Šta se dešava sa telom kada postimo?

by | decembar 2, 2024
Šta se dešava sa telom kada postimo

Božićni post je počeo 28. novembra i trajaće do 6. januara. Sa hrišćanske tačke gledišta, ovaj period pomaže da se duhovno i fizički očistimo, ali zapravo šta se dešava sa telom kada postimo?

Prvi put, post je spomenut još u 5. veku. Vremenom je došlo do zamene pojmova, mnogi su počeli da tretiraju post kao neku vrstu hobija. U međuvremenu, ne mogu svi da ga isprate, a ako niste spremni, možete samo naštetiti svom telu.

Stoga je priprema za post važna: možete postepeno smanjivati količinu mesnih jela u ishrani, a povećavati količinu povrća. Tako će se vaš gastrointestinalni trakt (GIT) lakše prilagoditi na ovu promenu. Koje još kontraindikacije postoje i kakvu ishranu treba da se pridržavate tokom posta?

Šta se dešava sa telom kada postimo?

Ako post posmatramo sa nutritivne tačke gledišta, onda je u pitanju nepotpuna ishrana, i kao rezultat toga, možete doći u deficit, pa je nutricionistička podrška veoma važna.

Članak se nastavlja posle reklama

Osim toga, ponekad postoje dani „suvog jela“, a budući da je u pitanju hladna hrana koju naša creva ne vole, može doći do poremećaja u varenju i pražnjenju creva, kao i do poremećaja rada žučne kese. Zbog toga je važno zapamtiti da pijete toplu vodu tokom dana, a posebno ujutru.

Obično se tokom posta iz ishrane isključuju proizvodi životinjskog porekla (mesni proizvodi, mlečni proizvodi, jaja) – a to su esencijalne aminokiseline, vitamini B, vitamin A, gvožđe, bakar, kalcijum, cink.

Ali u isto vreme, božićni post nije tako strog kao Veliki post pred Vaskrs. Ovo je prilika da privremeno promenite svoj uobičajeni način života. Čak i sa male liste proizvoda možete dobiti raznovrsnost i održavati dobru ishranu.

Članak se nastavlja posle reklama

Ishrana za vreme božićnog posta

Proteini tokom posta se obično dobijaju iz biljne hrane (mahunarke, orašasti plodovi, semenke konoplje, čia semenke), a za popunu nivoa omega-3 vredi dodati nutraceutike, jer kada se isključuju životinjski proizvodi, eikozapentaenska kiselina (EPA) i dokozaheksaenska kiselina (DHA) se ne unosi upošte.

Zapamtite važnost vitamina D, koji dolazi sa hranom u malim količinama – dodajte nutraceutike u profilaktičkoj dozi, o dozama se razgovara pojedinačno sa lekarom na osnovu rezultata testova.

Članak se nastavlja posle reklama

Jod i selen su neophodni za podršku štitnoj žlezdi, orašasti plodovi (posebno brazilski orasi – šampion je u sadržaju selena), morske alge, alge, pasulj, slanutak.

Povrće i žitarice nisu samo dobri i spori ugljeni hidrati, već i odličan izvor vlakana, koji mnogi potcenjuju. Povrće se može jesti sveže ili pečeno. Za jačanje organizma tokom ovog perioda, fermentisano povrće će poslužiti kao prirodni izvor vitamina C i pro/prebiotika za odličnu probavu.

Ovo može izgledati teško, jer će telo morati da nauči da dobija energiju iz drugih namirnica, a ne iz brzih ugljenih hidrata kao obično. Važno je da se ne zanosite jednostavnim ugljenim hidratima, ali i dalje održavate ravnotežu i raznovrsnost u ishrani.

Zdravstvene prednosti posta

Post je koristan jer u ovom trenutku uklanjamo višak opterećenja sa organa digestivnog trakta, a ova praksa u kratkim kursevima je uglavnom korisna.

Ako ste oduvek želeli da isprobate alternativne vrste proizvoda, ali niste mogli da nađete pravo vreme, možete to učiniti tokom posta. Zamenite životinjsko mleko biljnim mlekom, koristite razne vrste brašna bogatog mineralnog sastava: zeleno heljdino brašno, brašno od badema, kolač od kedra i tako dalje, koristite urme i banane umesto šećera u domaćim pecivima, pecite zdrav domaći hleb koristeći psilijum kao bazu ili umesto praška za pecivo.

Članak se nastavlja posle reklama

Osim toga, važno je zapamtiti da post nije toliko o hrani koliko o duhovnosti. Zato postoji ograničenje u hrani – lakša hrana ne opterećuje naše telo i lakše je voditi duhovni život. Ovo je argument za prepoznavanje vaših zavisnosti od hrane koja vas kontroliše, za čišćenje od zavisnosti – na primer, poput kafe.

Post je važno vreme za duhovni razvoj i pažljivu pažnju svom unutrašnjem životu, vreme za usporavanje, odmor od svetske vreve i razmišljanje o duši.

Jednostavni saveti koji će vam olakšati post

Pijte više tople vode. Post je odličan razlog da uvedete ovu naviku u svoj život;

Pokušajte da imate manje fizičkog i mentalnog stresa u ovom trenutku, to će vam olakšati da se nosite, jer će takav prelazak već biti stresan za telo;

Provodite više vremena na svežem vazduhu, jer post nije samo odbijanje određenih namirnica, već i duhovno čišćenje, boravak nasamo sa sobom.

Članak se nastavlja posle reklama

Kome se ne preporučuje post?

Ljudima sa akutnim hroničnim bolestima;

Sa problemima sa kardiovaskularnim sistemom;

Sa poremećajem u ishrani (ED);

Ljudima sa anemijom;

Sa bolestima gastrointestinalnog trakta (GIT), posebno u akutnoj fazi;

Članak se nastavlja posle reklama

Osobama koje su neuhranjene

primipil via Getty




Kliknite na video da saznate više: