Za zdravo srce potrebno je sedam sati sna

by| avgust 2, 2010

Za izbegavanje bolesti srca potrebno je sedam sati sna, ni više ni manje od toga, navodi se u studiji američkih naučnika objavljenoj nedavno.

 

Sedam sati sna

Ljudi koji spavaju manje od peti sati, uključujući i dnevno dremanje, dvostruko sebi podižu rizik za razvoj stenokardije, popuštanja srca ili srčanog udara u odnosu na one koji spavaju sedam sati, navodi se u istraživanju naučnika s medicinskog fakulteta u Zapadnoj Virdžiniji.

Članak se nastavlja posle reklama

Verovatno mnogo više iznenađuje, da osobe koje spavaju devet sati na dan imaju jedan i po puta veći rizik za razvoj bolesti srca od onih koji spavaju „magičnih“ sedam sati. Povećan rizik, ali neznatno, zabeležen je i kod onih koji spavaju šest ili osam sati. Među onima koji spavaju pet sati, najvećem su riziku izloženi mlađi od 60 godina i žene.

Za potrebe istraživanja, naućnici su analizirali podatke 30 hiljada odraslih koji su pre pet godina sudelovali u ispunjavanju nacionalnog upitnika o zdravlju i ostavili podatke o dužini sna uspoređivali s onima o bolestima srca. Pet ili manje sati sna prijavilo je osam posto ispitanika, a devet ih je posto koji spavaju devet ili više sati.

S obzirom na to da je istraživanje sprovedeno analizom podataka stručnjaci nisu uspeli da utvrde naučni razlog za povezanost trajanja sna i rizika za razvoj srčane bolesti. 

Članak se nastavlja posle reklama

Pretpostavljaju da previše sna utjče na endokrine i metaboličke funkcije, a manjak sna dovodi do smanjene tolerancije na glukozu, smanjenu osetljivost na insulin i na povećanje krvnog pritiska . Sve navedeno su razlozi zbog koji dolazi do začepljenja srčanih arterija.

Izvor: Nacional.hr

Članak se nastavlja posle reklama

Tagovi:





Kliknite na video da saznate više: