Da li vam je potreban kofeinski detoks?
Odvikavanje od kafe je nešto što nam svima padne na pamet sa vremena na vreme. Ali, kofeinski detoks uopšte nije lak, njegovi su simptomi snažni. Kako izdržati?
Jedna sam od onih ljudi kojima je početak dana nezamisliv bez šolje kafe i znam da nisam usamljena. Naprotiv. Oko 67 odsto odraslih širom sveta uzima kofein svakodnevno, a u Srbiji je taj procenat nešto i veći.
U životu sam nekoliko puta uspevala da smršam (znatno!), da se odreknem šećera, da ostavim cigarete, ali kafa je i dalje moj porok kome se vraćam. Zašto je tako teško proći kofeinski detoks?
Zašto je odvikavanje od kafe tako teško?
Ako pitate lekare dobićete sledeći odgovor: Odvikavanje od kafe i kofeina može biti teško zbog fizičke i psihološke zavisnosti koju ova supstanca stvara. Kofein je stimulans koji deluje na centralni nervni sistem, povećavajući budnost, koncentraciju i energiju. S vremenom, telo razvija toleranciju, što znači da su potrebne veće količine za postizanje istog efekta. Kada prestanemo unositi kofein, mozak prolazi kroz fazu prilagođavanja, jer više nema spoljašnji stimulans na koji se oslanjao.
Fizički simptomi odvikavanja od kafe uključuju glavobolju, umor, razdražljivost, pad energije i teškoće s koncentracijom. Ovi simptomi mogu trajati od nekoliko dana do nedelju dana, zavisno od količine i učestalosti konzumacije.
Ipak, ako mene pitate, psihološki aspekt je možda i veća značajka. Ispijanje kafe kod nas je ritual koji je povezan sa osećenjem ispunjenja, zadovoljstva, proteže se i na društvene odnose. Ponekad jednostavno ne vidim zašto bih se uopšte toga odricala.
Kako kofein utiče na organizam?
Istina je da sam po sebi kofein nije štetan i da kafa ima neke dobrobiti za organizam. Ali, granica između dobrog i lošeg ovde je tanka i zavisi od nas samih: načina i količine koefina koji unosimo dnevno. Umeren unos, obično do 200-400 mg dnevno (2-4 šoljice kafe), generalno je bezbedan i može biti koristan. Međutim, prekomerna konzumacija ili upotreba kod osetljivih osoba može izazvati negativne posledice. Ključno je slušati svoje telo i prilagoditi unos prema sopstvenim potrebama i zdravstvenom stanju.
A kako da znam da li uzimam previše kofeina?
Ako ste često nervozni ili imate velike promene raspoloženja ili anksioznost, ako ujutro osećate glavobolju bez kafe, dobro bi bilo da smanjite kofein ili ga se privremeno odreknete. Možda ne morate zauvek zaboraviti na kafu, ali je privremeni detoks dobra ideja.
Kako sprovesti uspešno odvikavanje od kafe?
Ako ste spremni da se upustite u sopstvenu detoksikaciju kofeinom, ali ne znate odakle da počnete, evo saveta nutricionistkinje Care Clark.
Za odvikavanje od kafe, kaže ona, potrebno je četiri do devet dana u slučaju da odjednom da prestanete sa unosom kofeina. Prva 24 sata su najgora, moguće su čak i glavobolje. Postepeno će se smanjivati fizički simptomi i ostaće samo psihološka žudnja. Kako pregurate tih 4 do 5 dana mogli biste početi da uviđate prednosti detoksikacije kofeinom. Mogli biste otkriti da se anksioznost, stres i nervoza smanjuju i da spavate bolje.
Ipak dok ne pregurate tih nekoliko dana, mučiće vas umor i nedostatak energije, pa je najbolje da jedete hranu koja izaziva priliv energije (ali ne šećere!!!) i da pijete najmanje 3 litre vode dnevno. Takođe, ako ste bili baš strastven kafopija mogu vam se dogoditi i simptomi gripa, problemi sa stolicom, pa čak i pad raspoloženja. Pokušajte da organizujete svoje dane tako da vam okolina i aktivnosti pomognu da pregurate kroz njih.
Ono što je najbolje, smatraju nutrucionisti, jeste da ne prestajete sa kafom naglo. Postepeno odvikavanje od kafe je najbolja opcija – svedite kofein na jednu šolju dnevno. Simptomi odvikavanja će biti slabiji, vi ćete imati svoju nagradu (tu jednu šolju dnevno), možete zadržati svoje rituale. Ali, nipošto ne uzimajte drugu šolju.
Kada prođe dovoljno vremena i kada se naviknete na svoju novi običaj možete preći na potpuno odbacivanje kofeina, ili se zadržati na novoj, zdravijoj navici.