BRONHITIS

by| april 23, 2010

Kada se nakon prehlade kod pacijenta javi povišena temperatura s kašljem i bol u prsima, to su prvi simptomi akutnog bronhitisa. Nakon toga se bolovi pojačavaju i šire na celi grudni koš.

Akutni bronhitis
Akutni bronhitis ima dva uzroka. Prvi uzrok je infektivni, jer je se često javlja kao komplikacije pri influenci. Virusi su češći uzročnici akutnog bronhitisa od bakterija, iako i bakterije često mogu izazvati akutni bronhitis. Drugi uzrok akutnog bronhitisa je hemijsko-fizikalni. Brojne štetne tvari iz vazduha, izduvni gasovi, dim cigarete i industrijski dimovi mogu izazvati akutni bronhitis. Prašina, vlaga, velike hladnoće i velike vrućine, te infekcije disajnih puteva, koje nisu na vreme lečene, su još neki od uzročnika akutnog bronhitisa.

 

Kada se nakon prehlade kod pacijenta javi povišena temperatura s kašljem i bol u gudima, to su prvi simptomi akutnog bronhitisa. Posle toga se bolovi pojačavaju i šire na celi grudni koš, kašalj se pojačava, a disanje postaje malo otežano i ubrzano. Bronhalna sluzokoža je nadražena, povećava se količina sluzi koju luči, što uzrokuje jak kašalj i obilnije iskašljavanje.

 

Članak se nastavlja posle reklama

Kod većine pacijenata izlečenje se postiže za nekoliko nedelja. Kod male dece, starijih ljudi i srčanih bolesnika je lečenje nešto duže i oporavak malo teži.

 

Često se primarnoj virusnoj infekciji pridružuje i bakterijska infekcija, pa je zato neophodan antibiotski tretman. Osim antibiotika, tu su i tzv. mukolitici, lekovi koji omogućavaju lakše iskašljavanje i izbacivanje sekreta. Kod prisutne temperature troše se i antipiretici. Lekovi za umirenje kašlja se koriste samo ako su neophodni.

Članak se nastavlja posle reklama

 

Hronični bronhitis
Najčešći uzročnici hroničnog bronhitisa su pušenje, zagađen vazduh i infekcije disajnih puteva. Pušenje i zagađen vazduh iniciraju povećano lučenje sluzi, a na to se onda pridružuje i infekcija. Dodatne komplikacije može stvoriti i alergija na neku supstancu koju pacijent udiše.

Članak se nastavlja posle reklama

 

Osnovni simptomi hroničnog bronhitisa su kašalj, malo povišena telesna temperatura, teškoće pri disanju, smanjene radne sposobnosti. Dotok vazduha u pluća bolesnika je smanjen, jer je širina puta prolaska vazduha smanjena, a javlja se i velika količina sluzavog sekreta. Sve to dovodi do dispneje. Pacijentu se otežavaju svakodnevne aktivnosti, a pacijent se često oseća umorno i iscrpljeno.

 

Ako se ne pacijent ne udalji od uzročnika koji izazivaju hronični bronhitis, tok bolesti može se i pogoršati. Neka od pogoršanja do kojih dolazi su hronično plućno srce i emfizem.

 

Članak se nastavlja posle reklama

Ako je pacijent pušač, prva terapijska mera je prestanak pušenja, što u većini slučajeva uzrokuje poboljšanje, smanjenje kašlja, olakšavanje disanja i poboljšanje opšzeg stanja pacijenta.

 

Ako je zagađen vazduh uzročnik hroničnog bronhitisa kod pacijenta, onda se pacijentu savetuje odlazak na drugo područje, bez zagađenja, bez magle, vlage, sa blagom i umerenom klimom. Promena mesta boravka kod većine pacijenata dovede do znatnog poboljšanja.

 

Što se tiče infekcija disajnih puteva, kao jednog od glavnih uzročnika hroničnog bronhitisa, savetuje se izbegavanje velikih hladnoća i vrućina, izbegavanja vlage i magle, i tokom uobičajenih zimskih epidemija virusa velike mere opreza. U slučaju neke blaže infekcije savetuje se odmor u postelji, uz kućno lečenje, dok se god potpuno ne oporavi.

Članak se nastavlja posle reklama

 

Pacijenti sa hroničnim bronhitisom bi trebalo da izbegavaju prostorije koje su suviše zagrejane, I da održavaju dovoljnu vlažnost vazduha u prostorijama u kojima borave.

 

Lekovi koji se najčešće koriste su: mukolitici, bronhodilatatori i antiinflamatorni lekovi, kao i inhalacijske terapije, koje su se dokazale efikasnim.

 

Članak se nastavlja posle reklama

Tagovi:





Kliknite na video da saznate više: