3 pitanja… za dermatologa

by| septembar 9, 2010

 

Kosa opada najviše u proleće i u jesen. Jače opadanje kose dešava se zbog stresa, starenja ili hormonskih promena u trudnoći i menopauzi.

Moja prijateljica se porodila pre dva meseca i, od tada, kosa joj baš puno opada. Pošto sam u sedmom mesecu trudnoće, pitam se da li postoji način da se to spreči?
Ako dnevni gubitak kose iznosi preko 100 dlaka, to se klinički manifestuje kao proređenost kose tj. alopecija. Ovaj proces je prolazan i traje oko šest meseci, a manifestuje se difuznim proređivanjem kose. Razlog njegovog nastajanja je uglavnom nagli pad koncentracije estrogena i cirkulišućeg faktora rasta posle porođaja. Vrlo brzo se koncentracija ova dva faktora normalizuje, ali rast otpalih dlaka neće odmah započeti zato što svaki folikul, iz koga dlaka raste, ima svoj biološki sat kada započinje sa stvaranjem dlake. Lečenje nije neophodno, jer će se kosa obnoviti.

Imam pedeset godina i primećujem da mi se kosa proređuje. Stanje nije alarmantno, ali plašim se šta me čeka, jer ima puno žena moje generacije ili malo starijih, kojima se kosa proredila toliko da im se providi koža glave.
Kod žena u tim godinama najčešće se radi o androgenoj alopeciji. Uzroci opadanja kose su muški polni hormoni – androgeni, a luče ih nadbubrežne žlezde i ovarijumi. Oboljenje se javlja samo kod genetski predisponiranih osoba, a manifestuje se postepenom i difuznom proređenošću kose. Debela, duga i pigmentovana dlaka (terminalna dlaka) zamenjuje se kratkom, tankom i bezbojnom (velus dlakom), a vreme rasta dlake se skraćuje. Lečenje je uglavnom lokalno, primenom 2% rastvora minoxidila, nekada i uz dodatak tretinoina. Ova terapija se primenjuje doživotno. Primena estrogena, bilo oralno ili lokalno, zavisi od ginekološkog nalaza i o tome odlučuje ginekolog. Kao trajni vid izlečenja koristi se transplantacija dlaka.

Mom vereniku je dijagnostikovana alopecija areata, a lekar je rekao da ne može da očekuje bitnije poboljšanje stanja. Da li bi kosa ikako mogla ponovo da izraste? Da i je reč o naslednom problemu?
Alopecija areata predstavlja opadanje dlaka u kružnim i jasno ograničenim poljima, na bilo kom delu tela. U oko dve trećine slučajeva započinje na glavi. Oboljenje spada u grupu autoimunih bolesti i javlja se kod osoba koje su genetski predisponirane. Kod ovog oboljenja, u folikulu dlaka dolazi do degenerativnih promena, pri čemu se oslobađaju materije poznate kao autoantigeni, na koje organizam reaguje stvaranjem specifičnih autoantitela. Za sada nije razjašnjen uzrok ovog procesa. Oboljenje podjednako pogađa oba pola, a učestalost je oko 1 % populacije. Bolest se manifestuje jednim ili većim brojem alopetičnih polja različite veličine, koja se mogu spajati i dovesti do totalne alopecije glave – potpune ćelavosti, a retko dolazi do univerzalne alopecije, kada su zahvaćeni svi folikuli na koži. Lečenje treba započeti što ranije, jer nema sigurne šeme za izlečenje. Ono nekada traje i više godina, ali poznati su slučajevi i spontanog izlečenja.

Članak se nastavlja posle reklama

dr med. Miodrag Lazović, dermatolog,
tel: 011 3313 913,
www.bgdbc.com

Tagovi:

3 pitanja za DERMATOLOGA

by| jun 15, 2010


Na dekolteu imam dvadesetak mladeža tamnobraon boje. Tokom leta, uopšte ne nosim majice na bretele. Da li sam preterano oprezna?

Na suncanjuDa, ali to je dobro za vas. Tokom leta možete nositi bretele, ali nemojte se direktno izlagati suncu. Blago jutarnje i večernje sunce sigurno vam neće škoditi.

Broj mladeža je kod većine osoba promenljiv. Najčešće ne obraćamo pažnju na njih, osim kada nam smetaju iz estetskih razloga ili se nalaze na mestima na kojima možemo da ih zakačimo odećom. Kada postoji rizik, karakteristične su brze promene – povećanje prečnika, promene boje, pojava nepravilnih ivica, crvenilo oko mladeža, svrab, ranice, pravljenje krasta, krvarenje… Ako primetite nešto od navedenog, obavezno zakažite pregled kod dermatologa.

Da li je tačno da sumnjive pigmentne promene na koži ne smeju da se uklanjaju laserima?
Takve promene (mladeže i ostalo) treba u celini hirurški otkloniti i poslati na histopatološku analizu. Njihovo uklanjanje laserskim tretmanom je kontraindikovano, jer u zoni rada lasera dolazi do zagrevanja ivica tkiva, te – ako je reč o zloćudnoj promeni, a to se ne zna dok ne stigne HP analiza – toplota će dovesti do rasejavanja malignih ćelija putem limfnih i krvnih sudova na udaljena mesta.

Već mesec dana imam crvenilo i beličaste naslage između nožnih prstiju, a prisutan je i svrab. Da li je u pitanju nešto opasno?
Najverovatnije se radi o gljivičnom oboljenju, koje je veoma često, a većina ljudi ga zna pod nazivom – atletsko stopalo (foot ringworm). Smatra se da 10-20 odsto ukupne populacije ima gljivično oboljenje stopala, a broj pacijenata s tim problemima značajno raste. Nastajanje gljivičnih infekcija pospešuju toplota, vlažnost i znojenje (gumena obuća), mikrotraume, bolesti perifernog vaskularnog sistema i imunodeficijencija. Najčešće se prvo pojavljuje crvenilo praćeno svrabom, baš kao i u vašem slučaju, a ubrzo i beličaste skvame, vlaženje i pucanje kože. Kada dođe do bakterijske infekcije, oseća se i neprijatan zadah. Savetujem vam da se što pre javite dermatologu, da se oboljenje ne bi dalje širilo, da se ne bi zarazili i vaši ukućani i da bi se što pre započela terapija.

Članak se nastavlja posle reklama

Dr Jegda Novković, dermtovenerolog, tel: 011/36 20 848, www.epiderm.rs

Tagovi:





Kliknite na video da saznate više: