Stres je uzrok 80 odsto svih bolesti: Evo kako da ga pobedite

by | oktobar 5, 2014

Stres je za većinu nas već odavno deo svakodnevnog života. Sa stresom se susrećemo od ranog jutra, dok se u žurbi spremamo za posao, na putu do posla i tokom radnog dana, ali i na kraju dana kada nas dočekaju brojne privatne obaveze.

estrés-car

Glavni uzročnik stresa je hormon kortizol. Prozvan i hormonom stresa, namenjen je brzoj reakciji u po život opasnim situacijama. Iako je kortizol nezamenjiv deo reakcije našeg tela na stres, takođe je izuzetno važno da se telo nakon stresne situacije što pre vrati u normalno stanje. Međutim, u današnjoj preterano stresnoj kulturi i načinu života, reakcija na stres je toliko učestala da postaje stalna, čime se telo dovodi u stanje hroničnog stresa.

Hronični stres vodi do zamora organizma, gubitka energije – i na kraju do oboljenja. Prema istraživanjima, danas je čak 70 do 80 odsto svih bolesti uzrokovano stresom.

Glavni simptomi hroničnog stresa su nervoza i razdražljivost, hronični umor, neispavanost, depresija i anksioznost, slabo pamćenje i koncentracija, promene raspoloženja i preosetljivost, pad fizičkih i mentalnih mogućnosti i pad radne sposobnosti.

Članak se nastavlja posle reklama

Oslobađanje od stresa jedini je način za dugoročno očuvanje zdravlja i kvaliteta života. Hronični stres se ne može smanjiti preko noći. Stručnjaci tvrde da su za smanjenje količine kortizola u krvi potrebne čak četiri nedelje kako bi se organizam opustio i doveo u stanje koje je prethodilo pojavi hroničnog stresa.

U smanjenju nivoa stresa, odlično rešenje su biljni preparati dokazanog dejstva.

Matičnjak je biljka najpoznatija po svojim lekovitim učincima na smanjenje nivoa stresa (kortizola), ublažavanje nesanice, napetosti i glavobolja povezanih sa stresom. U narodnoj medicini matičnjak je poznat i po svome delovanju protiv nervoze i razdražljivosti, kao i protiv čitavog niza psihosomatskih bolesti povezanih sa stresom, poput depresije i anksioznosti.

Članak se nastavlja posle reklama

Kako bismo održali nizak nivo stresa u svakodnevnom životu preporučuje se redovno bavljenje fizičkom aktivnošću. Naime, redovno vežbanje pojačava izlučivanje endorfina, poznatog još i kao “hormon sreće”, koji podstiče osećaj zadovoljstva i euforije i istovremeno smanjuje krvni pritisak, opušta mišiće i napetost.

Relaksacija je takođe važan korak u održavanju niskog nivoa kortizola. Upišite kurs meditacije ili odvojite svaki dan pola sata za duboko disanje u miru i tišini. Odavno je poznato da samo spostvenim snagama možemo stvoriti unutrašnji mir.

Članak se nastavlja posle reklama

Humor je uvek izvrstan način borbe protiv stresa. Pogledajte humorističnu seriju ili filmsku komediju, nazovite zabavnu prijateljicu koja vas uvek nasmeje ili pročitajte neku duhovitu knjigu. Stres ćete zaboraviti u trenu!

I za kraj – negujte pozitivan stav. Kad ste pod stresom, setite se svih onih stvari koje vas usrećuju i koje cenite u svom životu, kao i svojih vrednosti. Verujemo da ćete se odmah osećati bolje.

Izvor: Zena.hr

Tagovi:





Kliknite na video da saznate više: