Zaustavite emocionalno prejedanje: 10 zlatnih pravila ishrane Nevene Veselinović
Kolumnistkinja magazina “Natural Health” donosi lako primenljive savete koji će vam pomoći da izađete iz začaranog kruga želje za nezdravom hranom.
Emocionalno prejedanje je danas termin s kojim se svakodnevno susrećemo. Ali zašto se to dešava?
Piše: Nevena Veselinović
Šta biste uradili da otkrijete da smo svi mi 90% bakterije, a samo 10% čovek? Nasmejali biste se i odmahnuli rukom? Ili biste se zamislili? Ili jedno i drugo? Preporučujem drugo ili bar treće. Jer, upravo je to istina.
Ko zapravo donosi odluke?
Činjenica je da našu crevnu mikrofloru – mikrobiom – ispunjavaju milijarde bakterija koje putem nerava i hormona komuniciraju s našim mozgom. Na taj način one imaju veliki uticaj na naše misli, odluke i aktivnosti.
Naravno, nisu sve te bakterije, žargonski rečeno, negativci. Mnoge od njih su dobri domaćini koji omogućavaju adekvatnu razmenu hranjivih materija u našim crevima i sintezu pojedinih mikronutrijenata. Međutim, od nas zavisi da li će u našim crevima prevladati korisne ili patogene bakterije. I u tome je cela poenta.
Ukoliko preovladavaju korisne bakterije – zdravi smo. Ako nadvladaju patogene, nastupa bolest, koja nije ništa drugo do stanje narušene ravnoteže. Ravnoteža je pravilan odnos kisele i bazne sredine u organizmu i pravilna razmena kiseonika, od čije količine i brzine kruženja krvotokom zavisi razmena hranjivih sastojaka i zdravlje naših organa.
Emocionalno prejedanje: Opterećenje za telo i psihu
Imajte to u vidu kada sledeći put poželite da grickate čips ili slatkiš pun rafinisanih sastojaka, aditiva, pojačivača ukusa… Ah da, i hormona. Oni, baš kao i hrana životinjskog porekla, kofeinski napici, rafinisani sokovi, masti i veštački šećeri snažno narušavaju acidobaznu ravnotežu.(Pročitajte i… Da li je “sloboda ishrane” pravi odgovor na današnju kulturu dijeta?)
Usled acidobazne neravnoteže nastupaju i glukozne oscilacije koje se manifestuju naglim skokom nivoa glukoze, koji se ubrzo zatim pretvara u još opasniju hipoglikemiju – nagli pad nivoa šećera u krvi. Tada iz vaših creva, pod komandom patogenih bakterija, stiže komanda za um da vam je potrebno još šećera, još nezdrave hrane, još kafe, da bi se telo veštački razbudilo. Jedete i kad niste gladni i konzumirate takoreći bilo šta, bez jasne želje šta biste i zašto biste to jeli. To je emocionalno prejedanje, a osim tela – trpi i vaša psiha.
Šta možete učiniti da biste izašli iz začaranog kruga? Krenite malim, ali sigurnim, koracima u pravcu usvajanja zdravih navika.
10 zlatnih pravila ishrane u skladu s potrebama vašeg organizma
1. Svako jutro započnite sa dve čaše sveže vode (500 ml) posle koje ćete popiti i jednu čašu limunade, koja pritom nije ni hladna ni zaslađena.
2. Pola sata posle vode i limunade konzumirajte sokove od voća i povrća, a možete i sezonsko ili prirodno sušeno neušećereno voće, ili pak kašu od sirovih prosenih ili sirovih heljdinih pahuljica s voćem i vodom ili biljnim mlekom bez aditiva i šećera (pirinač, proso ili heljda). Telo se čisti od toksina u periodu od 8 do 11 h ujutru, pa mu pomozite tečnošću koja će uspostaviti acidobaznu ravnotežu – i namirnicama bogatim prirodnim šećerima i vlaknima zahvaljujući kojima ćemo imati dovoljno energije, osećati sitost i popraviti varenje. A to podiže nivo hormona sreće!
3. Orašaste plodove, zapravo bilo koje masti, sačuvajte za popodne, posebno u ishranu uvrstite lan, čija semenke, crni susam, konopljino seme i semenke golice.
4. Pravite pauze između obroka bar dva do četiri sata i između toga ne grickajte ništa.
5. Pijte dovoljno vode (2 l) i konzumirajte obilje namirnica koje će takođe hidrirati i nahraniti vaše ćelije – zeleno lisnato povrće, sok od krastavca, tikvicu, celer…
6. Žvaćite polako i svesno i ne mešajte tečnost i čvrstu hranu. Ne konzumirajte vodu tokom obroka ili neposredno pre njega, nipošto posle jela.
7. Voće jedite u razmaku od bar dva sata od slanog obroka.
8. Ne večeravajte posle 19-20 h.
9. Odmarajte se, dišite duboko i redovno spavajte. Jetra se odmara od 22 do 2 h, a pluća do 5 h ujutru.
10. Pružite šansu celovitoj biljnoj ishrani!
Nevena Veselinović je plant-based nutrition coach i vlasnica “Đumbir Superfood Bara” (djumbirsuperfoodbar.rs). Njene recepte zasnovane na principu celovite biljne ishrane pronaći ćete na blogu veganluk.com.