Vežbanje posle porođaja

by | oktobar 17, 2013

Milan ZaricAutor: Milan Zarić, profesor sporta
www.licnitrener.com

 

vezbanje posle porodjaja

Često se postavlja pitanje da li i kada početi sa treniranjem nakon porođaja. Kako uopšte fizička aktivnost deluje na majčino mleko, da li je želja za lepom figurom nakon trudnoće klopka u koju ne smemo upasti?

Na samom početku treba definisati ulogu rekreacije kod svakog od nas. Kod nekih je to način da se izbaci negativna energija, drugi žele da smršaju, treći da se druže, ali je jedna stvar svima zajednička, a to je želja za zdravim životom i od toga polazimo.

Članak se nastavlja posle reklama

Telo žene nakon porođaja je vrlo specifično, većini mladih mama su mišići atrofirali, a to nije ništa strašno ako znamo da su poslednji meseci trudnoće zahtevali mirovanje i da je beba iscrpela mamu u ogromnoj meri.

To nas navodi na zaključak da vežbanje na samom početku mora biti niskog do umerenog intenziteta, aktivnosti koje dominiraju moraju biti aerobnog karaktera, a to su uglavnom lagane šetnje.

U prva četiri meseca posle porođaja trebalo bi voditi računa da vežbanjem ne stvaramo mlečnu kiselinu, odnosno laktate koji su soli pomenute kiseline. Oni se stvaraju ako je fizički napor visokog ili maksimalnog intenziteta i ako je trening većeg obima, odnosno trajanja.

Članak se nastavlja posle reklama

Po mišljenju nekih autora povećanjem mlečne kiseline u telu rizikujete da majčino mleko postane kiselkasto i da se smanji sama količina. Još jedan razlog za oprez je mogućnost krvarenja u određenom periodu nakon porođaja, pogotovo ako je porođaj bio putem carskog reza. Savet je generalno da se trening praktikuje nakon dojenja.

Zahvaljujući promeni u hormonalnom statusu i strukturi tkiva žene su nakon trudnoće u savršenom položaju za brzo sagorevanje masti, posebno treba iskoristiti period od petog do desetog meseca nakon trudnoće da se kilogrami vrate na željeni nivo.

Članak se nastavlja posle reklama

U tom periodu možete povećati intenzitet treninga ali opet voditi računa o svom stanju i slušati svoje telo, na bilo koji znak upozorenja reagujte korekcijom treninga.

Trening u teretani nije samo rad na spravama, već je to idealan način da prilagodite vežbe i način treninga sebi, svom trenutnom stanju i cilju, aktivnosti koje takođe dolaze u obzir su plivanje, brzo hodanje, vožnja bicikla…

Tagovi:





Kliknite na video da saznate više: