Da li vežbanje goji?

by | decembar 5, 2014

Ukoliko ne kontolišete unos kalorija i razmišljate po principu ”sad kad vežbam, mogu više i da pojedem” ne očekujte mnogo!

dana

DanaPiše: Daniela Stamenković, instruktor u sportu (fitness i bodybuilding)
065/25 85 529

Formula za smanjenje telesne težine bi trebalo da je prilično jednostavna: sagoreti više kalorija nego što ih unesete. Da li to znači da je vežbanje bitan faktor mršavljenja? Naravno da jeste, međutim…

Nedavno sam pročitala nove podatke, objavljene na osnovu studije američkog prestižnog magazina (ime manje-više ne igra ulogu), koji ukazuju na to da redovnim vežbanjem možete dobiti na težini, ali ne zbog hipertrofije već povećanja masnih naslaga tj. – sala!

Članak se nastavlja posle reklama

Kako je ovo moguće? Odgovor je, zapravo, veoma jednostavan.

Naime, testiranja su rađena na osamdeset žena koje su u periodu od tri meseca podvrgnute aerobnim treninzima (bazirano na kardio programu). Jedan od uslova bio je da ne menjaju način ishrane i da nastave da konzumiraju sve namirnice kao i do sad. Efekat vežbanja, razumljivo, ne bi smeo da izostane jer tromesečni treninzi na traci za trčanje bi trebalo da rezultiraju padom kilaže i smanjenjem masnih naslaga. Ipak, to nije bio slučaj za većinu žena podvrgnutih programu.

One su bile u znatno boljoj formi i agilnijem fizičkom stanju nego na početku, ali su mnoge od njih bile deblje! Rezime studije: gotovo 60% žena dobilo je novo masno tkivo tokom programa.

Članak se nastavlja posle reklama

Tu se vratićamo na pitanje: kako je ovo moguće?

Moguće je! Unos kalorija je bitan (formula za smanjenje TT), a potreba za njima povećače se ako ste fizički aktivni. Ukoliko ne kontolišete unos kalorija i razmišljate po principu ”sad kad vežbam, mogu više i da pojedem”, dogodiće vam se isto što i ženama podvrgnutim studiji. Još ako ne birate namirnice koje unosite posle treninga i odete na pljesku, picu, burek, lisnata testa… masne naslage će se vremenom samo gomilati. Nažalost, kod većine vežbača sa lošim navikama javlja se i kompenzacijski uzorak ponašanja: povećani unos kalorija i smanjenje fizičke aktivnosti. Drugim rečima prejedanje i izležavanje nakon treninga.

Članak se nastavlja posle reklama

Ključna stavka je ishrana i greška vežbača je da se hrane kao do sad ili da samo malko izmene režim ishrane! Dakle, trening ne možete koristiti kao izgovor ukoliko zaista želite postati nova, mršava osoba. Trening ne kompenzuje loše prehrambene navike!

Foto: Instagram

Tagovi:





Kliknite na video da saznate više: