Lekari otkrivaju da li je opasno povraćati u trudnoći

by | avgust 8, 2016

prof.-dr-Aleksandra-Novakov-MilicPiše: prof. dr Aleksandra Novakov Mikić
lekar specijalista ginekologije i akušerstva, supspecijalista perinatologije
poliklinikanovakov.com

Poliklinika Novakov logo

Na pitanja koja najčešće muče trudnice, a u vezi su sa mučninom i ponašanjem trudnica u toku devet meseci, ovo su pravi odgovori.

Guliver/Getty Images

Guliver/Getty Images

Da li je svim trudnicama muka na početku trudnoće?

Ne svim, ali većini, nažalost jeste. I, mada se misli da se ovaj problem javlja samo ujutro, trudnice znaju da to nije uvek istina, jer se može desiti da iim je muka preko celog dana, pa i uveče. Kod nekih se to stanje ograničava na povremen osećaj koji ne smeta mnogo, a kod nekih se komplikuje povraćanjem, koje može da bude povremeno, ili da se pogorša toliko da zahteva smeštanje u bolnicu i nadoknadu tečnosti.

Šta je uzrok muke i povraćanja na početku trudnoće?

Ne zna se tačan uzrok muke i povraćanja, ali se smatra da su ove tegobe povezane su sa hormonskim promenama i mogu početi već oko pete ili šeste nedelje, a traju obično do 14. nedelje, s tim što se, retko, mogu produžiti i do kraja trudnoće.

Članak se nastavlja posle reklama

Da li je opasno ako povraćam?

Ne, ali ako povraćate više od četiri do pet puta dnevno, ne unosite hranu niti vodu, gubite na težini i manje mokrite, onda može postati opasno jer možete postati dehidrirani. U tom slučaju, treba da se javite vašem lekaru, koji će proceniti da li je potrebno da budete primljeni u bolnicu, da bi se nadoknadila tečnost, infuzijama, sa vitaminima.

Šta da radim kada mi je muka?

Nema načina da sprečite muku i povraćanje, ali možete smanjiti učestalost i intenzitet tegoba, tako što ćete jesti manje obroke, češće, ne previše začinjenu hranu koja nema intenzivan miris. Treba da pijete dosta tečnosti, a probajte da doručkujete pre nego što ustanete iz kreveta. Kada ležite, ustanite sporije, nemojte praviti nagle pokrete. Izbegavajte napitke sa kofeinom i alkohol, nemojte pušiti niti boraviti u prostorijama u kojima se puši. Ako ne možete da jedete pravu hranu, prebrodite krizu muke ponekim slanim štapićem, slanim keksom ili golim tostom. Što više vremena provodite na svežem vazduhu, umereno šetajte.

Nekada čak i vitamini posebno napravljeni za trudnoću mogu da izazovu muku, pa probajte da ih uzimate sa nekom blagom hranom. Posebno gvožđe na prazan stomak može da bude problem, pa ga nemojte tako uzimati.

Članak se nastavlja posle reklama

Pročitajte i… “Negativna mama”: Na koji način krvna grupa utiče na trudnoću?

Članak se nastavlja posle reklama

Šta raditi u slučajevima mučnine i povraćanja, pročitajte na sledećoj strani…

Guliver/Getty Images

Guliver/Getty Images

Pokušala sam sve da smanjim muku i povraćanje i ništa ne pomaže. Šta da radim?

Svakako o tome obavestite svog lekara – posebno ako mnogo i uporno povraćate. To može da dovede do dehidratacije i ozbiljnih poremećaja u vašem organizmu i morate reagovati na vreme.

Sem izmenama u ishrani, protiv jutarne mučnine možete se boriti i drugim sredstvima. Probajte sa vitaminom B6, tri puta dnevno po 25 mg, do pet dana. Ako vam pomaže, za produžetak terapije morate da se konsultujete sa lekarom.

Članak se nastavlja posle reklama

Mada se kod nas ne nalazi uvek lako, možete pokušati s sa djumbirom – bilo da koristite sušeni ili sveži koren od koga ćete napraviti čaj, ili da popijete “Švepsov” “Ginger Ale”! Postoje i tablete sa djumbirom, ali nikako ne uzimajte više od 1 gr u četiri dnevne doze, do pet dana, nakon čega se konsultujte sa lekarom.

Vrlo često imam gorušicu. Šta da radim?

Gorušica nije retka u trudnoći, a češća je u kasnijoj trudnoći. Da biste smanjili neprijatan osećaj gorušice, jedite manje porcije, češće – svakih dva do tri sata, sporo. Izbegavajte začinjenu hranu – zaboravite biber, beli luk, luk, pomorandže, limun, grejpfrut…Pokušajte da izmenite način pripreme hrane – kuvajte na pari umesto na ulju ili masti, a izbegavajte i masnu hranu – duže se zadržava u želucu i teže vari. Nakon jela sedite ili prošetajte, nemojte legati bar dva sata.

Imam problema sa spavanjem – teško zaspim i često se budim tokom noći. Da li je to normalno i šta da radim?

Nažalost, to je vrlo čest problem u trudnoći – veliki broj žena žali se na probleme sa spavanjem, posebno u drugom delu trudnoće.
Pokušajte da budete fizički aktivni tokom dana – pravi, fizički umor je preduslov da spavate tokom noći. Ako ne možete da zaspite noću, nemojte spavati danju – odmor tokom dana smanjiće mogućnost da spavate noću, posebno ako se ne bavite posebnim fizičkim aktivnostima. Probajte sa slabim, toplim biljnim čajem pre spavanja, tuširanjem mlakom vodom, toplim mlekom, provetravanjem – svim onim što biste i inače radili kada ne možete da spavate i kada niste trudni…Obavezno mokrite pre nego što legnete, a izbegavate i da pijete mnogo tečnosti neposredno pre spavanje – i inače imate jako izraženu potrebu za mokrenjem, pa morate da se budite i ustajete zbog toga, ne morate je još potencirati.

Navikla sam da spavam na stomaku, a sada se bojim da to radim. Ponekad se probudim na stomu i plašim se da ću povrediti bebu. Da li su moji strahovi opravdani?

Ako ste navikli da spavate na stomaku, treba da izmenite tu naviku i naučite da spavate na strani. I onako vam neće biti lako da spavate na stomaku kako trudnoća odmiče i stomak postaje sve veći. Nije dobro ni da spavate na ledjima, jer na taj način smanjujete dovod krvi u srce, što opet smanjuje prilv krvi bebi. Naravno da povremeno ležanje na ledjima neće naškoditi bebi, kao ni povremeno ležanje na stomaku, tako da ne treba da se plašite ako se ponekad probudite u tom položaju. Ne bi trebalo to stalno da radite, ali ne birnite, kako bude rasla beba i sa njom materica, nećete to ni moći.

Pročitajte i… Kada se i kako uzima vaginalni bris?

Članak se nastavlja posle reklama

Koji su najbolji položaji za spavanje, možete saznati na anrednoj stranici…

Guliver/Getty Images

Guliver/Getty Images

Veoma mi je teško da nađem udoban položaj za spavanje – koji su položaji najbolji?

Najbolje je da ležite na strani – nekad se govorilo da to mora da bude leva strana, ali nema dokaza da je to zaista i tačno – dovoljno je da ležite na starni. Stavite jastuk ispod materice, tako da vam ne “visi”, negi da bude u ravni sa ostatkom tela, a biće vam udobno i da stavite jastuk izmedju nogu, najbolje na nivou kolena.

Članak se nastavlja posle reklama

Kada legnem da spavam, uvek imam gorušicu i to mi još više pogoršava situaciju. Da li je to opasno i šta da radim?

Izbegavajte obilne i teške večere, jedite manje, laku, nezačinjenu hranu, ranije u toku večeri. Nemojte leći daspavate neposredno posle večere, a ako ni to ne pomaže, neka vam uzglavlje bude izdignuto. Možete probati i sa antacidima, lekovima koji se koriste da smanje kiselinu, poput Gelusil Laca ili Rupuruta.

Šta je to apnea tokom spavanja?

Apnea tokom spavanju je stanje tokom koga se, dok osoba spava, prestaje da diše . Pošto ne diše, nema kiseonika, a taj nedostatak kiseonika može biti opasan po bebu. Ima nekih podataka koji ukazuju na to da se ovaj poremećaj češće javlja kod žena sa pre-eklampsijom, gde trudnica ima visok pritisak, otiče i ima belančevine u mokraći. Najočigledniji simptom ovog poremećaja je veoma glasno hrkanje, i obično nisu žene te koje ga primete, nego muževi, ili ukućani koji spavaju sa njima u sobi jer, sem što čuju njeno hrkanje, prisustvuju i nemirnom snu i naglim budjenjima tokom kojih se žena bori za vazduh.

Pročitajte i… Šta je genitalni herpes i kako ga prepoznati?

Spavanje zaista trudnicamaponekad predstavlja problem. Kako da sprečite zapušenost nosa pri spavanju, pročitajte na stranici koja sledi…

Članak se nastavlja posle reklama

Guliver/Getty Images

Guliver/Getty Images

Od kad sam trudna, vrlo često imam zapušen nos i to mi smeta pri spavanju. Zašto se to dogadja i ima li tome leka?

U trudnoći je zapušen nos česta pojava, a posledica jehormona koji se oslobadjaju tokom trudnoće. Pokušajte da izbegavate pregrejanu prostoriju sa suvim vazduhom, uvek na grejno telo stavite mokru krpu ili posudu sa vodom, da vazduh bude vlažniji, pijte puno tečnosti da sluz bude što redja i lezite na visoko uzglavlje da vam sluz ne bi blokirala nozdrve.

Kada legnem da spavam, imam osećaj da mi prolaze trnci kroz noge i ne mogu da zaspim. Zašto se to događa i kako da otklonim taj neugodni osećaj?

Sindrom nemirnih nogu javlja se relativno često u trudnoći, posebno u njenoj poslednjoj trećini i trudnice ga opisuju baš tako – kao da mi prolaze trnci kroz noge. Obično prodje kad se promeni položaj ili se samo pomere noge Ne zna se šta dovodi do ovog osećaja, ali je moguće da ima veze sa malokrvnošću. S obzirom da se ne zna šta utrokuje ovaj osećaj, nema ni pouzdane terapije – izgleda da ne dovodi ni do kakvih posebnih problema, pa kad osetite žmarce u nogama, jednostavno promenite položaj ili se prošetajte.

Članak se nastavlja posle reklama

Tagovi:





Kliknite na video da saznate više: