Zašto je anksioznost opasna za žene

by | oktobar 3, 2014

Anksiozne žene imaju dva puta veću šansu da u srednjim godinama obole od Alchajmera, utvrdili su naučnici sa švedskog univerziteta Geteborg.

anksioznost

Poremećaji poput Alchajmerove ili kardiovaskularnih bolesti rezultat su raznih faktora i anksioznost je jedan od njih”, kaže voditelj istraživanja Ingmar Skoog.

Istraživači sugerišu da bi anksioznim osobama mogla pomoći bihevioralna terapija, čime bi se smanjio rizik od Alchajmera kasnije u životu.

Alchajmerova bolest je najrasprostranjeniji oblik demencije.

Članak se nastavlja posle reklama

Profesor neurologije i psihijatrije na njujorškom zdravstvenom centru Langon Džejms Gelvin  kaže kako anksiozne osobe treba  da razmišljaju o tome da i lečenje anksioznosti kmože uticati na rizike za razvoj Alchajmera. Dok se tačan uzrok ove bolesti ne zna, stručnjaci su utvrdili niz rizika za njen razvoj – od povišenog krvnog pritiska do povišenog holesterola.

Skoogov tim piše u časopisu Neurology da karakteristike ličnosti takođe utiču na povećanje rizika, kroz ponašanje i životni stil.

Istraživanjem koje je započeto 1968. praćeno je gotovo 40 godina 800 sredovečnih žena koje su na početku istraživanja bile u dobi od 38 do 54 godine. Skoro 20 odsto, odnosno njih 153, razvilo je demenciju do kraja istraživanja. Od tog broja u 104 slučajeva radilo se o Alchajmerovoj demenciji.

Članak se nastavlja posle reklama

Žene koje su na početku istraživanja bile najanksioznije imale su dvostruko veće izglede za pojavu Alchajmera u odnosu na one koje su pokazivale najmanje anksiozno ponašanje.

Uzimajući u obzir stresove kojima su ispitanice bile izložene tokom života veza anksioznosti i demencije više nije bila toliko izražena. Prema tom istraživanju, stres u srednjoj životnoj dobi povećava rizik od demencija, uključujući i Alchajmera.

Članak se nastavlja posle reklama

Utvrdili su i da je ekstrovertnost povezana s manje stresa. Naime, žene koje su bile najanksioznije i najintrovertnije imale su najveće izglede da razviju bolest.

Iako je istraživanje obuhvatilo samo žene, Skoog i Gelvin smatraju da rezultati ne bi bili ništa drugačiji kod muškaraca.

Rezultati ne potvrđuju da anksioznost izaziva Alchajmerovu bolest. Jedno od objašnjenja je da anksioznost pogoduje nezdravom stilu života ili ponašanjima koja povećavaju rizike za Alchajmera.

Skoog kaže kako se veruje da zdrava ishrana i vežbanje u srednjim godinama mogu smanjiti mogućnost pojave Alchajmera kasnije u životu.

Pogledajte i: Ankoznost slabi kosti
Hranom protiv Alchajmerove bolesti
Zaustavite Alchajmera pre nego što vam uništi život

Članak se nastavlja posle reklama

Izvor: Hina
M.K.

Tagovi:





Kliknite na video da saznate više: