Vaginalni problemi: Šta kada se upali Bartolinijeva žlezda?

by | maj 26, 2016

O Bartolinijevoj žlezdi i problemima koje ona pravi malo se govori, iako ove muke ima veliki broj žena. Neprijatan bol koji upala ove žlezde izaziva, otok koji iz dana u dan postaje sve veći, najčešće su prvi simptomi bolesti. Pročitajte u nastavku šta treba da preduzmete ako primetite da vam se upalila Bartolinijeva žlezda. 

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Ova mala parna žlezda, ne veća od lešnika, smeštena u predvorju vagine odnosno mišićnoj ploči na dnu karlice, može izazvati brojne komplikacije. Njeni izvodni kanali otvaraju se na ulazu u vaginu, na bazi malih usana. Njihova osnovna uloga je da izlučuju sekret pre i tokom seksualnog odnosa. Žlezde počinju sa izlučivanjem sekreta tokom polnog nadražaja, okolne strukture se vlaže i olakšava se seksualni odnos.

Pročitajte i… Ove navike negativno utiču na zdravlje vaše vagine

Međutim, kod oko dva odsto žena, bar jednom u toku života dođe do začepljenja izvodnog kanala ove žlezde što dalje vodi do nemogućnosti oticanja sekreta. Kao posledica toga, izvodni kanal se zbog zadržavanja sekreta širi, što može dalje uzrokovati pojavu i razvoj bakterija, ali i nastanak apscesa (upale).

Članak se nastavlja posle reklama

Koji su uzroci upale, prvi simptomi bolesti, te i kako se ona leči pročitajte na sledećim stranama… 

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Tačan uzrok upale žlezde nije određen, a nju može izazvati pad imuniteta, razne infekcije ili povrede, kao i iritacija izazvana sintetičkim donjim vešom i tesnom garderobom. Takođe, bolest može biti povezana i sa polnim navikama. Naime, rasprostranjenost polnih bolesti može dovesti i do većih učestalosti bolesti Bartolinijeve žlezde, zbog čega je zaštićen seksualni odnos od presudne važnosti što se tiče prevencije.

Članak se nastavlja posle reklama

Pročitajte i… Najčešće vaginalne infekcije i kako ih sprečiti

Najčešće se upali samo jedan kanal, a u retkim slučajevima može doći do upale obe strane. Otok i bol prilikom dodira su prvi simptomi bolesti. Bol se pogoršava prilikom sedenja i hodanja kao i tokom seksualnog odnosa. Otok se javlja u donjoj trećini vulve, odnosno spoljnjeg dela ženskih polnih organa, naročito u periodu pre ili posle menstruacije. Ako je to jedini simptom, bez crvenila kože i sluzokože najverovatnije se radi samo o cisti i tada nije neophodno posebno lečenje. Međutim, dešava se da cista jako naraste i dostigne veličinu jajeta, kada ometa svakodnevno funkcionisanje i izaziva bol prilikom seksualnog odnosa, pa čak i nemogućnost istog, a tada je lekarska intervencija neophodna.

Članak se nastavlja posle reklama

Foto: Guliver/Thinkstock.

Foto: Guliver/Thinkstock

Sa druge strane, ako se javi veći otok uz fluktuaciju, moguć neprijatan iscedak, povišenu temperaturu, ređe i povraćanje, tada je u pitanju apsces koji podrazumeva hirurško lečenje i antibiotsku terapiju. Incizija (otvaranje žlezde radi evakuacije sadržaja) i drenaža su relativno brzi postupci koji se sprovode u lokalnoj ili opštoj anesteziji. Ako se žlezda sama povuče, postoji velika verovatnoća da će se ona i naknadno nekada uplaiti, a čak i nakon obavljenej drenaže to je, takođe, moguće, u oko 10 odsto slučajeva.

Pročitajte i… Intimna higijena: 4 ključna saveta za pravilnu negu vagine

Ženama kod kojih se ovaj problem često ponavlja, preporučuje se ekscizija, odnosno potpuno uklanjanje same žlezde. Međutim, ovaj zahvat se ne preporučuje mladim devojkama koje još nisu rađale, a nakon obavljenog zahvata javlja se osećaj suvoće, zbog čega se postupak uglavnom praktikuje kod žena u postmenopauzi.

Ako se upala žlezde pojavi tokom trudnoće, u većini slučajeva, kada je samo cista u pitanju, drenaža se odlaže do posle porođaja. Ako je u pitanju upaljena cista – apsces, zbog mogućnosti prevremenog porođaja, propisuje se tretman antibioticima i drenaža.

Članak se nastavlja posle reklama

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Načelno nastanak ciste ne može da se spreči, ali pravilna lična higijena, izbegavanje tesnog i sintetičkog donjeg veša, te i adekvatna seksualna zaštita mogu delimično sprečiti njenu upalu. Kao lek iz kućne radinosti može pomoći topla kupka, u kojoj bi trebalo boraviti 10-15 minuta, tri do četiri puta na dan. Voda bi trebalo da bude umereno topla, nikako vrela.

Pročitajte i… Rešite se vaginalne upale prirodnim putem

Takođe, čaj od lekovitih biljaka kojim ćete ispirati upaljeno mesto može da vam pomogne da se upala ublaži i da nestanu tegobe. U prokuvanu vodu sipajte po jednu supenu kašiku čaja od kantariona, žalfije, kamilice i lista koprive. Čaj ostavite da se prohladi, procedite ga, a potom s njim ispirajte upaljeno mesto na koži.

Članak se nastavlja posle reklama

Tagovi:





Kliknite na video da saznate više: