjem krvni sudovi postaju propustljivi, pa deo njihove tečnosti može iscureti u meka tkiva i uzrokovati natečenost. U tom slučaju, razgibajte, prodmajte prste i umijte se hladnom vodom. Ako primetite da su vam otekli samo prsti na rukama, a ne i na nogama, i pritom su bolni, to može biti znak da nije u pitanju samo vrućina i da treba da se obratite lekaru.
2. Previše soli
Slane grickalice, masna i pržena hrana mogu izazvati oticanje prstiju. Zdravo telo održava konzistentnu ravnotežu soli i vode. Kada konzumirate dodatni natrijum, organizam to kompenzuje tako što zadržava više vode, a tako nastaju otoci. Tipično, blagi otok izazvan slanom hranom nestaje sam od sebe u roku od jednog dana, ali može trajati duže u zavisnosti od toga koliko ste soli uneli u organizam. Ako ograničite unos soli, a otok ne prestane, posetite lekara.
3. Možda imate osteoartritis ili reumatoidni artritis
Ako su vam zglobovi na prstima otečeni, naročito ujutru, za to može biti kriv osteoartritis. U tum slučaju, zglobovi nisu samo otečeni, već i bolni i ukočeni. Reumatoidni artritis (RA) takođe može izazvati oticanje i upalu zglobova na prstima.
Zašto otiču prsti: 4. Određeni lekovi
Neki medikamenti takođe mogu izazvati oticanje prstiju i šaka. To mogu biti lekovi za snižavanje krvnog pritiska, OTC lekovi protiv bolova, lekovi za dijabetes, steroidi i kontraceptivne pilule.
5. Sindrom karpalnog tunela
Kada se nerv koji se proteže od podlaktice do dlana priklešti u zglobu šake, tada se razvija sindrom karpalnog tunela. Oso stanje šešće pogađa žene (čak tri puta), nego muškarce. Okidači mogu biti: ponovljene traume ili povrede ručnog zgloba, stres na poslu, nedovoljno aktivna štitna žlezda i reumatoidni artritis. Sindrom karpalnog tunela može izazvati oticanje prstiju i obično je praćen bolom, pečenjem, peckanjem ili utrnulošću u šakama ili rukama.
6. Problem s bubrezima
Ako bubrezi ne uspeju da uklone višak tečnosti – poznat i kao edem – telo će ga zadržati, što može dovesti do oticanja prstiju. Edem može uticati na bilo koji deo tela, ali otok se uglavnom javlja u rukama, stopalima, člancima i potkolenicama. Bubrezi takođe pomažu u regulisanju elektrolita u telu, tako da bilo koja vrsta bubrežne bolesti ili problem s bubrezima može uticati na ovaj proces. Hipertenzija i dijabetes tipa 1 i tipa 2 su neka stanja koja mogu izazvati ove probleme s bubrezima.
7. Blokada u limfnom sistemu
Limfedem je retka bolest koja se javlja kada se limfna tečnost (koja izbacuje otpad, bakterije i viruse iz tela) ne odvodi adekvatno. U tom slučaju, otok će zahvatiti cele noge i ruke, ne samo prste. Limfedem je povezan s operacijom ili zračenjem u lečenju raka dojke. U retkim slučajevima, limfedem može biti uzrokovan i abnormalnim rastom u blizini limfnog čvora, što može dovesti do blokade tečnosti.