Par pametnih pokreta i misli i recite ćao, ćao stresu!!

by | novembar 19, 2016

Retko da možete da vidite „pijte više kafe“ na listi tehnika otklanjanja stresa. Ali novo istraživanje predlaže da navika ispijanja kofeina u određenim količinama može da vam pomogne da se smirite u stresnim situacijama.

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Studiju su pokrenuli naučnici iz Portugala, Amerike i Brazila, a prema eksperimentima na miševima, može se reći kako reaguje na ljude.

Pročitajte i… Kapija raja je jednostavna tehnika koja u trenu otklanja duševnu bol i stres… Oduševiće vas!

Istraživači su posmatrali efekte kofeina na miševima koji su bili pod različitim tipovima stresa , kao što su hladna kupka i uski kavezi. Tri nedelje je jednoj grupi miševa dodavan kofein u vodu a drugoj grupi nije.

Članak se nastavlja posle reklama

Ostatak teksta pročitajte na narednoj strani…

Članak se nastavlja posle reklama
Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Rezultati su pokazali da su miševi koji su konzumirali običnu vodu imali promene na mozgu i u ponašanju koje je priuzrokovao stres. Oni su se pokazali lošije na testu memorije. Miševi koji su konzumirali vodu sa kofeinom nisu pokazali ove promene. Istraživači nisu sigurni zašto se ovo dogodilo, ali mogu da postave hipotezu da je kofein blokirao određene receptore koji reaguju na stres.

Članak se nastavlja posle reklama

Naučnici već neko vreme predpostavljaju da kofein utiče na raspoloženje. Nekoliko studija su našle povezanost između ispijanja kafe i redukovanja rizika od depresije. Drugi su postavili hipotezu da je moguće da sam čin ispijanja kafe utiče na raspoloženje.

Pročitajte i… Brinete li se šta drugi misle o vama? Posle ovoga možda promenite mišljenje

Studija kaže da kofein može da utiče na stres i da pomogne da se popravi raspoloženje.

Mora se voditi računa, zato što veliki unos kofeina može da ošteti jetru. Najbolje je ne unositi više od 400 miligrama kofeina dnevno. To je oko četiri šolje kafe.

Imajte na umu da je ovo istraživanje zasnovano na eksperimentima na miševima. Buduće studije će moži da generalizuju rezultate i da prikažu kako kofein utiče na ljude kada su pod stresom.

Članak se nastavlja posle reklama

Zapratite nas na Viberu! Učestvujte u kreativnim razgovorima i prvi čitajte najinteresantnije vesti sa portala “Lepota i zdravlje” >>> http://www.viber.com/lepotaizdravlje

Tagovi:





Kliknite na video da saznate više: