Protiv depresije: Povratak ELEKTROŠOK terapije

by| mart 30, 2010

Većina ljudi terapiju elektrošokovima doživljava kao zlostavljanje pacijenata, a ne lečenje. Ipak, veliki broj psihijatara smatra da je to i danas najefikasnija metoda u lečenju nekih mentalnih oboljenja.


Protiv depresijeOsim jezivih prikaza ovog tretmana, najčešće iz filmova (ko se ne seća grimasa Džeka Nikolsona u filmu „Let iznad kukavičjeg gnezda“!) i dokumentarnih emisija, mnogi će se zapitati: „Zar se to još uvek primenjuje?“ Odgovor je: „Da!“ Od osamdesetih godina prošloga veka, ovaj oblik terapije mentalnih oboljenja primenjuje se sve češće. Statistike u SAD pokazuju da se broj pacijenata na elektrokonvulzivnoj terapiji, kako se formalno naziva, povećao na 100.000 godišnje.

 

Članak se nastavlja posle reklama

Tokom ECT tretmana pacijent se nalazi pod dejstvom opšte anestezije, a lekar izlaže njegov mozak električnom naponu, što uzrokuje grand mal napad (vrsta epileptičnog, ili tonično-kloničnog napada). Mnogi psihijatri smatraju da je ovaj oblik terapije najefikasniji u lečenju kliničke depresije, naročito kod pacijenata koji nisu reagovali na terapiju antidepresivima. To potvrđuju i brojna ispitivanja. ECT deluje veoma brzo – simptomi depresije povlače se nakon nekoliko seansi, a kod osoba koje pate od teškog oblika depresije, smatra se imperativom za sprečavanje suicida.

 

Krucijalna terapija ili oštećenja mozga?
Razumljivo, ovaj oblik terapije ima dosta i protivnika u stručnom svetu, baš kao i među pacijentima, koji nisu osetili nikakvo poboljšanje nakon ECT lečenja. Privremeni gubitak pamćenja, osećaj konfuzije, narušena koncentracija i mučnina najčešće su nuspojave kod skoro svih pacijenata. Budući da se uglavnom radi o kognitivnim deficitima i gubitku pamćenja, medicinski gledano to su, iako privremena, oštećenja mozga. Osim toga, nakon izvesnog vremena, posle terapije koja uključuje 6 do 12 seansi, simptomi depresije se vraćaju, pa je neophodno ponovo uvesti terapiju antidepresivima. U nekim slučajevima, ECT tretman je potrebno ponoviti jednom mesečno, radi održavanja stanja pacijenta.

Članak se nastavlja posle reklama

 

ECT nekada i sada
Terapija elektrošokovima je uvedena u medicinsku praksu ’30. godina prošlog veka, a tokom naredne dve decenije bila je jedini metod lečenja mentalnih bolesti, zbog čega se suviše često koristila. Osim u terapiji depresije, ECT se primenjuje u lečenju obolelih od šizofrenije, bipolarnog poremećaja i katatonije.

Članak se nastavlja posle reklama

Terapija se zasniva na primeni električne struje iste jačine kao i u prošlosti – između 3 i 100 vati. (Inače, snaga od 100 vati dovoljna je za rad kompjutera!) Međutim, u savremenoj ECT terapiji, za razliku od onih iz prošlosti, pacijent je sve vreme pod dejstvom anestezije, a primena mišićnog relaksanta sprečava snažne trzaje celoga tela tokom napada – zapravo, pacijent se gotovo ne pomera.

 

Tagovi:





Kliknite na video da saznate više: