Da li je trovanje vodom mit ili istina? I koliko tečnosti je previše za naš organizam?

by | decembar 6, 2016

Nedovoljan unos tečnosti u toku dana može da dovede do akutne dehidracije koja se prepoznaje po suvoći usta, smanjenom izlučivanju mokraće, glavobolji, zatvoru, ali previše unosa vode može da dovede do glavobolje, mučnine, grčeva, a potom i do otkazivanja srca ili bubrega.

Foto: Gulliver/Getty Images

Foto: Gulliver/Getty Images

Šest do osam čaša vode dnevno može da nam poboljša koncentraciju, podigne nivo energije, spreči glavobolju i pomogne detoksikaciju organizma. Zato većina nas nosi flašicu vode u torbi. Ipak, neki stručnjaci dovode u pitanje benefite koje voda ima po naš organizam. Oni tvrde da je unos više od dva litra vode dnevno i više nego što je telu potrebno. Neki čak tvrde da opsesija za vodom može izazvati ozbiljne zdravstvene probleme!

Konzumiranje prevelike količine vode ima kao posledicu češći odlazak u toalet, pa i noću, što remeti san koji regeneriše organizam. Takođe postoji i opasnost od hiponatremije, retkog oboljenja izazvanog prekomernim konzumiranjem vode koje može da bude i smrtonosno.

Povećan unos vode loše utiče i na znojenje, pospešuje ga i samo pogoršava situaciju. Ako pijete više vode nego što vam je potrebno, telo će kroz znoj pokušati da izbaci taj višak.

Članak se nastavlja posle reklama

Preporuka je da najmanje dva sata, a još bolje tri sata pre spavanja izbegavate tečnost!

Pročitajte i… Problem s nadutošću? Ove namirnice će vam pomoći

Članak se nastavlja posle reklama

Kliknite na sledeću stranu…

Članak se nastavlja posle reklama

Foto: Guliver/Getty Images

Foto: Guliver/Getty Images

Trovanje vodom nije mit…

Pre nekoliko godina zabeležen je smrtni slučaj zbog preteranog unosa vode. Naime, jedna ženska osoba je prilikom rigorozne dijete zbog koje je popila četiri litra vode za svega nekoliko sati, umrla od trovanja vodom. Stručnjaci objašnjavaju da je ovako nešto moguće zato što, ako unesemo previliku količinu vode u kratkom vremenskom periodu, bubrezi ne mogu da brzo izbace toliko tečnosti.

Koliki je optimalan unos tečnosti?

Najčešće ćete čuti preporuke da je potrebno uneti dva litra vode dnevno. Voda nam jeste potrebna da bi bubrezi funkcionisali normalno i da ne bismo dehidrirali, ali nije jedina tečnost koju bi trebalo da unosimo. Iako bi trebalo da izbegavate alkohol, koji vodi do dehidratacije, kao i sokove koji sadrže velike količine šećera, trebalo bi da pijete i druge tečnosti. Istraživanje sprovedeno u Švedskoj pokazalo je da nam je prosečno potrebno 2,5 litara vode, s tim što bi 500 mililitara trebalo da potiče od voća i povrća koje unosimo tokom dana.

Članak se nastavlja posle reklama

Kako da znate da li ste uneli dovoljno vode?

Količina vode koja je nekom potrebna zavisi od građe tela, okruženje u kome živi, kao i od klimatskih uslova. Što ste krupniji i aktivniji, to vam je potrebno više tečnosti. Takođe, što je toplije napolju, to vam je potrebno više vode.

Pročitajte i… Dijeta sa kiselim mlekom: 5 kilograma manje za samo 10 dana


Zapratite nas na Viberu! Učestvujte u kreativnim razgovorima i prvi čitajte najinteresantnije vesti sa portala “Lepota i zdravlje” >>> http://www.viber.com/lepotaizdravlje

Tagovi:





Kliknite na video da saznate više: