Da li želite dobru memoriju?

by| jul 21, 2010

Zaboravnost i mentalna zbunjenost nisu problem sa kojim se susreću samo stariji ljudi.
Svima se događa da ne mogu da se sete imena osobe sa kojom pričaju, gde su stavili ključeve, dokumenta. Kako da se smanji broj takvih situacija? Da li želite dobru memoriju? Pazite na sledećih devet znakova.

 

 

1. Imate povišen šećer u krvi
Gubitak pamćenja može da prouzrokuje i šećer u krvi. Istraživanje je pokazalo da visok procenat šećera može da ošteti delove mozga koji su odgovorni za memoriju.
Zaštite se: Ako imate nekog u porodici ko pati od povišenog šećera i dijabetesa treba redovno da se testirate. Jedite kvalitetno i ostanite aktivni – brze šetnje su delotvorna prevencija protiv dijabetesa.

Članak se nastavlja posle reklama

 

2. Malo spavate
Ako želite da bolje pamtite, potreban vam je san. U jednom istraživanju volonteri koji su tokom dve nedelje spavali samo šest sati nisu osećali da im nedostaje san, međutim testove kratkoročne memorije mnogo su lošije uradili od onih koji su spavali duže.
Zaštite se: Adekvatan san mora da vam bude prioritet. Ako je to baš nemoguće, prva pomoć su vam kraća dremanja u popodnevnim satima.

 

Članak se nastavlja posle reklama

 

Članak se nastavlja posle reklama

3. Hrčete
Možda imate apneju zbog koje su vam dok spavate blokirani disajni putevi. Ovo umara i iscrpljuje moždane ćelije. Muškarci koj isu stariji od 40 godina i imaju problema sa viškom kilograma spadaju u rizičnu grupu skloniju ovom poremećaju.
Zaštite se: Posavetujte se sa lekarom. On bi mogao da vam preporuči nešto što će vam omogućiti neprekidan protok vazduha.

 

 

4. Depresivni ste
Zbog depresije gubite moždane ćelije, a što ona duže traje, to je veći gubitak moždanih ćelija potrebnih za memoriju.
Zaštite se: Ključ može da bude ako se depresija leči na vreme, dok još nije uzela maha.

Članak se nastavlja posle reklama

 

5. Stariji ste od 65 godina
Sa godinama je sve teže da apsorbujete vitamin B12, a ozbiljan nedostatak može da podseća na Alchajmerovu bolest. Čak do 20 odsto ljudi starijih od 65 godina ima nizak procenat vitamina B12.
Zaštite se: Kontrolišite nivo ovog vitamina i ako je potrebno uzimajte suplemente. Na ovo treba da pripaze i vegetarijanci.

 

 

Članak se nastavlja posle reklama

6. Osećate se manično ili premoreno
Možda imate problema sa štitnom žlezdom. Hormoni štitne žlezde kontrolišu metabolizam – previše hormona ubrzava i protok informacija u mozgu i onemogućuje normalan rad neurona, dok malo hormona usporava protok informacija kroz mozak.
Zaštite se: Posetite lekara i krenite na preglede.

 

7. Uzimate lek za alergiju ili tablete za spavanje
Mnogi lekovi protiv nesanice, inkontinencije, alergija i gastrointenalnih grčeva ometaju i hemiju mozga. Kod starijih navedeni lekovi mogu da prouzrokuju zaboravnost.
Zaštite se: Stariji od 65 godina osetljiviji su na nuspojave difenhidramina, sastojka lekova protiv nesanice i alergija. Razgovarajte o mogućim alternativnim lekovima.

 

8. Vučete noge po podu dok hodate
Lekari ovo nazivaju efektom magneta, jer se stiče utisak kao da su noge prikovane za tlo. Ovo može da znači da oko mozga ima previše spinalne vode koja stvara pritisak.
Zaštite se: Struganje nogama, inkontinencija i gubitak memorije klasični su simptomi, ali ne moraju svi da imaju sva tri. Brzi tretman daje najbolje rezultate oporavka.

Članak se nastavlja posle reklama

 

 

9. Uzimate mnogo lekova
Ako pijete pet ili više lekova, imate veći rizik za pojavu problematičnih interakcija.
Zaštite se: Pobrinite se da lekar zna za sve lekove koje uzimate i razgovarajte o mogućim nuspojavama.

 

Članak se nastavlja posle reklama

Izvor: „Press“

Tagovi:





Kliknite na video da saznate više: