Da li je zaista tako loše piti kafu na prazan stomak?

by | septembar 28, 2023
kafa na prazan stomak

Prva jutarnja kafa je ritual koji svi mi volimo. Ali, da li je zaista tako loša kafa na prazan stomak?

Ukoliko je prva stvar na koju pomislite posle buđenja prva jutarnja kafa, niste usamljeni. Ovu naviku deli čak 175 miliona ljudi. Prema studiji iz 2016. objavljenoj u The Journal of Nutrition, 75% odraslih starijih od 20 godina redovno konzumira kafu, a 49% tih pojedinaca pije bar šolju svakog dana.

Popularnost kafe je doprinela da ona  bude detaljno istraživana tokom decenija, a ponajpre njeni osnovni stastojci: dobro poznati kofein i malo manje poznata hlorogenska kiselina. Gotovo je izvesno da ste tokom godina viđali naslove u kojima se dele razne vesti o uticaju kafe na organizam. Zahvaljujući naučnicima saznali smo da 3 do 4 šoljice kafe dnevno ne nose sa sobom zdravstveni rizik i mogu da budu itekako dobre za organizam, pre svega za jetru. Saznali smo i kako kafa utiče na varenje, srce, pa čak i ljudsko ponašanje. Ipak, za ljubitelje prve jutarnje kafe ostalo je najvažnije pitanje: kako deluje kafa na prazan stomak?

Da li je kafa na prazan stomak štetna?

Ispijanje kafe na prazan stomak je uobičajena praksa, ali postoji mnogo pitanja i nedoumica o tome da li je to u redu. Pojedini lekari i nutricionisti savetuju da ne pijete kafu na prazan stomak, ali o tome nema dovoljno studija i istraživanja. Ono što su do sada studije pokazale to je da ispijanje kafe na prazan stomak ima i svoje prednosti i mane.

Medifem®

Ispijanje kafe na prazan stomak pomaže u gubitku težine i regulaciji pražnjenja creva. Međutim, ispijanje kafe pre doručka podjednako izaziva i povećan nivo stresa, neravnotežu šećera u krvi i probleme sa varenjem. Za sada, veruje se da vaga preteže na stranu mana.

Štaviše, ispijanje kafe rano ujutro nije najbolja ideja za dobrobit jer su ujutro jako visoki nivoi kortizola (steroidnog hormona koji proizvode nadbubrežne žlezde), a to u kombinaciji sa kofeinom može da dovede do promena raspoloženja i anksioznosti.

Koji su štetni efekti ispijanja kafe na prazan stomak?

Problemi sa varenjem: Proizvodnja želudačne kiseline može se stimulisati ispijanjem kafe na prazan stomak. To dodatno opterećuje vaš sistem za varenje i može dovesti do simptoma kao što su: loše varenje, nadimanje, mučnina itd. Dakle, stvarno bi trebalo da zaboravite šta je kafa na prazan stomak ako imate: sindrom iritabilnog creva (IBS), žgaravicu, čir na želucu, mučninu, refluks kiseline…

Hormon stresa: Još jedna rasprostranjena tvrdnja je da konzumiranje kafe na prazan stomak može dovesti do viših nivoa kortizola. Kortizol je steroidni hormon koji proizvode nadbubrežne žlezde i pomaže u regulisanju metabolizma i održavanju krvnog pritiska i nivoa šećera u krvi. Nivo kortizola obično dostiže vrhunac kada se osoba probudi, a zatim se smanjuje tokom dana. Zanimljivo je da kafa povećava proizvodnju kortizola. Kao rezultat toga, neki sugerišu da konzumiranje ujutru može biti štetno.

Nivo šećera u krvi: Konzumacija kafe ujutru može imati štetan uticaj na regulaciju šećera u krvi.

Promene raspoloženja: Kada se pije kafa na prazan stomak, može pojalati tremu, drhtanje, promene raspoloženja.

Hormonski balans: Konzumacija kafe na prazan stomak utiče na konverziju T4 (tiroksina) u T3 (trijodtironin) hormona utičući na apsorpciju levotiroksina, sintetičkog hormona štitne žlezde. U prevodu: štetna je i za štitnu žlezdu.

Koje je najbolje vreme za ispijanje kafe?

Vatreni ljubitelji kafe mogu sprečiti štetne efekte ispijanja kafe na prazan stomak. Prema naučnicima, biološki vrhovi nivoa hormona kortizola javljaju se između 8 i 9 sati ujutro, podneva i 13 sati i 17:30 i 18:30. Stoga je korisno ispijanje kafe između ovih perioda, na primer od 9:30 do 11:30. Štaviše, pošto je nivo kortizola najniži tokom ovog perioda, tada kafa čak može i da vas stimuliše. Drugi predlog je da se kafa pije uz hranu umesto na prazan želudac kako bi se izbeglo lučenje želudačne kiseline koja može oštetiti sluznicu želuca.

Kako piti kafu ujutro?

Ako baš ne možete da zamislite jutro bez kafe,nutricionisti predlažu da promenite vrstu napitka. Napravite latte (1 šolja mleka i šoljica espressa)-proteini ublažavaju štetno dejstvo kofeina.
Takođe je preporuka da pijete kafu uz doručak kako biste smanjili stopu apsorpcije, što može ublažiti neke od potencijalnih neželjenih efekata kafe. Dijetetičari kažu da je najbolje da kafu pijete uz:

Parče integralnog tosta, orašaste plodove i voće
Šolja ovsene kaše pripremljene sa mlekom, čia semenkama i bobicama
Parfe od jogurta sa granolom i svežim voćem

Medifem®

Maria Korneeva/istock/gettyimagesplus
Kliknite na video da saznate više: