Kako razlikovati COVID infekciju od alergijskog rinitisa?

by | novembar 6, 2020
cink i imunitet

Potreban vam je savet iz oblasti zdravstva, a ne znate koga da pitate? U nedoumici ste da li postupate ispravno i želite mišljenje stručnjaka?

Portal lepotaizdravlje.rs vam u saradnji sa eminentnim medicinskim stručnjacima pomaže da saznate sve što vas zanima. Postavite pitanje, a lekari DokTok platforme daće vam jasan i konkretan odgovor.

O tome kako razlikovati COVID infekciju od alergijskog rinitisa i da li se i kako telemedicina koristi u psihoterapiji odgovaraju Ivana Gavrić i Saša Dimić.

1. Kako razlikovati COVID infekciju od alergijskog rinitisa?

Sada, u doba pandemije virusa Covid-19, mnogi pacijenti sa pravom postavljaju pitanje Da li sam dobio koronu ili se radi o nekoj alergiji? Jedan od prvih znakova infekcije virusom Covid-19 je gubitak osećaja mirisa i ukusa. Takođe, pacijenti sa nekim oblicima alergijskog rinitisa, kao i kod polipoze nosa, imaju poremećen osećaj mirisa. Moramo istaći da kod virusa Covid-19 gubitak mirisa nastaje naglo i traje otprilike oko 15 dana. Nakon toga, pacijentu se vraća osećaj mirisa. (Pročitaj: Kako se boriti protiv akni nastalih usled nošenja zaštitnih maski)

Sa druge strane, kod rinitisa i polipoze nosa, gubitak osećaja mirisa je postepen i uglavnom se vremenom pogoršava. Simptomi kao što su zapušenost nosa i kašalj, slični su i kod virusa Covid-19 i kod alergijskog rinitisa. Ipak, alergijski rinitisi nikada nisu praćeni temperaturom i malaksalošću, što je kod virusa Covid-19 prisutno.

Članak se nastavlja posle reklama

U svakom slučaju, kod pojave bilo kakvih simptoma, pacijent treba da se javi lekaru da bi se dobila prava dijagnoza.

Dr Ivana Gavrić, Rinoalergolog i rinolog

Diplomirala na Medicinskom fakultetu u Beogradu. Specijalista otorinolaringologije, a svoj naučni i radni vek posvetila oblasti rinologije iz koje je napisala nekoliko stručnih radova i održala mnogobrojna predavanja. Jedna je od retkih koja je magistrirala iz oblasti alergologije i imunologije. Bila je na stručnim usavršavanjima u Francuskoj na univerzitetskoj klinici u Nansiju, a neko vreme je provela i na univerzitetskoj klinici u Gentu. Članica je nekoliko stručnih društava: Evropskog rinološkog društva (od 1991. godine), EAACI (Evropsko alergološko društvo) i SFORL (francusko otorinolaringološko društvo). Svoju karijeru započela je na otorinolaringološkom odeljenju KBC dr Dragiša Mišović, gde je vodila sektor rinoalergologije i na kom se zadržala do 2016. godine. Sada radi u otorinolaringološkoj ordinaciji IVAL koja se bavi problematikom gornjih i donjih respiratornih problema.

2. Da li se i kako telemedicina koristi u psihoterapiji?

Komunikacija na daljinu koja podrazumeva psihoterapijski pristup već je naša realnost. Neverbalna komunikacija je uočljiva i može se pratiti, a pored verbalne komunikacije, takođe i empatičko uživljavanje u stanje korisnika usluga.

Članak se nastavlja posle reklama

Dakle i klasični pristup i novi, tehnološki potpomognut i na daljinu, imaju svoje mesto i korisni su. Posebno u ovo vreme gde se insistira na tkz. socijalnom distanciranju nesumnjivi su benefiti ovakvog vida pružanja pomoći. Potrebno je samo dobro izučiti i iskustveno proživeti finese, a onda korigovati određene nedostatke i jednog i drugog pristupa u pružanju profesionalne psihoterapijske pomoći.

Dr Saša Dimić, Neuropsihijatar

Diplomirao na Medicinskom fakultetu u Beogradu, na kom je položio i specijalizaciju i magistraturu iz oblasti neuropsihijatrije. Zvanje primariusa stekao 2000. godine, a doktorirao iz oblasti neuropsihijatrije 2008. Radio u Specijalnoj psihijatrijskoj bolnici Kovin kao i u Dispanzeru za mentalno zdravlje Zemun. Od juna 2015. godine radi u Euromediku, Beograd. Objavio veći broj stručnih i naučnih radova, kao i monografiju „Pad i povratak alkoholičara“ (priređena doktorska disertacija).

 

Članak se nastavlja posle reklama

Pozivamo vas da nam se pridružite i u komentarima nam šaljete pitanja na koja biste želeli da saznate odgovor. Lekari će vam svakog petka na našem portalu izaći u susret i odgovoriti na neka od njih!

lepotaizdravlje.rsGetty via Guliver, privatna arhiva




Kliknite na video da saznate više: