Kako da nam vežbanje postane navika: Plan motivacije

by | decembar 16, 2021
Kako da nam vežbanje postane navika

Kako da nam vežbanje postane navika? Ako je  to i vaša novogodišnja odluka, predlažemo da pročitate ovaj tekst… Jer najteže je krenuti!

Svi smo prošli kroz to: odlučimo da treniramo, pa pet dana u nedelji radimo kardio vežbe, onda odlučimo i da više šetamo, pa ubacimo i vežbe snage… I na kraju „pregorimo“. Često upravo zbog prenapornih treninga pravimo duže pauze i onda se vraćamo na sam početak.  Isto tako, u tim pauzama se ulenjimo i polako nam nestane i motivacije za vežbanje. Ali to sve možemo promeniti.

Kako da nam vežbanje postane navika?

Planirajte vežbanje

Ako želite da stvorite naviku vežbanja, važno je biti realan kada je pitanju dnevni raspored i obaveze. Ako je četiri dana realnije da ćete vežbati nego pet, vežbajte toliko!

Ne postoji jednostavna formula koja je ispravna za sve. Ako želite da poboljšate nivo kondicije, „čarobni“ broj dana zavisi od toga koliko ste već aktivni. Ipak,  važno je osmisliti svoju  formulu uspeha – i ne kretati naglo.

Članak se nastavlja posle reklama

Ako tek počinjete i trenutno ne vežbate, preintenzivni treninzi bi u početku mogli da budu preveliki zalogaj, a to će vas odbiti od vežbanja, kaže trener Sivan Fagan za magazin Self.

Umesto toga, dobar plan vežbanja za početnike jeste da probate s dva treninga dnevno. Nakon što se naviknete na to, možete razmisliti o postepenom povećanju broja dana. I planirajte unapred! Ako znate da imate neki događaj, vežbajte u utorak umesto u sredu.

U koje vreme vežbati?

Još jedno važno pitanje je određivanje kada ćete vežbati. Opet, nema pravog odgovora na to, ali pomaže da pažljivo pogledate svoj raspored. Na primer, ako su vam jutra užurbana s puno promena u poslednjem trenutku, trening odložite za predveče. Stoga – to što vaš najdraži fitnes treneri ustaje u četiri ujutro i vežba isključivo pre posla, ne znači da to morate i vi da radite kako biste postigli rezultate.

Članak se nastavlja posle reklama

Pročitajte i… Trening bez treninga: Mini aktivnosti u toku dana učinkovite kao vežbanje

Raspodela vežbanja tokom nedelje, kao i vreme vežbanja, zavisi od ličnih ciljeva. Ipak, generalno je savet da vežbate četiri do pet dana sedmično za vidljive rezultate. Ali, do tih dana morate doći postupno. Treninzi bi trebalo da uključuju kardio vežbe, kao i vežbe snage.

Savet je da tri treninga odvojite za vežbe snage, a dva za kardio vežbe. Preostala dva dana odmarajte. Ukoliko želite da formirate mišiće, smanjite kardio. A ukoliko vam je cilj da izgubite višak kilograma, ravnomerno uvrstite i jedan i drugi trening.

Članak se nastavlja posle reklama

Nemojte biti strogi prema sebi

Postavljanje cilja koliko puta ćete početi vežbati svake sedmice može biti od pomoći da ne odustanete. Ali ako mislite da morate da vežbate u teretani ili kod kuće striktnih 45 minuta da biste znali da ste se pokrenuli, varate se.

Ako počinjete s dva dana sedmično, ostale dane šetajte s partnerom ili prijateljima, pola sata. Samo uvođenjem te aktivnosti već ste podstakli telo na promene. Tako će vam, uostalom, postati i lakše da uvedete još jedan dan treninga snage.

Nemojte odustati! Ako ste jedan dan prekočili, to ne znači da ste se vratili na staro. Jednostavno, krenite opet sutra! Navike se stiču nakon nekolikosedmica, ali odluka da se promenimo ipak mora biti “preko noći” – čvrsta i ustrajna.

Izvor: ljepotaizdravlje.hr

lepotaizdravlje.rsNicola Katie/iStock/Getty Images Plus via Getty Images




Kliknite na video da saznate više: