Idealna težina ili opsesija? Istražujemo šta preterano mršavljenje može izazvati

by | april 8, 2025
idealna težina

Godinama nas bombarduju preporučenim proporcijama tela u odnosu na godine, visinu i način života. Nas je interesovalo postoji li uopšte idealna težina ili je ovde stvar mnogo kompleksnija?

U savremenom društvu opsednutom izgledom i savršenim proporcijama, sve više žena, a naročito devojaka, u želji da postignu „idealnu figuru“, prelaze granicu zdravog i upadaju u opasnu zonu – preteranog mršavljenja. I dok se gojaznost s razlogom smatra ozbiljnim zdravstvenim problemom, suprotna krajnost često ostaje zanemarena.

Ipak, medicinski podaci i iskustva lekara pokazuju da preterana mršavost može imati ozbiljne posledice po zdravlje žene, naročito kada se javi u pubertetu ili mladom odraslom dobu.

Pogrešna težnja ka idelnom

Zdravo telo zahteva ravnotežu između masti, mišića i hormona. Masno tkivo nije samo estetski „višak“ već i funkcionalni deo organizma. Kod žena, ono ima važnu ulogu u sintezi i skladištenju polnih hormona, pre svega estrogena.

Ukoliko procenat telesnih masti padne ispod određene granice, narušava se hormonska ravnoteža, što može dovesti do neregularnih menstruacija ili čak potpunog izostanka ciklusa (amenoreje). Ovaj problem naročito pogađa mlade devojke u pubertetu, kada se hormonski sistem tek formira.

Nedostatak estrogena utiče ne samo na reproduktivno zdravlje, već i na celokupno funkcionisanje tela – od kostiju do raspoloženja.

Horsmonski disbalans

Žene koje su izrazito mršave ili koje su naglo izgubile na težini, često se suočavaju sa problemima plodnosti. Bez dovoljnog nivoa masti u telu, jajnici ne mogu pravilno funkcionisati, a ovulacija može izostati. To znači da organizam gubi sposobnost da prirodno začne, što dodatno povećava psihološki pritisak i frustraciju.

U dugoročnom smislu, ovakva hormonska neravnoteža može zahtevati lečenje i hormonsku terapiju, posebno ako žena u tom periodu planira trudnoću.

Stanje kose, kože i noktiju

Gubitak težine često sa sobom nosi i nedostatak hranljivih materija. Vitamini, minerali, proteini i zdrave masti neophodni su za zdrav izgled kože, kose i noktiju. Preterana mršavost može dovesti do:

  • pojačanog opadanja kose

  • lomljivih noktiju

  • suve i sivožute kože bez sjaja

Ovi znaci su spoljašnji pokazatelji unutrašnje iscrpljenosti organizma, koji pokušava da funkcioniše s minimalnim resursima.

Osteoporoza i problemi sa kostima

Kada telo ne dobija dovoljno nutrijenata, dolazi do gubitka koštane mase. Bez dovoljno vitamina D, kalcijuma i estrogena, kosti postaju krhke, a rizik od osteoporoze se značajno povećava – čak i kod vrlo mladih žena.

Osteopatija i osteoporoza ne pogađaju samo starije osobe; sve više lekara primećuje slične nalaze kod tinejdžerki koje su naglo smršale.

Idealna težina i njene zamke

Još jedan čest pratilac preteranog mršavljenja jeste hroničan umor. Nedostatak energije, slab apetit i iscrpljenost često ukazuju na poremećaje sinteze hormona nadbubrežnih žlezda, koji su ključni za nošenje sa stresom i svakodnevnim aktivnostima.

Osobe koje su izrazito mršave često prijavljuju da su stalno bolesne, da se lako prehlade i da im je imunitet slab. Telo, prosto rečeno, nema „gorivo“ da se bori protiv spoljašnjih izazova.

Zdrava idealna težina je individualna

Važno je naglasiti da postoji razlika između genetske mršavosti i mršavosti izazvane restriktivnim dijetama. Ukoliko se hranite uravnoteženo, redovno vežbate i prirodno imate manju telesnu masu – to je sasvim u redu.

Problem nastaje kada se nasilno gubi težina, kada se telo iscrpljuje i kada se ignorišu signali poput gubitka ciklusa, stalne iscrpljenosti i fizičke slabosti

Ideal lepote se menja iz decenije u deceniju, ali zdravlje mora ostati konstantna vrednost. Mršavost ili navodna idealna težina nisu sinonim za zdravlje, niti garant sreće ili samopouzdanja.

Ukoliko razmišljate o promeni telesne težine, važno je da to radite postepeno, u konsultaciji sa lekarom i uz brigu o nutritivnim potrebama svog tela.

Foto: jagoda_rusz via Instagram

KatarzynaBialasiewicz via Getty Images