Žene opterećuje DEPRESIJA!

by| jun 9, 2010

Prema podacima Instituta za javno zdravlje Srbije „Batut“ 1997-2007. godine, u Srbiji se depresija nalazi među vodećim poremećajima zdravlja jer zauzima četvrto mesto iza ishemijske bolesti srca, cerebrovaskularnih oboljenja i raka pluća.

Depresija

Depresija više opterećuje žene i nalazi se na trećem mestu, dok je kod muškaraca opterećenje depresijom na šestom mestu.

Dugogodišnja izloženost kontinuiranom stresu u našoj zemlji dovela je do porasta broja osoba sa zdravstvenim problemima iz oblasti mentalnog zdravlja, a unipolarna depresija je jedan od vodećih uzroka opterećenja stanovnika bolestima u Srbiji.

 

Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije (SZO) iz 2000. godine opterećenje unipolarnom depresijom je na četvrtom mestu u okviru 20 izabranih poremećaja zdravlja.

Članak se nastavlja posle reklama

 

Međutim, SZO predviđa da će do 2020. godine unipolarna depresija, posle ishemijske bolesti srca, postati drugi vodeći uzrok opterećenja u svetu, a prvi u zemljama u razvoju.

 

Članak se nastavlja posle reklama

Depresija

 

Članak se nastavlja posle reklama

U istraživanju zdravstvenog stanja stanovništva iz 2000. i 2006. godine ustanovljena je zastupljenost zdravstvenih problema (simptoma) iz oblasti mentalnog zdravlja u populaciji.

 

Tokom 2000. godine nesanica je bila među najzastupljenijim zdravstvenim problemima, a od tog problema je patilo 31 odsto žena i 9 odsto muškaraca.

U 2006. godini zapaženo je blago smanjenje procenta žena sa nesanicom (27 odsto) i dvostruki porast muške populacije sa tim problemom (17 odsto) u odnosu na 2000. godinu.

 

Članak se nastavlja posle reklama

U 2006. godini zabeležen je pad učestalosti osoba sa emocionalnim problemima u odnosu na 2000. godinu, ali su ti problemi i dalje bili učestaliji kod žena i kod osoba lošijeg materjalnog statusa.

 

Takođe, u periodu između dva istraživanja ustanovljen je pad učestalosti osoba koje su bile pod stresom – 2000. godine 59 odsto, a 2006. godine 44 odsto stanovnika.

 

Depresija

Članak se nastavlja posle reklama

 

Procenjuje se da više od 25 odsto osoba širom sveta tokom svog života pati od nekog duševnog poremećaja ili poremećaja ponašanja, a činioci koji su povezani sa prevalencijom, pojavom i tokom duševnih poremećaja i poremećaja ponašanja su siromaštvo, pol, uzrast, ratovi i katastrofe, teške somatske bolesti i porodično i socijalno okruženje.

 

Govoreći o pravilnom lečenju depresije, Tatjana Sokolović iz kompanije „Aktavis“ na nedavno održanom skupu je kazala da je prvi korak u lečenju pravilno postavljanje dijagnoze.

 

Članak se nastavlja posle reklama

„Dijagnozu depresije nije teško postaviti, jer se vrlo jednostavno na osnovu razgovora sa pacijentom može proveriti koje simprome ima i koliko dugo“, kazala je ona navodeći da se ne može očekivati da depresija prođe sama zahvaljujući snazi volje i pozitivnom mišljenju.

 

Ona je ukazala da je najvažnije da se pacijent na vreme javi lekaru opšte prakse, koji će proceniti da li je potrebno konsultovati se sa psihijatrom oko toga će se terapija primeniti – antidepresivi, psihoterapija ili oba pristupa.

 

Komentarišući učestalost pojave depresije u Srbiji, Sokolović je podsetila da je u Strategiji razvoja zastite mentalnog zdravlja, koja je usvojena 2003. godine, navedeno da depresija predstavlja glavni uzrok globalne invalidnosti i da zauzima četvrto mesto na listi globalnih tereta bolesti.

Članak se nastavlja posle reklama

 

„Procena je da jedan odsto ukupnog stanovnistva ima šizofreniju, a smatra se da će svaka četvrta osoba u nekom periodu svog života biti pogođena nekim mentalnim poremećajem“, upozorila je Sokolovićeva i istakla da se mentalno zdravlje smatra presudnim za sveobuhvatno blagostanje društva i država pa je zato neophodno da zaštita mentalnog zdravlja bude deo sveukupnog sistema javnog zdravlja. 

Izvor: Tanjug

Tagovi:





Kliknite na video da saznate više: