VODIČ KROZ BIOLOŠKI SAT: Ujutro vodite ljubav!

by| oktobar 8, 2009

Koliko puta ste tokom dana osetili bezrazložnu promenu raspoloženja, iznenadan enegetski pad ili porast koncentracije?

Bioloski satOve promene određuje precizan biološki sat organizma, tvrde naučnici. Za svaku aktivnost tokom dana postoji pravi trenutak kada je moguće optimalno iskoristiti mentalne, fizičke i emotivne potencijale.

Život u ritmu prirode
Drevna Kineska medicina već hiljadama godina korisi ova znanja u lečenju, a od nedavno i zapadna nauka primenjuje hronobiološke principe.
Sunce ne samo da je izvor života na Zemlji već je i glavni kreator bioloških ritmova organizma. U skladu sa njegovim kretanjem se odvijaju ritmovi prirode i usklađuju energetski potencijali čoveka. Ritam funkcija organizma se neprestano menja dvadesetčetiri časa dnevno. 

Energija organizmom prolazi kroz određjene delove tela, koji su poznati kao meridijani. Na svakih dva sata se smenjuje protok energije kroz dvanaest osnovnih meridijana koji su povezani sa funkcijom nekog unutrašnjeg organa.
Poznavanje biološkog sata omogućava pravilno korišćenje energetskih potencijala, planiranje dnevnih aktivnosti, očuvanje zdravlja i vitalnosti.

 

Članak se nastavlja posle reklama

Ujutru vodite ljubav
Ujutru oranizam jača imunitet a razmena materija je u maksimalnoj fazi. Ugljeni hidrati uzeti oko sedam sati brzo se pretvaraju u energiju. Dan započnite voćem.
Ubrzo raste količina testosterona i do devet je idalno vreme za vođenje ljubavi.
Ipak, većina kreće ili počinje posao baš u to doba. Međutim, vikendom ne treba zaboraviti ovo pravilo, zato jutro umesto za nabavke iskoristiti za ljubavne zagrljaje.
Mentalni potencijali su najsnažniji oko deset ujutru, sve do podneva.

 

Oko podneva napravite pauzu na poslu
Nije slučajno da se broj grešaka u poslovanju povećava u prvim popodnevnim satima. Takođe, uočeno je da raste broj povreda na poslu ali nepažnja u saobraćaju. Organizmu je tada potreban kraći odmor. U to doba napravite predah od napornih obaveza i ne brinite – koncentracija, pamćenje i poslovne sposobnosti se ponovo aktiviraju od 15 – 17 sati.

Članak se nastavlja posle reklama

 

Bioloski satNe jedite uveče
Mišići su najaktivniji oko 17 časova kada je pravi trenutak za odlazak na fitnes. Ukoliko ste planirali ručak u ovo vreme, nećete pogrešiti jer tada gušterača podstiče probavni sistem, posebno alkohol. Čaša vina uz ručak neće škoditi, organizam brzo prerađuje alkohol, nasuprot jutarnjim satima kada bi trebalo da izbegavate i pomisao na alkohol. Inače, do 18 sati možete da jedete i imate poslednji obilan obrok tokom dana, jer oko devet uveče želudac usporava rad a hrana ostaje neprobavljena sve do jutra.

Članak se nastavlja posle reklama

 

Hormon mladosti se aktivira pre ponoći
Decu na spavanje treba odvesti pre deset uveče, tada hipofiza započinje izlučivanje horomona rasta. Ujedno to je idealno vreme za odlazak u krevet i odraslima jer tada počinje proizvodnja melatonina, hormona zaduženog za mladost i vitalnost.
Sa godinama epifiza proizvodi sve manje ovog hormona. Ukoliko ne želite prerane bore i težite da održite mladalački izgled, zaboravite na duge noćne žurke. Naročito do četiri ujutru kada su pluća najosetljivija. Sedenje u zadimljenim prostorijama ili pušenje u ovo doba su pogubni po rad bronhija i pluća.

 

Bioloski satOrgani se odmaraju noću
Tokom noći svi oragni se odmaraju i regenerišu. Srce se posle tri ujutru priprema za nove dnevne aktivnosti. Po statistikama u ovo doba je najčešćih broj porođaja. Period predstavalja kritične sate za srčane bolesnike i depresivne osobe. Najveći broj samoubistava se desi u ovo doba. Bubrezi se odmaraju oko pet ujutru kada nije preporučljivo piti preterane količine tečnosti.

 

Članak se nastavlja posle reklama

Kod zubara ne idite ujutru
Uz hronobilogiju se razvila hronofarmakologija koja govori o tome kada je optimalno doba dana za lečenje pojedinih bolesti i uzimanje odgovarajućih medikamenta.
Oragnizam vitamine najbolje apsorbuje do 16 sati, a vitamin C ujutru. Uveče možete konzumirati preparate sa magnezijumom i cinkom. U periodu oko podneva, kada osetite pad koncentracije pijte više vode pomoćiće da održite pažnju. Voda olakšava organizmu brži prenos električnih impulsa bitnih za komunikaciju između mozga i ostalih organa.
Ukoliko se plašite zubara, popravku i vađenje zuba ne zakazujte ujutru nego u drugom delu dana, tada i anestezija deluje maksimalno.

 

Tekst: Violeta Aleksić

Tagovi:





Kliknite na video da saznate više: