Recite „Ne!“ jo-jo efektu!

by | novembar 10, 2013

Sprovođenje dijete u ishrani pa skidanje s iste zbog nemoći da izdržimo ili velikog stresa i anksioznosti ne samo da šteti našem organizmu, već nas može odvesti i u ozbiljne poremećaje u ishrani poput anoreksije i bulimije.

image03

Kada ne odolimo nekom slatkom iskušenju ili brzoj i masnoj hrani za vreme trajanja dijete, preplavljuje nas osećaj ogromne krivice i frustracije. Opet nismo uspeli pa ćemo za neko vreme, u kojem smo zbog očaja i neuspeha vratili izgubljene kilograme, ponovo krenuti na dijetu.

Istraživanje sprovedeno na ženama koje su učestalo počinjale s dijetama pokazalo je da je najmanje bitan činilac odlaska na dijetu višak kilograma koji predstavlja potencijalan rizik za naše zdravlje. Sve više žena u današnje vreme odlazi na bezuspešne dijete. One se zovu jo-jo jer imaju efekat na naše telo kao jo-jo igračka – kilogrami odu pa se vrate jer jedina promena koju činimo je razlika u količini hrane koju jedemo. Motivi koji su se pokazali u ovom istraživanju kao glavni pokretači odlaska na dijetu su pritisak porodice i društva, potreba za kontrolom kao put prema otkrivanju sopstvenog identiteta, i bombardovanje porukama iz medija o važnosti izgleda tela i održavanja lepe figure. Važno je postaviti sebi pitanje šta mi kao individue i jedinstvene osobe mislimo o svom telu, koji su naši ideali i koliko su oni dostižni.

Prvi korak je dobro se pogledati u ogledalo i prihvatiti se takvima kakvi jesmo bez obzira na poruke drugih ili poruke medija. Tek tada smo spremni na promenu ako je i dalje želimo. Nismo svi isto građeni i ne moramo izgledati isto. Ljudi imaju različite preferencije u pogledu lepog i privlačnog. Ako nas naše društvo ili porodica kritikuje zbog našeg izgleda i kilograma, potrebno je zapitati se šta sa njima nije u redu i kakvim smo se to ljudima okružili. Moguće je i da tražimo sebe, svoj identitet, pa nam ideja o pripadanju „mejnstrimu“ izgleda privlačno i sigurno. To je zato što se plašimo svoje ranjivosti i kontrola kilograma nam se čini jedinim načinom kojim možemo uspostaviti kontrolu nad našim telom i samim tim postati savršeni, prihvaćeni, voljeni i slično. Ali, to nam neće zaista pomoći. Važno je da pogledamo duboko u sebe nezavisno od poruka koje dolaze spolja i otkrijemo svoju autentičnost, svoj identitet. U tome nam mogu pomoći i pružiti podršku osobe od poverenja koje se saosećaju s nama. Takođe, može nam pomoći i stručna podrška. Bilo da pritisak dolazi od porodice, društva u kojem smo, medija ili nas samih, važno je da budemo svesni da „problem“ nećemo rešiti dijetama i da se ne radi samo o višku kilograma.

Članak se nastavlja posle reklama

Kad kažete NE dijetama, pilulama i ostalim „čarolijama“ koje nude rezultate preko noći, okrenite se osobama koje vam mogu pružiti stvarnu podršku. Bilo da se radi o stvarnom višku kilograma ili samo ideji da bismo mogli imati lepšu figuru, postoje grupe podrške u kojima možemo razgovarati i biti s ljudima koji se osećaju poput nas i imaju slične probleme. Poremećaji u ishrani su vrlo ozbiljni i teški psihički poremećaji u koje nije tako teško skliznuti, posebno ako imamo kritične osobe u bliskoj okolini. Umesto da se još dublje pokopate dijetama, povežite se s ljudima koji znaju više o vašim problemima, uključite se u grupe podrške onlajn ili uživo, i posvetite se rešavanju svojih tema s ishranom i izgledom tela jednom zauvek. Postoje brojni stručnjaci u tom području poput nutricionista, psihologa i trenera raznih sportova i aktivnosti koji će vam dati prave informacije, ukazati na realno stanje stvari i pružiti vam podršku koja vam je potrebna.

Izvor: Insideout.hr

Tagovi:





Kliknite na video da saznate više: