Postporođajni PTSP: Sve što bi trebalo da znate

by | mart 31, 2022
Postporođajni PTSP

Postporođajni PTSP je učestaliji nego što smo mislili, a mi vam u nastavku otkrivamo 7 činjenica o ovom problemu.

Ukoliko ste tek postali majka, sigurno ste čule za postporođajnu depresiju. Mnogo je tekstova na tu temu, a velika je šansa i da ste zapamtile sve znakove upozorenja. Međutim, ukoliko na gotovo dnevnoj bazi imate flešbekove traumatičnih trenutaka iz porođajne sale, ne želite da pričate o porođaju, jer je to bolna tema za vas, imate napade anksioznosti… moguće je da osećate PTSP (posttraumatski sindrom) nakon porođaja. U nastavku vam otkrivamo skrivene istine ove pojave.

Postporođajni PTSP

Dok je postporođajna depresija naširokom poznata, važno je da znamo da žene mogu da osete i PTSP nakon porođaja.

Osećaj bespomoćnosti

Članak se nastavlja posle reklama

Žene koje su prvi put majke ne mogu znati kakav je porođaj, ali osećaj bespomoćnosti ne bi trebalo da bude normalna pojava. Porođaj jeste bolan i normalno je da žena bude zbunjena, a sve te nagomilane emocije dovode do bespomoćnosti. Međutim, to jeste simptom PTSP-a.

Anksioznost je stvarna

Mnogo ljudi oseća teskobu u nekom trenutku života. Sasvim je logično da dolazak bebe u dom uzrokuje anksioznost kod majke. Ipak, opasnost anksioznosti tokom posttraumatskog sindroma ogleda se u tome da se tajno osećate očajno ili da trpite emocionalnu bol, bez da znate sam srž problema.

Članak se nastavlja posle reklama

Može delovati kao da se sve vratio u normalnu

Mnoge žene dnevne borbe pripisuju iskustvu porođaja. Ali u tajnosti, pitaju se da li je normalno da im je teže nego drugim ženama u okruženju. Neki dani deluju kao pre, ali drugi su prepuni flešbekova porođaja i traume tokom porođaja.

Članak se nastavlja posle reklama

Povezivanje sa bebom

Jedna od najčešćih zabluda o postporođajnom PTSP-u jeste da mame imaju problem da se povežu s svojom bebom. Mnoge žene s PTSP posle porođaja nemaju negativne emocije prema detetu. Osećaju jaku materinsku vezu, pa ipak imaju traumatski sindrom.

Pročitajte i… Simptomi postporođajne depresije

Izbegavanje razgovora o porođaju

I sama pomisao na porođaj kod ovih žena uzrokuje anksiozne napade i noćne more. To dovodi do toga da izbegavate razgovor na tu temu po svaku cenu, jer i sama pomisao na porođaj dovodi do negativnih osećanja, dovodi do fizičkih simptoma (kratkoća daha, znojenje, otežano, pltiko disanje) i uzrokuje nesanicu.

Nesanica

Članak se nastavlja posle reklama

Beba nije jedina stvar koja vas može držati budnim tokom noći. Neke žene koje imaju postporođajni PTSP pate od nesanice, košmara ili nervoze tokom noći.

Flešbekovi su previše stvarni

Slike porođaja budu toliko kristalno jasne da izazivaju panične napade.

Ima nade

Savet je da ukoliko iskusite neki od ovih simptoma, potražite pomoć stručnog lica, kako se stanje ne bi pogoršalo. Pronađite svoju sigurnu osobu s kojom ćete podeliti svoja iskustva. I nemojte se bojati da o tome pričate do najsitnijih detalja.

lepotaizdravlje.rsmonkeybusinessimages/iStock/Getty Images Plus via Getty Images




Kliknite na video da saznate više: