Šta je carb cycling i kako funkcioniše?

by | novembar 2, 2021
Carb cycling

Carb cycling postaje sve popularniji, a predstavlja prilagođavanje načina ishrane pojedinca, u zavisnosti od mnogobrojnih faktora.

Nekada, „sportska“ ishrana bila je rezervisana isključivo za sportiste i bodibildere, a danas je postala mejnstrim. Brojanje kalorija, rekompozicija tela, detoks dani… samo su neki od načina na koje sportisti pripremaju svoja tela za ekstremne napore. I dok nipošto nije preporučljivo koristiti ove načine ishrane u kontinuitetu, neki od njih pokazali su se korisnim ako se primenjuju u određenom, kraćem vremenskom periodu, kada želimo da postignemo određeni fitnes cilj. Najnoviji trend je i carb cycling, a evo o čemu se radi.

Šta je carb cycling?

Ne postoji formalna definicija ovog načina ishrane, ali temelji se na prilagođavanju unosa ugljenih hidrata, baziranom na potrebama pojedinca tokom sedmice, meseca ili godine. Količina ugljenih hidrata koja se konzumira tokom svake faze zavisi od osobe do osobe. Ovaj režim ishrane najčešće koriste bodibilderi i profesionalni sportisti.

Pročitajte i… Koliko zapravo kalorija dnevno bi trebalo da unosimo?

Carb cycling se zasniva na rasporedu treninga pojedinca. U danima kada imamo intenzivnije treninge, unosimo više ugljenih hidrata, a u danima kada imamo lakše treninge (ili ih pak nemamo) smanjujemo konzumaciju ugljenih hidrata. Tokom sedmice se tako kombinije nekoliko dana kada se unosi veća količina ugljenih hidrata, pa srednja količina, pa izbegavanje istih.

Zašto isprobati ovaj režim ishrane?

U periodu kada telo dobija ograničenu količinu ugljenih hidrata, oslanja se na masnoće kao osnovno gorivo. Samim tim, masne naslage se tope i gubi se višak kilograma.  A da li ovaj način ishrane ima efekta? Budući da je carb cycling noviji trend, potrebno je još istraživanja kako bismo dobili definitivni odgovor na ovo pitanje. Dakle, dugoročni efekti ovog načina ishrane nisu još uvek poznati. Ipak, ono što se dosad zna jeste da priprema obroka, praćenje kalorija, uz fizičku aktivnost, može dati rezultate.

Članak se nastavlja posle reklama
Primer carb cyclinga

Dan 1: 50 g ugljenih hidrata

Dan 2: 100  g ugljenih hidrata

Dan 3: 150 g ugljenih hidrata

Članak se nastavlja posle reklama

Dan 4: 200 g ugljenih hidrata

Dan 5: 125 g ugljenih hidrata

Članak se nastavlja posle reklama

Četvrtog dana treninzi bi trebalo da budu najintenzivniji, a prvog dana najlakši. Nakon petog dana vraćate se na prvi i tako u krug.

Za kraj, napominjemo da vodite računa o načinu ishrane, da konzumirate što više namirnica bogatih vlaknima. U periodima kada jedete više ugljenih hidrata, birajte zdravije varijante (kinoa, smeđi pirinač, hleb ili pasta od celog zrna) umesto kolača, pice, sokova i slatkiša.

lepotaizdravlje.rs Brands&People via Unsplash




Kliknite na video da saznate više: