Ove navike negativno utiču na zdravlje vaše vagine

by | mart 4, 2016

Postoje neke stvari koje žene redovno rade, ali koje ne prijaju njihovom intimnom organu. 

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Zdravlje najosetljivijeg ženskog dela tela, vagine, veoma je važno. Problemi koji loše utiču na vaginu su brojni i mogu da uzrokuju razne poremećaje. Postoje neke svakodnevne stvari i navike koje mogu ugrožavati zdravlje, a da toga uopšte nismo svesni.

Pročitajte i… 7 grešaka zbog kojih imate bolnu menstruaciju

Vaginalno zdravlje je važan deo celokupnog ženskog zdravlja. Problemi s vaginom mogu negativno da utiču na plodnost, želju za seksom i postizanje orgazma. Ukoliko primećujete neke čudne simptome, te da se vaša vagina „oseća drugačije“ obratite se svom ginekologu kako biste što pre rešili problem.

Članak se nastavlja posle reklama

Na sledećim stranama pogledajte koje to ženske navike loše utiču na zdravlje vaše vagine. 

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

1. Sprečite cistitis

Članak se nastavlja posle reklama

Svaka prosečna žena se bar jednom u životu susrela sa cistitisom, bolnom upalom koja zahvata područje između mokraćne bešike i analnog otvora. Kako biste sprečili ili bar smanjili razmnožavanje bakterija, povedite računa o načinu na koji brišete intimnu regiju posle korišćenja toaleta. Pomeranje papira od analnog otvora ka vaginalnom širi infekciju, stoga se obavezno obrišite u suprotnom smeru od navedenog.

Pročitajte i… Šta otkriva boja menstrualne krvi?

2. Neredovni odlasci kod ginekologa

Članak se nastavlja posle reklama

Odlazak kod ginekologa nikako nije prijatan, a mnoge žene ga se veoma stide, zbog čega izbegavaju da odlaze na redovne preglede. Nemojte to da radite! Bilo da je u pitanju rutinska kontrola ili ozbiljan problem na koji sumnjate, odmah po uočavanju prvih siptoma zakažite pregled kod svoj lekara.

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

3. Kupke intenzivnog mirisa

Topla voda i agresivna kupka za telo mogu narušiti prirodnu ph vrednost ne samo kože tela, nego i vaginalne sluzokože. Ukoliko imate osetljivu kožu, izbegavajte kupke koje proizvode jake mirise ili penu. Umesto toga uzmite neki neutralan gel za tuširanje ili najobičniji sapun za bebe. Imajte u vidu da vagina ima moć samočišćenja, što znači da je sasvim dovoljno blagim sapunom oprati njen spoljašnji deo. Čak i nakon tuširanja izbevajte grubo brisanje peškirom u intimnom području.

Pročitajte i… Bez intimnog odnosa: 4 neobična načina zaraze polnim bolestima

Članak se nastavlja posle reklama

4. Agresivni deterdženti i omekšivači

Sredstva za pranje garderobe često su krcata brojnim hemikalijama koje su zaslužne za prijatan miris, ali koje nisu dobre za vaginalno zdravlje. Oni, naime, mogu iritirati genitalno područje, pa je najbolje da birate hipoalergenska sredstva za pranje odeće koja su bez mirisa, naročito ukoliko imate osetljivu kožu. S njim obavezno perite donji veš.

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

5. Dnevni ulošci i tamponi uzrokuju infekcije

Članak se nastavlja posle reklama

Svakodnevno korišćenje dnevnih uložaka, kao i stalno nošenje tampona tokom menstruacije, nikako nije dobro po zdravlje vaše vagine. Ovo su loše navike, jer konstantno nošenje dnevnih uložaka ili tampona tokom ciklusa, sprečava „dotok vazduha“ i pogoduje razmnožavanju bakterija i nastanku upala.

Pročitajte i… Šta o vašem zdravlju otkrivaju promene na stopalu?

6. Uske farmerice

Još jedna stvar koja ne omogućava vagini „da diše“ su i previše uzane farmerice. Upravo zbog toga, potrudite se da ovakvu garderobu ne nosite previše često, i radije se opredelite za odeću šireg kroja.

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Članak se nastavlja posle reklama

7. Sintetički i tesan donji veš

Kao što za vašu vaginu nisu dobre uske pantalone, ista stvar važi i za donji veš. Nikako nmojte nositi previše tesne gaćice, jer one stvaraju trenje usled kog može doći do kožne i vaginalne iritacije. Takođe, sintetički materijali podstiču razmnožavanje bakterija i infekcija, a mogu da izazovu i iritacije na spoljnim genitalijama. Stoga, kada god možete, radije birajte pamučan donji veš, u kojem će vaša vagina slobodno moći „da diše“ i koji odlično upija vlagu.

Pročitajte i… Mislite na sebe: Ove stvari ne treba da radite kada imate menstruaciju

8. Tange

Pojedine dame često nose tange, a ova navika izuzetno loše utiče na zdravlje vagine. Tange su idealan medij za prenos bakterija iz područja oko analnog otvora na prednju. Tange se pomeraju zajedno s telom, i u bližem su kontaktu s vaginom, pa se bakterije lakše prenose. To ne znači da ih ne treba nositi uopšte, već je od ključne važnosti da pronađete odgovarajući model i da ih ne nosite previše često.

Članak se nastavlja posle reklama
Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

9. Spavanje sa donjim vešom

Vrrovatno vam je već poznato da je najzdravije spavati potpuno nagog tela, ukoliko vam to nije neprijatno. Na ovaj način koža može slobodno da „diše“ i ništa vas ne stiska, te ne može doći do zaustavljanja cirkulacije.

Pročitajte i… Kako da sprečite nastanak infekcije urinarnog trakta?

10. Nenošenje donjeg veša tokom dana

Članak se nastavlja posle reklama

Koliko je dobro da ne spavate s gacama, toliko je loše da ih ne nosite tokom dana. Ukoliko ne nosite gaćice, pantalone na golom intimnom području iritiraće tanku kožu vagine, dok nošenje haljina i suknji bez donjeg rublja nije higijensko jer nema šta da upije prirodnu vlažnost vagine, a i stvara iritacije i otvara mogućnost zaraze.

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

11. Loša ishrana 

Izbegavanje mlečnih proizvoda poput jogurta je velika greška. Naime, dobre bakterije u jogurtu, kefiru ili kiselom mlekom najbolji su prirodni saveznih zdravog i uravnoteženog bakterijskog statusa u vagini. Jogurt povećava prisutnost dobrih bakterija u vagini, što je odlično za sprečavanje gljivičnih infekcija. Njihove doze treba pojačati ako ste na terapiji antibioticima.

Pročitajte i… Bolovi u ovim delovima tela zahtevaju da odmah odete kod lekara

12. Ostajanje u znojnoj garderobi

Ljudi koji su skloniji znojenju, trebalo bi da menjaju donje rublje barem dva puta na dan. Posebno je važno da se presvučete nakon treninga jer su tople i mokre gaćice idealne za razmnožavanje bakterija i gljivica. Ukoliko bakterija uđe u vaginalni kanal ona može da izazove tešku infekciju. Stoga, ako redovno trenirate nabavite udoban pamučni veš u kojem ćete vežbati, a koji ćete skinuti odmah po završetku treninga i istuširati se kako iste sprečili eventualne infekcije.

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

13. Seks bez zaštite ili agresivan seks 

Opšte je poznato da žena može da dobije čitav niz bolesti ako praktikuje seks bez zaštite, posebno s različitim partnerima. Takođe, previše strastven seks koji prelazi u agresiju, može da naruši zdravlje žene i izazove vaginalnu traumu. Pored toga, izbegavanje lubrikanta u istoj meri loše utiče na zdravlje vaše vagine, te ga koristite kada god niste dovoljno vlažni. Osim toga što je “seks na suvo” bolan i neprijatan, sluzokoža vaše vagine se tako iritira, a to otvara put infekcijama.

Pročitajte i… Sve što treba da znate o kontracepciji

14. Proizvodi za sprečavanje trudnoće

Kontracepcijske pilule, dijafragma i drugi proizvodi kojima se sprečava trudnoća uzrokuju iritaciju vagine i dovode do ozbiljnijih poteškoća. Naravno da je neophodno da se zaštitite tokom seksualnog odnosa, ali se obavezno posavetujte s vašim lekarom, i odaberite kontracepciju koja vam najbolje odgovara.

15. Tetovaža u blizini stidnog predela

Tetovaža na bilo kom delu tela može izazvati crvenilo i upalu, a koža u vaginalnom predelu je najosetljivija, pa tetoviranje može da izazove neprijatnu iritaciju i svrab. Čak i privremena tetovaža može imati isti efekat, te se bolje odlučite za tetovažu na zglobu, ruci ili nekom drugom delu tela.

Tagovi:





Kliknite na video da saznate više: