GINEKOLOGIJA: Spas u zadnji čas!

by| jul 5, 2009

Zanemarimo na trenutak izgovore kao što su „živim brzo“, „nemam vremena za čekanje u ambulanti“, „plašim se lekara i loših vesti“. Pronađite vremena za pregled jer je odlazak na redovne lekarske kontrole stvar kulture i može da vam spasi zdravlje, pa i život. Kada ste poslednji put bili kod ginekologa? Prevencija je najbolji lek, a redovni pregledi i analiza vaginalnog brisa osiguraće i vaše i zdravlje vašeg partnera, jer čekanje i zanemarivanje nekada bezazlenih smetnji mogu izazvati ozbiljna oboljenja sa još ozbiljnijim ishodom.

 

lepota i ydravlje ginekologija

 

Iskustvo čitateljke Maja (32, grafički tehničar)
Od rane mladosti redovno sam odlazila na ginekološke preglede, ali desilo se da to nisam činila poslednje tri godine. Na kraju me je sestra, znajući da često menjam partnere, bukvalno naterala da odem na kontrolu. Dobro je što sam je poslušala jer mi je ginekolog, nakon pregleda i neophodnih analiza, saopštio da imam promene na grliću materice i da su, po svemu sudeći, maligne prirode. Rekao mi je, takođe, da je to posledica prisustva humanog papiloma virusa koji je u ogromnom broju slučajeva izazivač malignog tumora grlića materice. Kancer je bio u poodmakloj fazi, ali sam se posle operacije potpuno oporavila.

Članak se nastavlja posle reklama

REČ STRUČNJAKA
Redovna kontrola najbolja je prevencija karcinoma grlića materice, jednog od retkih malignih tumora kod kojih se na vreme mogu ustanoviti takozvani predstadijumi. Prisustvo humanog papiloma virusa u ćelijama grlića materice direktno je povezano sa nastankom malignih promena koje se mogu detektovati Papa testom, kolposkopijom i tipizacijom virusa. Među promene na grliću koje su primetne golim okom ubrajaju se crvene mrlje raznih oblika koje se redovno prate i kontrolišu.


Iskustvo čitateljke Miljana (35, nastavnica)
Pre nekoliko godina pojavila su mi se krvarenja, koja su posle nekog vremena postajala sve češća i obilnija. Otišla sam na pregled, i ultrazvuk je pokazao izvesna zadebljanja u tkivu materice, a kako ginekolog nije bio siguran o čemu se radi, uradio je dodatne preglede koji su potvrdili da je reč o polipu. Zadebljanje mi je hirurški odstranjeno, a nedugo nakon zahvata uspela sam da zatrudnim.

Članak se nastavlja posle reklama

REČ STRUČNJAKA
Česte promene u šupljini materice jesu polipi – nastavak žlezdanog tkiva endometrijuma koji se odstranjuju ako su veći od 15 mm i ukoliko se ne povlače duže od godinu dana. Najpouzdaniji metod dijagnostikovanja polipa jeste dopler kojim se uočava protok u krvnim sudovima zadebljalog tkiva. Ženama koje više nemaju menstruaciju sluzokoža materice tanja je za četiri-pet milimetara, što je osnovni parametar za određivanje rizika od polipa i karcinoma. Ukoliko polip izaziva krvarenje, pre nego što se pristupi operaciji, problem treba pokušati rešiti hormonski aktivnom spiralom, koja se postavlja na šest meseci.

Iskustvo čitateljke Jasmina (24, studentkinja)
Sve je počelo krvarenjem koje je trajalo oko mesec dana, a nakon pregleda lekar mi je propisao hormonsku terapiju. Desetak dana kasnije dobila sam visoku temperaturu, praćenu jakim bolovima u donjem stomaku, a pojavio mi se i žuti sekret neprijatnog mirisa. Pošto mi antibiotici (koje sam koristila bez konsultacije sa doktorom) nisu pomogli, ponovo sam otišla na pregled. Ultrazvukom je ustanovljeno da imam ozbiljnu upalu oba jajovoda i doktorka mi je odredila trostruku antibiotsku terapiju. Međutim, laboratorijske analize pokazale su prisustvo gnoja, te sam poslata u bolnicu gde sam operisana – izvađena su mi oba jajovoda i polovina desnog jajnika. Izgubila sam dve nedelje dragocenog vremena, a da sam na vreme krenula sa adekvatnim lečenjem, do svega toga ne bi došlo.

Članak se nastavlja posle reklama

REČ STRUČNJAKA
Polno prenosive infekcije češće se javljaju kod mladih ljudi i uzrokuju oboljenja unutrašnjih polnih organa žene (upalu sluznice materice, jajovoda ili jajnika), što na kraju može da dovede do steriliteta. Zato je neophodno apelovati na mlade da obavezno koriste kondom i da se, s vremena na vreme, podvrgavaju kontrolama kod lekara. Najčeća infekcija koja se prenosi polnim putem (ponekad preko vlažnih površina koje koristi mnogo ljudi) jeste Garnerela vaginalis. Zaražena osoba ne oseća nikakve simptome, ali u slučaju slabljenja imuniteta, ukoliko je infekcija poprimila hroničan oblik, može doći do teške upale jajovoda. Ostale infekcije koje mogu izazvati upalu jesu mikoplazma, ureoplazma i hlamidija, čije se prisustvo (za razliku od pre nekoliko godina) može lako otkriti putem DNK analize PCR testom, a na osnovu rezultata sprovodi se adekvatna antibiotska terapija.

Tekst: Svetlana Bogdanović; foto: Dreamstime

Tagovi:





Kliknite na video da saznate više: