Topla voda na prazan stomak: Zdrava navika l ili samo mit? Stručnjaci otkrivaju istinu!

by | decembar 13, 2024
topla voda na prazan stomak

Da li topla voda na prazan stomak zaista ima zdravstvene benefite? Pokušavamo da otkrijemo u nastavku.

Sigurno ste mnogo puta dosad čuli da pre doručka na prazan stomak treba da pijete toplu vodu svaki dan. Varenje se navodno poboljšava a pokreće se i proces čišćenja organizma. Ima li zaista koristi od pijenja tople vode na prazan stomak?

Da li je topla voda na prazan stomak zdrav izbor?

Voda je pravi magični eliksir koji pomaže u procesu varenja i detoksikacije, a takođe olakšava funkcionisanje organizma i poboljšava zdravlje. Veruje se da je početak dana čašom vode na prazan stomak što je moguće korisnije – to je tačno, ali postoje neka pitanja koje vredi razmotriti.

Prvo, da odlučimo koja temperatura treba da bude ova voda. Mnogi naučnici i dalje raspravljaju o ovoj temi, ali većina njih kaže da optimalna temperatura vode koju treba piti nakon buđenja na prazan stomak može da varira od 40 do 60 stepeni . U ovom slučaju treba izbegavati ključanje vode, baš kao i hladnu vodu. Ponašaju se dosta agresivno, iritiraju sluzokožu jednjaka i želuca i usporavaju procese varenja, pa ih je hladniju vodu bolje ostaviti za kasnije.

Idealno bi bilo da popijete 1-2 čaše tople vode na prazan stomak i tek nakon toga počnete da pripremate doručak. Da, ne preporučuje se da odmah počnete da jedete nakon nekoliko čaša vode. Savet  je da sačekate oko 30-40 minuta pre nego što sednete za sto.

Članak se nastavlja posle reklama

Prednosti tople vode na prazan stomak

Prvo , svako od nas tokom noći gubi određenu količinu tečnosti, tako da pijenjem tople vode odmah nakon buđenja, odmah počinjete da je nadoknađujete, što zauzvrat pomaže da povećate nivo energije, a sada vam više nije potreban kofein za probudi se i budi na oprezu.

Drugo, topla voda na prazan stomak ubrzava metaboličke procese koji još ne rade punim kapacitetom. Pored toga, stimuliše pokretljivost creva, promovišući uklanjanje metaboličkih proizvoda, neutrališući probleme sa zadržavanjem stolice. Takođe se veruje da voda stimuliše gastrointestinalni trakt, što dovodi do poboljšanja varenja i efikasnije apsorpcije hranljivih materija.

Treće, za one koji paze na svoju težinu, topla voda može pomoći u kontroli apetita, stvarajući osećaj sitosti i smanjujući verovatnoću prejedanja tokom obroka.

Članak se nastavlja posle reklama

Četvrto  voda ima smirujući efekat na telo i um, potencijalno smanjujući nivo stresa. Stoga bi trebalo da započnete dan sa čašom čiste tople vode da biste se pripremili za produktivan dan bez promena raspoloženja.

I još nešto: još uvek treba piti čistu toplu vodu ujutru na prazan stomak. Ako nema kontraindikacija, moguće je dodati malu količinu meda. Važno je zapamtiti da med može izgubiti svojstva u previše vrućoj vodi. Med je bogat vitaminima, posebno B kompleksom i C. Takođe sadrži minerale, aminokiseline, proteine, bioaktivne supstance poput flavonoida, fenola, raznih vrsta enzima. Sve ovo zajedno pozitivno utiče na organizam, pokreće proces čišćenja od toksina i otpada, ubrzava metabolizam i sprečava nakupljanje viška tečnosti u telu.

Članak se nastavlja posle reklama

Ali sa limunom je bolje biti oprezan – ovo pravilo posebno važi za one koji imaju gastrointestinalne probleme ili alergijsku reakciju na agrume.

Yaroslav Olieinikov via Getty




Kliknite na video da saznate više: