Tri-de veštački krvni sudovi

by | septembar 17, 2011

Problem snabdevanja veštačkog tkiva nutrijentima putem kapilarnih sudova napokon je rešen! Nemački stručnjaci uspeli su da na tri-de štampaču „odštampaju“ veštačke krvne sudove, koje će, kako veruju, uskoro moći da koriste prilikom presađivanja organa.
Veštački krvni sudovi proizvedeni, ili bolje rečeno „odštampani“ na tri-de printeru uskoro će moći da se koriste prilikom presađivanja organa, javio je Bi-Bi-Si.
Dosad je glavnu prepreku u razvoju tkivnog inženjeringa predstavljalo snabdevanje veštačkog tkiva nutrijentima putem kapilarnih sudova.

Tim naučnika sa Fraunhofer Instituta u Nemačkoj rešio je taj problem uz pomoć tri-de printera i tehnike po nazivu multifoton polimerizacija.
Njihovi rezultati biće prezentovani u oktobru na Biotehničkom sajmu u Nemačkoj.
Samo u Nemačkoj, na listu za transplantaciju organa je ove godine upisano više od 11.000 ljudi.
U nastojanju da se što većem broju pacijenata omogući presađivanje neophodnog organa, istraživači širom sveta koji se bave tkivnim inženjeringom rade na proizvodnji veštačkog tkiva, pa čak i celih organa u laboratorijskim uslovima.
Ali, da bi jedan takav organ mogao da funkcioniše potrebno je da ima veštačke krvne sudove – izuzetno tanke i kompleksne cevčice koje organima služe za prenos hranljivih tvari.
Iako je bilo nekoliko pokušaja da se proizvedu sintetički kapilari, projekat nemačkih naučnika zasad najviše obećava.
„Pojedinačne tehnike već funkcionišu i trenutno ih testiramo, a radimo i na proizvodnji kombinovanog sistema“, istakao je doktor Ginter Tovar, vođa projekta „Biorap“ na Fraunhofer Institutu za interfascijalni inženjering i biotehnologiju u Štutgartu.
Da bi odštampali nešto tako malo i kompleksno kao što je krvni sud, naučnici su kombinovali tehnologiju tri-de štampe i dvofotonsku polimerizaciju – usmeravanje intenzivnih laserskih snopova u materijal kako bi se simulirali molekuli u maloj fokusnoj tački.

Materijal tada postaje čvrst i elastičan, što istraživačima omogućava da proizvedu visoko precizne i elastične strukture koje će biti u stanju da međusobno reaguju sa prirodnim tkivom u ljudskom telu.
Da sintetičke cevčice ne bi bile odbačene od strane živog organizama, njihovi zidovi su obloženi modifikovanim biomolekulima koji su, takođe, prisutni u sastavu „boja“ koje se koriste za štampanje krvnih sudova, u kombinaciji sa sintetičkim polimerima.
Prema rečima dr Tovara, stručni tim uspostavlja osnovu za primenu brzog prototipovanja na elastične i organske biomaterijale.
„Vaskularni sistem vrlo dramatično ilustruje kakve nam sve mogućnosti nudi ova tehnologija, ali to svakako nije jedino moguće rešenje“, zaključio je Ginter Tovar

Članak se nastavlja posle reklama

Tagovi:





Kliknite na video da saznate više: