6 načina da se budite brže i lakše
Kada je napolju hladno i mračno, a vas čekaju obaveze, zar ne poželite da postoji neka pilulica koja će vam obezbediti lakše buđenje?
Ako niste jutarnji tip, ustajanje iz kreveta u mračnim zimskim jutrima može biti posebno izazovno. Postoji čak i naučno objašnjenje zašto čeznete za odlaganjem početka dana. Na naš cirkadijalni ritam, naš prirodni 24-časovni ciklus, odnosno unutrašnji sat, utiče svetlost. Trebalo bi da spavamo kada je mrak i da budemo budni kada je svetlo. Ustajanje iz kreveta dok je napolju mračno je na neki način borba protiv prirode.
„Svetlost je znak koji govori našem mozgu i telu da je vreme da se probudimo. Kada moramo da se probudimo pre izlaska sunca, ako je dan tmuran ili smo odložili odlazak na spavanje. naš cirkadijalni ritam ostaje u režimu spavanja, a naše telo se buni protiv ustajanja“, objašnjava Erin Flynn Evans, zaposlena u NASA laboratoriji protiv umora.
Dobra vest je da možete sebi priuštiti lakše buđenje uz nekoliko dobrih navika.
Kako da buđenje bude lakše?
Održavajte dosledan raspored spavanja
Verovatno ste čuli ovaj savet hiljadu puta – i to zato što je to jedna od najvažnijih stvari koje možete da uradite, ako želite lakše buđenje. Održavanje rutine obučava vaš unutrašnji sat da očekuje smenu spavanja i budnosti u određeno vreme. Nepravilan raspored, s druge strane, čini da vaše telo nagađa, ono jednostavno ne zna kada da počne da luči hormone za buđenje ili uspavljivanje. Kao rezultat toga, možda nećete biti pospani kada želite na spavanje ili ćete možda biti umorni kada je vreme da se probudite.
Ne pritiskajte dugme za odlaganje
Ako po navici utišate alarm da biste se izležavali u krevetu, tih nekoliko dodatnih minuta zatvorenog oka vas, u stvari, vraća unazad. Vaše telo počinje još jedan ciklus spavanja za koji nema vremena i to samo dodatno otežava ustajanje. Što je najgore, vaš mozak će prestati da reauje na alarm jer mu dajete signal da on nije važan i da možete još malo da spavate čak i nakon što se budilnik oglasio.
Pokušajte ovo: Podesite alarm na vreme kada možete realno da ustanete iz kreveta. Ako imate nekoliko minuta viška ujutru, vi ih odmah uračunajte u vreme za spavanje, a zatim ustanite čim alarm zazvoni!
Puno svetla u jutarnjim satima
Iznenadna buka vašeg alarma je prilično stresno buđenje. Možda da pokušate sa svetlošću?Postoje satovi koji imitiraju izlazak Sunca i bude vas tako što postepeno pojačavaju svetlost. Važno je da je sat dovoljno blizu vašeg kreveta da bi svetlost delovala.
Kada izađete iz kreveta, ne petljajte po mraku – upalite svetla! Ovo će vašem cirkadijalnom ritmu reći da je vreme da se probudite.
Učinite svoju kuću toplom i udobnom
Ako je moguće, programirajte svoj termostat tako da vaša soba dostigne oko 21 stepen 30 minuta pre nego što se alarm oglasi. Vrelina može biti odličan znak za buđenje jer oponaša prirodni ritam vašeg tela. Naša temperatura uvek raste ujutro.
Imajte čemu da se radujete svakog jutra
Ostavite za jutro nešto što vas posebno raduje i što će vam biti motiv da ustanete. To može biti omiljeni napitak, vežne, gledanje tv serije dok deca spavaju…
Malo fizičke aktivnosti
30-minutna, umereno intenzivna sesija vežbanja može da vas učini manje umornim ujutru i da vam obezbedi lakše buđenje. Vežbanje ujutru obezbeđuje korist od hemijskih hormona koji izazivaju energiju, kao što su endorfini i neurotransmiteri:serotonin, norepinefrin i dopamin.