Srbija menja odnos prema retkim bolestima

by | septembar 7, 2012

Kompanija Genzyme ove godine obeležava deset godina kontinuiranog rada na unapređenju zdravstvenog sistema i odnosa prema retkim bolestima u Srbiji tokom kojih je za pacijente obolele od retkih bolesti obezbedila lekove u vrednosti od 75 miliona evra. Očekuje se da će nove programe sa ciljem unapređenja položaja obolelih od retkih bolesti kompanija pokrenuti u septembru. 

Kompanija Genzyme, u vlasništvu kompanije Sanofi, jedna je od vodećih svetskih biotehnoloških kompanija sa oko 10.000 zaposlenih koji rade u zemljama širom sveta i ujedinjeni su u zajedničkom cilju: da naprave značajan, pozitivan uticaj na živote osoba sa retkim bolestima.

Položaj obolelih od retkih bolesti u Srbiji je i dalje izuzetno težak, ali se situacija u poslednjih nekoloko godina značajno popravila. Osnovan je Fond za lečenje pacijenata sa retkim bolestima koji se finansira iz poreza od igara na sreću. Osim pružanja dugogodišnje pomoći obolelima od retkih bolesti u Srbiji kroz obezbeđivanje efikasne enzimske supstitutcione terapije, kompanija Genzyme je izuzetno aktivno dala podršku pri stvaranju sistemskog rešenja države kako bi se smanjila neizvesnost pacijenata u pogledu obezbeđivanja neophodnih lekova. 

Prema procenama Evropske organizacije za retke bolesti, u Srbiji danas živi oko 500.000 ljudi sa retkim bolestima. Oni su upravo zbog svoje retkosti-u najvećem broju neprepoznati u sistemu zdravstvene i socijalne zaštite, ili su neadekvatno dijagnostikovani, što znači da njihova zdravstvena i socijalna zaštita nisu zakonski regulisane. Doprinos kompanije Genzyme unapređenju zdravstvenog sistema u Srbiji i odnosa institucija prema retkim bolestima, obuhvata i obezbeđivanje terapije za obolele od retkih bolesti. 

Članak se nastavlja posle reklama

Tokom prethodnih deset godina kompanija je dostavljala lekove i tačno na desetogodišnjicu pomoći zdravstvu Srbije, 27. jula 2012. te donacije su dostigle ukupnu vrednost od 75 miliona evra. Donacijom je omogućeno uspešno lečenje nekoliko desetina pacijenata u Srbiji.

Tagovi:





Kliknite na video da saznate više: