Koju hranu ne treba jesti na prazan stomak?

by | jul 7, 2023
Šta ne jesti na prazan stomak

Nakon duže pauze između obroka, naš stomak postaje posebno ranjiv. Evo šta ne jesti na prazan stomak!

Jogurt, kafa i sok od pomorandže – izgleda da tako počinju jutro zaljubljenici u romantične komedije i vlasnici blogova o hrani. Verovatno ne znaju da sve navedene proizvode ne treba konzumirati na prazan stomak. Šta je još bolje ukloniti iz jutarnjeg menija otkrivamo vam u nastavku.

Šta ne jesti na prazan stomak?

Brzi doručci – žitarice, instant žitarice

Iako se ova hrana reklamira kao savršen početak dana, najbolje je da ih zamenite prirodnijim, zdravijim opcijama. Kao bogat izvor ugljenih hidrata, žitarice i instant žitarice podižu nivo šećera u krvi, koji zatim brzo pada, izazivajući intenzivnu glad. Kao rezultat toga, osećaj sitosti se pojavljuje na kratko, a nakon nekoliko sati ponovo ćete poželeti da jedete.

Kafa

Šolja sveže kafe ujutru je uobičajena, ali, nažalost, loša navika. Ako odlučite da se počastite ovim napitkom na početku dana, ne zaboravite da se prethodno nešto pojedete. Činjenica je da kofein doprinosi proizvodnji želudačnog soka, koji, u nedostatku hrane, počinje da korodira sluznicu želuca i izaziva pojavu gastritisa.

Inače, mleko dodato kafi može čak i da pogorša celu situaciju. Adstrigenti sadržani u piću kombinuju se sa mlečnim proteinima i formiraju jedinjenja koja se naknadno talože  vidu kamenja u bubregu.

Članak se nastavlja posle reklama

Zašto je kafa na prazan stomak štetna?

Šta ne jesti na prazan stomak? Začine!

Ljuti začini i druga začinjena hrana utiču na stomak na isti način kao i kafa, izazivajući prekomernu proizvodnju želudačnog soka i doprinoseći razvoju bolesti gastrointestinalnog trakta.

Proizvodi koji sadrže šećer

Nemojte misliti da će vas ujutru razveseliti čokoladica ili pecivo. Naprotiv, ove namirnice će ga pokvariti i čak i najsunčaniji dan pretvoriti u monoton i bez energije. Ispostavlja se da kada šećer uđe na prazan stomak, on iritira pankreas, koji odmah počinje da proizvodi insulin. Kao rezultat, dolazi do naglog pada šećera u krvi, zbog čega se osećamo tužno, umorno i razdražljivo.

Članak se nastavlja posle reklama

Hladna i gazirana pića

Hladna i gazirana pića izazivaju iritaciju sluzokože, a utiču i na sužavanje krvnih sudova želuca, narušavajući lokalnu cirkulaciju krvi, što otežava varenje hrane. Stoga, ako ste se ujutro probudili sa divljom žeđom, ugasite je običnom vodom na sobnoj temperaturi.

Šta ne jesti na prazan stomak? Jogurt i druge mlečne proizvode

Jogurt je tradicionalni doručak za one koji žure i one koji ne vole da kuvaju ujutru. Nažalost, u takvim trenucima njegova korisnost jednostavno nestaje. Konzumiranje jogurta na prazan stomak neće štetiti, ali neće ni imati koristi. Najvažnije u ovom proizvodu su korisne bakterije koje pomažu varenju. Međutim, oni rade samo na pun stomak, inače, kada uđu u organizam pre jela, jednostavno ih ubije želudačni sok. Dakle, konzumiranje jogurta na prazan stomak neće doneti ništa osim dodatnih kalorija.

Članak se nastavlja posle reklama

Citrusi

Bioskopski doručak sa sokom od pomorandže, nažalost, nije najbolja ideja. Razlog je opet u istoj sluzokoži želuca. Narandže, grejpfrut, mandarine, limun i bilo koje citrusno voće sadrži veliku količinu kiseline koja, kada se uzima na prazan stomak, izaziva žgaravicu, a takođe povećava mogućnost razvoja gastritisa, čireva i drugih tegoba u vezi sa digestivnim sistemom.

Šta ne jesti na prazan stomak? Kruške

Ovo voće je preteško za nerazbuđeno telo – kruške sadrže dosta grubih vlakana i neprobavljivih vlakana koja mogu da povrede sluzokožu organa za varenje i uspore pokretljivost želuca i creva, što neće najbolje uticati na varenje.

Banane

Visok sadržaj magnezijuma i kalcijuma u ​​bananama može da utiče na funkcionisanje kardiovaskularnog sistema, kao i da u velikoj meri poremeti ravnotežu kalcijuma-magnezijuma, što je veoma važno za sprečavanje razvoja arterijske hipertenzije i depresivnih stanja.

Lepota i zdravljebernardbodo/iStock/Getty Images Plus via Getty Images




Kliknite na video da saznate više: