Depilacija u brojkama do gole kože

by| januar 17, 2011

Kada su ljudi evoluirali i od čovekolikog majmuna postali ono što su danas, izgubili su i mnogo telesnih malja. A ono što nije nestalo, pokušavali smo i pokušavamo na različite načine sami da uklonimo. Ovo je kratak pregled istorije uklanjanja neželjenih dlačica.

30.000 godina pre nove ere: Crteži na zidovima pećina i arheološka otkrića nožića sličnih žiletu, školjki, ajkulinih zuba i vulkanskog stakla ukazuju da su žene još tada uklanjale malje sa tela.

Između 4.000 i 3.000 godina pre naše ere: U ovom periodu, azijska plemena su koristila mešavinu arsenika, skroba i negašenog kreča pod nazivom „rusma“, što je, po mišljenju stručnjaka, bilo prvo hemijsko sredstvo za depilaciju.

2. godina nove ere: Te godine, rimski pesnik Ovidije apelovao je na žene da se neguju: „Čuvajte se smrdljivih pazuha i uklanjajte dlake s nogu.“

Od 800. do 1.200. godine: U ovom Hejan periodu u Japanu, žene su počele da čupkaju obrve. Danas neke feministkinje smatraju da je osnovna svrha tog čina bila da učini žene manje izražajnim.

Članak se nastavlja posle reklama

17. vek: U ovom periodu lovci na veštice brijali su celo telo optužene, što je imalo simbolično značenje uklanjanja đavolske zaštite.

18. vek: Američki doseljenici zabeležili su da domorodačko stanovništvo sagoreva telesne malje pomoću kaustične sode.

1869: Jedan oftalmolog iz Misurija počeo je da koristi iglu na baterije za uklanjanje uraslih trepavica. Njegove kolege su kasnije iskoristile ovaj metod za elektroepilaciju facijalnih malja.

Članak se nastavlja posle reklama

8: Toliko godina kasnije, još uvek mlado Udruženje američkih dermatologa klasifikovalo je pojačanu maljavost kod žena kao patološko stanje i nazvalo ga hipertrihoza.

19. vek: U ovom veku, kurtizana Lola Montez savetovala je žene da uklanjaju malje sa lica mešavinom gipsa na parčetu kože koju bi postavile na svoju kožu, uz napomenu: „Energično je povucite da biste iščupale dlake iz korena“.

Članak se nastavlja posle reklama

1915: Godina u kojoj se pojavio novi model Epillady brijača, uz slogan: „Žena koja prati modu kaže – koža ispod pazuha mora da bude nežna kao koža lica“.

1923: Godina u kojoj je H. Bordije iz Francuske počeo da koristi diatermiju, tj. visokofrekventne radio-talase, za uklanjanje dlačica. Metoda je bila efikasna, ali nove dlačice su bile deblje.

98: Procenat Amerikanki mlađih od 44 godine koje su brijale noge 1964. godine. Pre Prvog svetskog rata praktično nijedna Amerikanka nije to radila.

1986: U ovoj godini, ručni aparat Epillady, koji je radio na principu rotacionih spiralnih žica, koje su hvatale i povlačile dlaku izkorena, postao je prvi depilator za kućnu upotrebu.

7: Broj sestara koje su vodile salone J Sisters International u Njujorku, a prve su uvele praksu brazilske depilacije u SAD 1987. godine.

Članak se nastavlja posle reklama

200: Prosečan broj bikini depilacija koje se dnevno izvedu u salonima širom Amerike.

1995: Godina u kojoj je Udruženje dermatologa u SAD odobrilo primenu aparata za lasersko uklanjanje malja.

20 miliona: Orijentacioni broj Amerikanki koje su uklanjale malje sa lica najmanje jednom nedeljno tokom 1999. godine.

2003: Godina u kojoj je u okviru jedne TV emisije (Queer Eye for the Straight Gay) popularizovan termin „manscaping“.

76: Procenat devojaka u Australiji mlađih od osamnaest godina koje su izjavile da su bar jednom uklonile sve pubične malje.

Članak se nastavlja posle reklama

66: Procenat heteroseksualnih muškaraca koji su depilirali genitalni deo.

2005: Godina u kojoj je Stiv Karel delimično depilirao grudi voskom u filmskoj komediji Četrdesetogodišnja devica. „Da je bila gluma, uopšte ne bi bilo zabavno“, rekao je Stiv.

Tagovi:





Kliknite na video da saznate više: