Znoj i neprijatni mirisi – nikad više! Uz ove trikove uvek ćete mirisati sveže
Znoj i neprijatni mirisi nisu samo letnji problem. Trikotaža? Nekoliko slojeva odeće? Pretopla i zagušljiva kancelarija? Da, znoj je priličan problem i zimi. Evo kako da se rešite neugodnosti i uvek mirišete sveže.
Zašto znoj smrdi?
Sam znoj ne smrdi. Ono što znoju daje neprijatan miris su mikroorganizimi koji i inače žive na našoj koži. Ali, kada se udruže sa vlažnom sredinom koju stvori znoj, namnože se do te mere da stvore nusprodukt – smrad.
Zato, prvo i osnovno pravilo da biste stalno mirisali sveže jeste: budite čisti. Ovo se naročito odnosi na sledeće zone: pazuh, prepone, stopala, područje pupka, genitalije.
Na neprijatan miris znoja utiču i hormoni, što posebno osete žene koje svakoga meseca prolaze kroz hormonalnu klackalicu.
Kako da smanjim miris znoja?
Higijena je, rekli smo, broj jedan. Uvek dobro operite sapunom, dobro isperite i što je još važnije – dobro osušite kritične delove tela. Dezodorans, a naročito antiperspirant, nanosite isključivo na čisto telo, nikada na odeću.
Kada je odeća u pitanju, birajte pamučne materijale. Sintetika često upija znoj i bakterije iz njega. Niske temperature na kojima se pere ponekad ne mogu da ubiju ove mikroorganizme, pa se desi da odeća ne miriše lepo ni nakon pranja. Asepsol ili jabukovo sirće bi mogli da pomognu. (Pogledajte i: Izađete na kraj s flekama od znoja (na odeći, naravno!))
I ishrana utiče na miris znoja
Hrana koju jedete utiče i na miris vašeg znoja. Ako želite da izbegnete jak telesni miris, trebalo bi da izbegavate crni i beli luk, kupus i zeleno povrće koje je bogato sumporom. Takođe, oni koji jedu mnogo proteina (čitajte: mesa, jaja, mleka) imaju jači miris tela u odnosu na one koji balansiraju između ugljenih hidrata i belančevina.
Ipak, nije rešenje ni biti vegetarijanac jer isključivo unošenje namirnica biljnog porekla može dovesti do toga da vam znoj poprimi specifičan miris koji podseća na ribu.
Kako da uvek mirišem sveže?
Postoje dva lagana recepta, sa namirnicama koje imate kod kuće, koje ubijaju neprijatan miris znoja. (Pročitajte i: Da li je znojenje dobro ili loše?)
Soda bikarbona
Napravite pastu od sodebikarbone. Pomešajte 2 kašike sode sa jednom kašikom kukuruznog skroba. Ovu pastu nanesite ispod pazuha, neka deluje desetak minuta. Nakon toga je isperite i nastavite sa svojom uobičajenom rutinom.
Jabukovo sirće
Jabukovo sirće ubija bakterije koje izazivaju neprijatan miris znoja. Pomešajte 10 ml sirćeta i 50 ml vode i svake večeri ovim rastvorom brišite pazuhe. Ujutro je isperite i stavite dezodorans. U ovo smesu možete dodati i ulje čajavca.
Miris znoja otkriva zdravstvene probleme
Ako ste primetili da vam se promenio miris znoja, obratite pažnju. Znoj i neprijatni mirisi mogu biti indikator ozbiljnih zdravstvenih stanja.
Ako znoj miriše na aceton – proverite nivo šećera u krvi
Ako znoj miriše na amonijak – proverite bubrege
Ako znoj mišire na pivo – proverite limfne čvorove
Ako znoj miriše na ribu – proverite jetru
Ako znoj miriši na ubuđali sir – proverite jeste li negde pokupili gljivičnu infekciju