Šta vaša koža pokušava da vam kaže

by | oktobar 11, 2013

Ljudski organizam ima sposobnost da na razne načine signalizira da nešto nije u redu sa zdravljem. Takođe, poseduje moć samočišćenja, što se u velikom broju slučajeva ogleda na koži, najvećem organu ljudskog tela, koji ima vrlo značajnu funkciju – štiti od spoljašnjih uticaja, reguliše telesne tečnosti i temperaturu…

telo

Koža je ogledalo stanja organizma. Postoji čitav niz ozbiljnijih stanja koja mogu da se indikuju na koži i zahtevaju dodatne analize i lečenje. Otkrijte šta vasa koža pokušava da vam saopšti.

1. Žućkasta prebojenost kože

Ovo je signal koji se ni u kom slučaju ne sme zanemariti. Žuta prebojenost kože može da bude znak lošeg varenja, ali i poremećaja u funkciji jetre koja u tom slučaju nije u stanju da prerađuje prirodni pigment bilirubin pa se on nakuplja u koži.

Članak se nastavlja posle reklama

Karotenemija, odnosno povišen nivo beta-karotena u krvi, takođe može biti uzrok žute prebojenosti kože, najčešće na dlanovima i tabanima. Ukoliko je ovo stanje uzrokovano prekomernim konzumiranjem namirnica bogatih beta-karotenom, kao što je šargarepa, problem se rešava smanjenjem unosa takve hrane. Međutim, karotenemija može biti i simptom hipotireoidizma, smanjene funkcije štitne žlezde. Uz žutu kožu, simptomi ovog oboljenja jesu i umor, opšta slabost, gojenje, loše podnošenje hladnoće, promuklost…

2. Koprivnjača izazvana suncem

Ovo je danas dosta česta pojava, naročito tokom leta i mnogi je nazivaju alergijom na sunce. Međutim, prava alergija na sunce vrlo retko se javlja. U pozadini ovog problema u velikom broju slučajeva krije se upotreba lekova čiji sastojci mogu izazvati pojačanu osetljivost na sunčevu svetlost.

Članak se nastavlja posle reklama

Osip je uglavnom ograničen na otkrivene delove tela kao što su lice i podlaktice. Lekovi koji najčešće uzrokuju ovakve reakcije jesu antihistaminici, tetraciklini, medikamenti za snižavanje krvnog pritiska i neki antidepresivi. Kreme sa visokim zaštitnim faktorom, šeširi sa širokim obodom i lagana odeća dugih rukava mogu biti od pomoći u prevenciji koprivnjače. Ipak, najvažnije je detaljno tumačenje uputstva za primenu leka. Ukoliko stoji upozorenje da lek može da izazove hemijsku fotosenzitivnost, potrebno je da se posavetujete sa lekarom o njegovoj daljoj upotrebi.

3. Tamne linije na dlanovima

Članak se nastavlja posle reklama

Hiperpigmentacija koja se javlja na dlanovima, tabanima, usnama, kožnim pregibima, kolenima i zglobovima može da bude znak insuficijencije nadbubrežne žlezde, endokrinog poremećaja poznatog i pod nazivom Adisonova bolest.

Oboleli od ove bolesti imaju nizak pritisak koji naročito opada u stojećem položaju. Bolest se najčešće javlja između 30. i 50. godine i podjednako pogađa oba pola. Važno je da se potraži savet lekara čim se primete karakteristične promene na koži, jer se na taj način sprečava akutni napad koji izaziva vrlo neprijatne simptome.

4. Izražene tamnoplave vene na nogama

Ovo je znak da su vene proširene i da ne obavljaju dobro svoju funkciju. Osim neestetskih promena, ovaj poremećaj izaziva i bol, grčeve u nogama i otežan hod. Kako bolest odmiče dolazi i do pojave modroplave boje na obolelom mestu, a mogući su i svrab ili otok.

Proširene vene ne moraju da prave problem, ali ukoliko postanu bolne, tople i osetljive na dodir, potrebno je potražiti lekarsku pomoć. Izrazita venska insuficijencija može stvoriti po život opasan krvni ugrušak.

Članak se nastavlja posle reklama

5. Uporan svrab i plikovi

Dermatitis herpetiformis – plikovi i svrab na koži koji se pojavljuju na laktovima, kolenima, butinama, leđima, licu, koži glave, tipičan su simptom celijakije – alergije na gluten. Skoro svaka četvrta osoba obolela od celijakije ima dermatitis herpetiformis. Osip se javlja obostrano, a svrab je toliko jak da se bolesnik neprekidno češe.

Dešava se da se ovaj simptom javi izolovano, bez gastroinestinalnih tegoba karakterističnih za celijakiju i zato je veoma važno odmah se obratiti lekaru. Lečenje se svodi na ishranu bez glutena, odnosno izbegavanje hrane, pića i lekova koji sadrže pšenicu, ječam, raž i ponekad ovas.

6. Ljubičaste fleke

Ove promene liče na obične masnice, te se često greškom tako i tumače. Reč je o stanju poznatom kao purpura koje nastaje kao posledica povećane sklonosti ka pucanju krvnih sudova u koži. Poremećaj koagulacije krvi i skorbut (nedostatak vitamina C), potencijalni su uzroci ovog stanja.

Članak se nastavlja posle reklama

Pojavi purpure su naročito sklone osobe starije od 65 godina jer im je koža istanjena i sklonija pucanju sitnih krvnih sudova. U tom slučaju, reč je o senilnoj purpuri. Preterana upotreba aspirina, brufena, diklofenaka, vitamina E, ginko bilobe, kortikosteroida i alkohola može pogoršati stanje. Kako razlikovati purpuru od obične masnice? Masnica nastala traumom ima tendenciju prelaska u plavu i crnu boju, dok purpura nije uzrokovana traumom, u početku je crvene boje, a zatim prelazi u ljubičastu i zadržava se duže od masnice.

7. Izrazit svrab kože bez osipa

Svrab koji se javlja po celom telu ili na njegovim pojedinim delovima, a nije praćen osipom ili nekim drugim promenama, može da bude potpuno bezazlen pratilac suve kože, ali i simptom nekog ozbiljnog unutrašnjeg stanja. Čak oko 80 odsto bubrežnih bolesnika ima generalizovan svrab bez osipa.

Bolesti jetre, anemija, hipo i hipertireoidizam takođe mogu uzrokovati svrab kože. Nažalost, to može da bude i prvi simptom limfoma, kancera limfnog sistema i poznat je kao Hodžkinov svrab. Kod ozbiljnijih uzročnika svrab je obično intenzivniji nego onaj u slučaju preterano suve kože.

8. Bledilo

Članak se nastavlja posle reklama

Bledilo kože praćeno plavičastom prebojenošću noktiju obično je znak izrazite anemije, uzrokovane nedostatkom gvožđa, hroničnim gubitkom krvi zbog bolesti creva ili ulkusne bolesti. Za razliku od urođenog bledila tena, anemija zahvata i tkiva koja su prirodno crvenkasta, poput usana i desni. Ostali simptomi uključuju malaksalost, brzo zamaranje, glavobolju, vrtoglavicu…

9. Peckanje

Osećaj pečenja, bockanja i svraba po koži, praćen osipom jedne strane tela ili lica, najčešće ukazuje na virusno oboljenje poznato kao herpes zoster koje se često javlja kod ljudi koji su preležali ovčije boginje (izaziva ih isti virus). Nakon preležanih ovčijih boginja virus ostaje u organizmu i aktivira se u slučaju slabljenja imuniteta, uzrokovanog stresom, nekim drugim bolestima, infekcijama…

Peckanje i osetljivost kože na dodir mogu da traju danima, pa čak i nedeljama pre osipa. Plikovi su uglavnom raspoređeni u grupe ili dugačke pruge i ispunjeni su tečnošću. Ovo stanje može biti praćeno blagim ili vrlo intenzivnim probadajućim bolom.

Autor: Life Content

Članak se nastavlja posle reklama

Tagovi:





Kliknite na video da saznate više: