Da li je crno vino zaista zdravo ili je to samo mit, pitale smo dijetetičare

by | decembar 14, 2024
zaljubljeni par pije crno vino

Koliko puta ste čuli da je čaša crnog vina tu i tamo dobra za zdravlje? Proveravamo sa dijetetičarima koliko je crno vino zaista zdravo

Crno vino je piće bez kojeg je nemoguće zamisliti proslave, izlaske, pa čak i one zimske večeri kada ste jednostavno previše pod stresom da biste napustili kuću. Ono će vas ugrejati, opustiti, priuštiti vam one divne note trešnje, hrasta ili cimeta… Ali, da li crno vino zaista ima i zdravstvene prednosti?

Da li crno vino ima zdravstvene prednosti?

Iako crno vino — kao i druga alkoholna pića — može učiniti da se osećate dobro, ono je i dalje jednako štetno za vas kao i druge vrste alkohola, tvrdi dr Džozef Merkola, lekar. Istina, crno vino sadrži antioksidanse koji su tu da štite naš organizam i ćelije od svega štetnog ali…
„Iako crno vino sadrži antioksidativna jedinjenja, ona ne prevazilaze zdravstveni rizik od alkohola“, objašnjava Merkola.
Ali kako smo onda stigli dotle da živimo u ubeđenju da je vino zdravo?

Kako se razvio mit o zdravstvenim prednostima crnog vina?

Dr Merkola kaže da je istorija reputacije crnog vina počela krajem 20. veka. Negde sredinom osamdesetih, istraživači su primetili da Francuzi imaju nižu stopu srčanih bolesti od drugih naroda, iako je njihova hrana puna masnoća. Tada su istraživači pomislili da bi odgovor mogao ležati u vinu. Počela su da se rade istraživanja posvećena resveratrolu, zaista korisnoj supstanci iz crvenog vina. Dokazano je da ova materija ima neke zdravstvene prednosti, ali su zaključci prikazani suviše pojednostavljeno i korak po korak – stigli smo do uverenja da crno vino jeste zdravo.

Zdravstveni rizici pijenja crnog vina

Gotovo svi smo u nekom trenutku svog života čuli da je čaša crnog vina dnevno vrlo zdrava.
„Nedavna istraživanja pokazuju da ne postoji sigurna količina za konzumiranje alkohola“, kaže dr Merkola. „Čak i male količine povećavaju rizik od raka i uzrokuju oštećenje DNK.“

Članak se nastavlja posle reklama

To je zato što etanol – bistra, bezbojna tečnost koja se nalazi u alkoholu – predstavlja višestruke zdravstvene rizike kada uđe u telo. Kada etanol uđe u krvotok, pretvara se u acetaldehid — poznatu kancerogenu supstancu.
Čak i kada se konzumira kratkotrajno, alkohol ima veliki uticaj na naše neurotransmitere (koji pomažu u određivanju našeg raspoloženja). Do sada ste verovatno čuli kako alkohol može da pogorša upalu – posebno kada se konzumira u velikim količinama. Konzumiranje alkohola može izazvati upalu u crevima i unutar kožnog tkiva; pošto je crno vino vazodilatator, može vam izazvati crvenilo na koži.  Iako vam nekoliko čaša crnog vina može pomoći da zaspite u početku, one će na kraju pokvariti kvalitet sna. Previše alkohola pre spavanja može smanjiti REM san i pogoršati probleme sa spavanjem. Treba li da pominjemo i oštećenje funkcije jetre? Jer, ono je posledica svakog konzumiranja alkohola.

 

Nebojša 93/GettyImages




Kliknite na video da saznate više: