Infoklinika: Kako zaustaviti škripanje zubima u snu?

by | maj 1, 2017

Ova rubrika, koju na našem portalu možete pratiti svakog ponedeljka od 12 h, realizovana je u saradnji sa emisijom Infoklinika koja se emituje nedeljom od 11 sati na kanalu Pink 3.

Foto: unsplash.com

„Škrgutanje ili škripanje zuba, tj. bruksizam, noćna je parafunkcionalna aktivnost koja predstavlja nesvesno ciklično i ritmičko stiskanje obe vilice, praćeno zvučnim efektom“, objašnjava ovu pojavu dr Nataša Timotijević, specijalista stomatološke protetike u Stomatološkoj ordinaciji Timo-dent. „Bruksizam se javlja i na dečjem uzrastu, mada je tada najčešće prolaznog karaktera, dok kod odraslih epizode bruksizma mogu trajati različito. Javljaju se tokom sna, u različitim prelazima, npr. iz dubljih u površne faze sna. Individualno je koliko dugo će one trajati, pa čak i koliko će se puta tokom noći javiti.“

Simptomi: Kako otkriti bruksizam

„Bruksizam kao noćna parafunkcija dešava se na podsvesnom nivou, pa pacijenti često ne znaju da stiskaju zube dok im stomatolog na to ne skrene pažnju“, kaže dr Timotijević. „Pacijenti se često žale na zamor, bol u mišićima za žvakanje, glavobolju, čak i bolove u vratnom i ramenom delu. Glavobolje mogu biti različitog intenziteta, pojačavaju se prilikom zagrižaja ili govora.“ Stomatolozima je jasan signal bruksizma kada prilikom pregleda na zubima uoče tzv. abrazivne fasete. „To su glatke i sjajne površine na zubima gornje i donje vilice, najčešće na očnjacima i prednjim zubima. One zahvataju gleđ ili, u slučajevima kada bruksizam druže traje, i čvrsto zubno tkivo – dentin.“

Zašto uopšte dolazi do bruksizma

„Etiologija nastanka bruksizma nije u potpunosti razjašnjena“, objašnjava dr Timotijević. „Ipak, pretpostavlja se da je ova pojava povezana sa stresom, a kontroliše je centralni nervni sistem.“

Članak se nastavlja posle reklama

Kako se ova pojava može lečiti

Bruksizam je opasan jer može izazvati ozbiljna oštećenja na zubima. „Zaštita od negativnih efekata bruksizma postoji, a prognoza je bolja ukoliko se pacijent stomatologu javi na vreme“, kaže dr Timotijević. „Postoje različite vrste štitnika – to su tzv. mekani silikonski štitnici, čija je osnovna uloga da amortizuju pritisak, odnosno, štetne sile koje se javljaju prilikom stiskanja zuba.“ Ovi štitnici preporučuju se pacijentima koji imaju, recimo, glavobolje, ali nemaju fizička oštećenja na zubima, poput pomenutih abrazivih faseta. „Kod pacijenata koji imaju abrazivne fasete mekani štitnici nisu dovoljni, već se moraju indikovati stabilizacioni splintevi koji se izrađuju od tvrdog, providnog akrilata, dakle, mnogo su čvršći. Njihova uloga, osim da amortizuju pritisak, jeste i da rasterete strukture viličnog zgloba.“

 Kompletan intervju sa dr Natašom Timotijević, kao i druge teme najnovije emisije Infoklinika pogledajte u videu ispod:

Članak se nastavlja posle reklama




Kliknite na video da saznate više: