Trening posle praznika: Kako se vratiti „u normalu“

by | april 21, 2014

Autor: Milan Zarić MSc
Master profesor sporta i fizičkog vaspitanja
www.licnitrener.com

odmor

Iskustvo mi govori da tokom praznika moji vežbači, a verovatno i veliki procenat svih rekreativaca za tih nekoliko dana odmora i uživanja u velikoj količini hrane nabace po nekoliko kilograma telesne mase. Dva dana praznovanja ne bi bilo strašno i ne bi napravilo veliku „štetu“ vašem telu, problem je kada se praznici spoje, šta onda uraditi da se ne anulira sav predhodno proliven znoj?

Nauka kaže da vrhunski sportisti nikada ne smeju da imaju pasivnu pauzu dužu od 30 dana, ako se to ipak desi onda se njihove kondicione sposobnosti vraćaju na početni nivo prosečne osobe. Taj podatak je verovatno dovoljan da vam približi realnost šta bi se vašem telu desilo ako napravite pauzu veću od 10 dana. Najveću štetu bi pretrpela brzina vašeg metabolizma, tonus mišića i aerobna sposobnost, na račun duže pauze bi „profitirao“ jedino vaš procenat masti koji bi se uvećao a samim tim i telesna masa.

Najbitnije je da ne upadate u zamke koje duže pauze u vežbanju nose. Na prvom mestu morate odmah na početku mini odmora odrediti datum kada se vraćate svojim rekreativnim aktivnostima i to morate ispoštovati. Dok ste na odmoru logično je da svoju redovnu zdravu ishranu prekršite nekim kolačem ili tortom ali je neohodno da i dalje zadržite neke osnovne principe ishrane kao što su:

Članak se nastavlja posle reklama

1. Nema kasne večere;
2. Potrebno je dnevno imati 4 – 5 manjih obroka;
3. Nema previše alkohola.

Što se tiče same fizičke aktivnosti preporuka je da se u toku odmora praktikuju barem duge šetnje ili neke aktivnosti, kao što su: odbojka, badminton, vožnja rolera ili jednostavno sporije trčanje sa intervalima nešto bržeg trčanja.

Bitno je da se zabavite, odmorite ali i makar malo fizički opteretite.

Članak se nastavlja posle reklama

Tagovi:





Kliknite na video da saznate više: