Umirite želudac i creva: Najbolje namirnice za bolju probavu

by | maj 19, 2016

Bolovi u stomaku, nadutost, promenjen ritam pražnjenja creva, problemi su koji muče veliki broj ljudi širom sveta. Međutim, poznato je da zdrave namirnice mogu da vam pomognu da se oslobodite raznih tegoba, pa tako i onih koje su u vezi sa probavnim sistemom. 

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Na pogoršanje simptoma utiču preteran unos masnoća, preosetljivost na laktozu, sorbitol i fruktozu, prejedanje, neredovno i prebrzo jedenje i prekomeran unos alkohola, kafe i gaziranih pića. Ipak, bol i nelagoda u želucu i stomaku mogu se eliminisati, ili makar ublažiti redovnim konzumiranjem sledećih namirnica:

Pročitajte i… Protivnici vitkog struka: Namirnice koje uzrokuju nadutost stomaka

Voda

Članak se nastavlja posle reklama

Iako se u tom kontekstu retko pominje, voda je odličan pomagač u varenju, a uz pomoć nje hrana se lakše probavlja i kreće kroz creva.

Koje namirnice regulišu rad probave pročitajte na sledećim stranama… 

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Članak se nastavlja posle reklama

Banane

Zbog mekanog sadržaja i brojnih vitamina i minerala koje sadrži, ovo voće koristi kao efikasan prirodni lek protiv oboljenja creva. Naime, jedna prosečna banana ima oko 110 kalorija, bogata je vlaknima, sadrži pektin koji pospešuje rad creva, ali ne sadrži holesterol i masnoće, a hranljivi sastojci iz ovog voća pružaju osećaj sitosti i pospešuju probavu, što doprinosi održavanju vitke linije, a pozitivno utiču i na naš izgled. Zahvaljujući vlaknima kojima obiluje, banana takođe pomaže da se oslobodite zatvora, bez upotrebe laksativa.

Članak se nastavlja posle reklama

Pročitajte i… 15 razloga da jedete banane baš svaki dan

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Jogurt

Većina mlečnih proizvoda nije preporučljiva za ublažavanje bola u želucu, ali jogurt predstavlja izuzetak, te ga slobodno možete piti. Ukoliko sadrži i aktivne kulture (probiotike) koje povećavaju količinu „dobrih bakterija“ u želucu, proces ozdravljenja će biti brži i efikasniji.

Članak se nastavlja posle reklama

Pročitajte i… Ovo voće treba da jedete baš svaki dan

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Pirinač

Kada aktivnosti u želucu počnu da izmiču kontroli, preporučujemo vam pirinač, koji blagotvorno deluje na želudac, pored barenog krompira i tost hleba. Osim što ne iritira želudac i ne uznemirava varenje, ova hrana zaustavlja dijareju upijajući tečnost, te na taj način učvršćuje stolicu. Pored pirinča, plagotvorno delovanje na probavni sistem imaju i druge integralne žitarice.

Članak se nastavlja posle reklama

Pročitajte i… Prolećna detoksikacija: Top 15 namirnica za čišćenje organizma

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Kelj 

Ovo povrće odličan je izbor ako ste na dijeti, ili samo vodite računa da se zdravo hranite kako biste održali vitku liniju i vaše zdravlje. U 100 grama kelja nalazi se manje od 50 kalorija i 0 grama masnoće, al i skoro 20 procenata neoprodne dnevne količine vlakana, zbog čega poboljšava varenje, smanjuje opstipaciju i snižava količinu šećera u krvi.

Članak se nastavlja posle reklama

Pročitajte i… 10 dobrih razloga da kelj postane vaše omiljeno povrće

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Lovorov list

Zahvaljujući brojnim korisnim sastojcima, lovor stimuliše proces varenja, uklanja grčeve u stomaku i želucu, a podstiče i bolju prokrvljenost. Čaj od lovora upotrebljava se i u lečenju anoreksije, odnosno gubitka apetita. Pored toga, lovorovo ulje uspešno leči i gljivična oboljenja, poput gljivičnih infekcija noktiju, jer ovo ulje poseduje i jako protivgljivično dejstvo.

Članak se nastavlja posle reklama

Pročitajte i… Ruska metoda lečenja: Eliminišite stres uz pomoć lovorovog lista

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Cvekla 

Cvekla je odličan izvor betaina, celuloze i pektina, materija važnih za održavanje zdravlja celokupnog digestivnog sistema. Nizak nivo želudačne kiseline može stvarati probavne smetnje i smanjiti apsorpciju hranljivih materija, neophodnih za funkcionisanje svake ćelije u telu. Betain povećava nivo želudačne kiseline i pospešuje varenje, te pozitivno deluje na rad creva. Na ovaj način smanjuje se nadutost, sprečava intolerancija na hranu i kontroliše nivo gljivica i bakterija.

Članak se nastavlja posle reklama

Pročitajte i… 10 razloga zašto treba redovno da jedete cveklu

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Maslačak

Maslačak je superoksidant koji pospešuje čišćenje digestivnog trakta i obnavlja jetru. Novija istraživanja potvrdila su da maslačak podstiče prirodni proces regeneracije jetre, naročito kod osoba koje pate od hepatitisa, žutice i probavnih smetnji. Za ovakvo dejstvo maslačka odgovoran je tanin, antioksidant kojeg sadrži u izobilju (naročito u korenu), a koji poboljšava varenje i čisti jetru od toksina i čisti bubrege od naslaga.

Pročitajte i… Sezona je počela: 7 razloga da maslačak obavezno uvedete u ishranu

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Limeta

Flavonidi u citrusnom voću pomažu kod umirivanja želudačnih problema i pospešuju rad probave. Kako biste pospešili rad probave nakon obroka popijte šoljicu vruće vode s limetom i malo meda. Ovaj napitak može da vam pomogne i da se oslobodite zatvora. Mirisna ulja koja sadrži plod ovog voća podstiču varenje, a čaša tople vode s sokom od limete pomaže pri mršavljenju. Limunska kiselina iz ploda limete odličan je sagorevač masti, te se preporučuje i dijabetičarima, a napici sa ukusom ovog citrusa provereno okrepljuju organizam.

Pročitajte i… Zdravija od limuna: 10 dobrih razloga da uvrstite limetu u ishranu

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Kurkuma

Osim što leči mnoge bolesti, kurkumin koji ova začinska biljka sandrži je i jak antioksidans, te ubrzava metabolizam, zbog čega je ovaj začin idealan saveznik u borbi protiv viška kilograma. Ovaj začin može da uspori rast masnog tkiva i ima detoksikacijsku moć. Kurkuma, takođe, smanuje apetit, oslobađa višak vode iz organizma, te smanjuje nadutost, ali i uzbrzava cirkulaciju što pomaže da se telo oslobodi masnih naslaga i celulita. Novija istraživanja dokazala su i da kurkuma smanjuje zapaljenske procese koji mogu da izazovu oštećenje ćelija jetre, ožiljke na ovom organu i blokadu žučnih puteva.

Pročitajte i… Čudo prirode: 10 razloga zašto je kurkuma “kraljica začina”

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Rotkvice 

Jedenjem rotkvica stimulišete rad jetre i žučne kese i čistite krv. Vlakna iz rotkvica podstiču lučenje probavnih sokova i regulišu pražnjenje creva, pa organizam lakše izbacuje toksine, a posebno se preporučuju osobama koje pate od zatvora. Pored toga. rotkvice sprečavaju infekcije urinarnog trakta. Sok od ove namirnice olakšava i najgore tegobe i skraćuje vreme trajanja infekcije. Međutim, zbog svog snažnog delovanja na rad ovih organa, ne preporučuje se osobama sa oboljenjima bubrega, kao ni onima koji pate od čira na dvanaestopalačnom crevu.

Pročitajte i… Vreme je za rotkvice: 10 razloga da ih jedete svaki dan

Takođe, s obzirom da je ova namirnica bogata vlaknima i vitaminima koji regulišu probavu, zadržava vodu i leči zatvor, ona je odličan borac i protiv hemoroida. Ovo ukusno crveno povrće odlično je za detoksikaciju, a njegovi lekoviti sastojci pomažu bržem zaceljenju hemoroida.

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Sok od paradajza 

Sok od paradajza olakšava varenje, stimuliše rad creva i leči zatvor. Redovna konzumacija soka od paradajza pospešiće hidrataciju organizma, a vlakna kojih u soku ima mnogo, pružaju osećaj sitosti, što će pomoći ako ste na dijeti. Takođe, snabdeva telo svim hranljivim sastojcima, pa osigurava da se svi metabolički procesi u organizmu odvijaju kako treba.

Pročitajte i… 9 dobrih razloga da pijete sok od paradajza svaki dan

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Šargarepa

Ovo hrskavo povrće sadrži veliku količinu dijetalnih vlakana koja pozitivno utiču na rad organa za varenje. Redovnim konzumiranjem šargarepe sprečićete nadutost, zatvor i gorušicu.

Pročitajte i… 10 razloga zašto bi trebalo da jedete šargarepu svaki dan

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Kiseli kupus

Ono po čemu se kiseli kupus razlikuje od sirovog su mlečne kiseline koje su važne za prirodnu floru u crevima. Kiseli kupus je izvorna fermentisana hrana prirodno bogata probiotičkim kulturama koje deluju na hormone, uravnotežuju raspoloženje i regulišu probavni sistem. Zahvaljujući njima on pospešuje varenje i izlučivanje štetnih materija iz organizma, te predstavlja i antioksidans.

Pročitajte i… Čuvar zdravlja: Lekovita svojstva kiselog kupusa

Zbog probiotika koje sadrži, kiseli kupus jako bitan u lečenju bolesti prouzrokovanih disbalansom crevne flore, posebno nakon terapije antibioticima ili hemoterapije. Takođe, ova namirnica čisti i regeneriše jetru i telo od otrovnog estrogena i popravlja krvnu sliku (snižava povišeni holesterol). Pored toga, kiseli kupus pomaže i kod izgradnje kostiju, povećava snagu mišića, doprinosi obnavljanju istrošenog vezivnog tkiva, te i usporava starenje organizma.

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Mandarine 

Ovo voće obiluje biljnim vlaknima, koje su izuzetno dobre za varenje. Mandarine su, takođe, bogate pektinom, i sadrže ga u većoj količini nego jabuke, a u kori sadrži eterična ulja. U mandarinama ima i folne kiseline, kalijuma, gvožđa, magnezijuma, vitamina B1, B2 i B3 i vlakana koje su neophodne za uravnoteženu probavu. Mandarine su idealno voće za one koji žele da smršaju, jer 100 grama ovog voća sadrži samo 34 kalorije. Zbog svog diuretičkog svojstva pomaže i u borbi protiv strija i celulita.

Pročitajte i… Narodni lekovi: Lekovita svojstva mandarina + recepti

Eterično ulje mandarine čuva želudac u dobrom stanju, održavanjem pravilnog protoka probavnih sokova i ravnoteže kiselosti. Takođe, smiruje želudac, ublažava nadutost i gasove, te sprečava mučninu i povraćanje. Uz to, ulje mandarine utiče na opuštanje mišića u disajnom, probavnom ili nervnom sastavu, usled čega i uspešno otklanja grčeve.

Da biste podstakli lučenje želučanih sokova, što vam može pomoći da smršate, dodajte kap ulja u čašu vode za piće ili umasirajte 1 do 2 kapi po stomaku. Protiv zatvora ili dijareje, umasirajte 1 do 2 kapi po stomaku u smeru kazaljke na satu i to na svakih 60 minuta. Ovakva masaža delotvorna je i protiv zatvora.

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Biljni čaj

Šolja toplog čaja potpomaže ozdravljenje. Ulja sadržana u listovima nane, opuštaju glatke mišiće koji oblažu probavni trakt, što svakako pomaže u smanjivanju grčeva. Umirujuća svojstva kamilice verovatno su jedna od prvih zapisanih u popularnoj narodnoj medicini, stoga predstavlja odličnu pomoć kada vas zaboli želudac. Dodatak đumbira u čajeve ili jela, takođe, može da smiri uznemiren želudac.

Pročitajte i… Saveznici vitke linije: 10 najboljih prolećnih namirnica

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Suve šljive

Suve šljive sadrže brojne važne nutrijente uključujući kalijum, magnezijum i bor, te imaju visoku antioksidativnu aktivnost zbog čega se i veruje da imaju veoma povoljan učinak na zdravlje. Dodatak pet suvih šljiva dnevnoj prehrani može da pomogne u sprečavanju zatvora. Suve šljive sadrže hranljive sastojke koji povoljno utiču na probavni sistem i ovu namirnicu čine odličnim izborom u prevenciji i lečenju konstipacije.

Pročitajte i… 7 najvećih zabluda o zdravoj hrani i mršavljenju

Tagovi:





Kliknite na video da saznate više: