HIPERHIDROZA: Psihološki, ali i socijalni problem

by| jun 27, 2010

Iako ne predstavlja značajan medicinski problem, prekomerno znojenje ili hiperhidroza prisutna je kod približno tri odsto svetske populacije, naročito kod mladih osoba, predstavljajući značajan, kako psihološki, tako i socijalni problem..

Znijenje dlanova

Kako dr Kuhajda navodi, hiperhidroza se može podeliti na primarnu i sekundarnu.

„Kod primarne hiperhidroze uzrok nije poznat. Javlja se već u detinjstvu ili pubertetu, manifestujući se gotovo svakodnevno. Osobe sa ovim problemom izbegavaju kontakte sa drugim osobama zbog stalno vlažnih dlanova, nose široko tamnu odeću kod pojačanog znojenja ispod pazuha, polako se povlače u sebe, otuđujući se od društva“, istakao je dr Kuhajda.

Pojačano znojenje stvara osećaj neprijatnosti i nesigurnosti čime se, prema rečima dr Kuhajde, posledično pojačava i znojenje i nastaje začarani krug.

Znijenje dlanova

Za postavljanje dijagnoze primarne hiperhidroze neophodna je dugogodišnja istorija pojačanog znojenja, kao i klinički pregled pacijenta.

Članak se nastavlja posle reklama

„Ne postoji precizna skala inteziteta za hiperhidrozu, te se najčešće primarna hiperhidroza deli kvalitativno na blagu, umerenu i ozbiljnu“, objasnio je dr Kuhajda.

Sekundarna hiperhidroza nastaje kao posledica nekih drugih poremećaja. Najčešće prati hipertireodizam, razne vrste tumora poput feohromocitoma, karcinoida, tumore hipofize, tuberkulozu, neurološke i psihijatrijske bolesti itd.
Za razliku od funkcionalnog znojenja, koje nastaje kao posledica fizičkih vežbi, premora, povišene telesne temperature ili spoljašnje temerature, primarna hiperhidroza nastaje kao posledica emocionalnih problema i anksioznosti.

„Hiperhidroza se dalje deli na fokalnu kada su znojenjem zahvaćeni samo pojedini delovi tela, dlanovi, pazušne jame, lice, tabani i na generalizovanu hiperhidrozu kada je pojačanim znojenjem zahvaćeno celo telo“, naveo je dr Kuhajda.

Članak se nastavlja posle reklama

Trajno rešenje problema sa znojenjem
Kada je terapija u pitanju, najveći značaj imaju dijetski režim ishrane, zatim antirespiranti i dezodoransi, lekovi, jonoforeza i botoks, a kao jedino rešenje sa trajnim efektom, Kuhajda navodi toraskopsku simpatektomiju.
„Torakoskopska simpatektomija jedina je terapijska procedura koja ima trajan efekat. Već 30 godina se izvodi svuda u svetu sa izvanrednim rezultatima i spada u standard lečenja težih formi primarne fokalne hiperhidroze“, objasnio je doktor Kuhajda.

Prema njegovim rečima, ova terapijska procedura spada u minimalno invazivnu proceduru sa efikasnošću od 100 odsto. Radi se o jednodnevnoj operaciji. Pacijent ujutru dođe na zakazanu operaciju i nekoliko sati nakon zahvata napušta bolnicu, sposoban za obavljanje svih svakodnevnih aktivnosti, bez potrebe za bolovanjem, rehabilitacijom i upotrebom lekova.

Članak se nastavlja posle reklama

„Operacija se izvodi u opštoj anesteziji, traje oko 30 minuta, operišu se obe strane grudnog koša. Kroz tri reza veličine od po pet milimetara“, precizirao je dr Kuhajda istakavši da ožiljaka posle intervencije gotovo da i nema, a rezovi se nalaze na bočnim stranama grudnog koša.

Efekat operacije se javlja odmah nakon buđenja iz anestezije. Pacijent se budi sa suvim i toplim dlanovima, pazušnim jamama, a komplikacija na drugim organima gotovo da i nema.

„Kod nekih pacijenata se posle operacije javlja prolazno kompenzatorno znojenje, najčešće leđa i stomaka, dok se organizam ne privikne na manju produkciju znoja, koje pacijenti, u najvećem broju slučajeva, dobro podnose“, istakao je Kuhajda i dodao da posle operacije dlanovi, pazušne jame i lice neće biti apsolutno suvi i da treba očekivati normalno znojenje u skladu sa spoljašnjnom temperaturom ili fizičkim aktivnostima.

Klinika za grudnu hirurgiju Instituta za plućne bolesti Vojvodine u Sremskoj Kamenici jedina je ustanova u Srbiji i u zemljama u okruženju gde se torakoskopska simpatektomija izvodi već 15 godina i to ne samo zbog prekomernog znojenja, već i zbog drugih medicinsih indikacija.

Uz uput za bolničko lečenje operacija je besplatna, dok bez uputa košta 1.000 evra u dinarskoj protivvrednosti koje pacijent uplati na žiro račun Instituta i uplatnicu predaje kao zvaničan dokument.

Članak se nastavlja posle reklama

„Kod svih pacijenata koji su operisani zbog hiperhihidroze, operacija je uspela i mahom svi navode da im se kvalitet društvenog i socijalnog života nakon operacije drastično popravio. Mnogo su sigurniji u sebe, nemaju problema da se rukuju sa drugom osobom, mogu da nose odeću različitih boja bez bojazni od fleka od znoja ispod pazuha“, istakao je doktor Ivan Kuhajda.

Na Klinici u Sremskoj Kamenici svake sedmice tom operativnom zahvatu podvrgne se 15 pacijenata.

Drugi metod resavanja i lecenja hiperhidroze jeste aparat Drionic ali ga na žalost još uvek nema u Srbiji. Ljudi iz država evropske unije ovaj aparat naručuju iz Amerike, gde se dostava istog ceka u proseku oko dve nedelje, što bi u slučaju sa Srbijom bilo oko mesec dana. Sa ovim aparatom mirovaće te u proseku 4-6 nedelja.

Što se Botoks intervencije tiče, ova metoda je takođe efektivna, i ubrizgava se u određene delove tela. Ova intervencija se mora iznova ponavljati, na osnovu subjektivne procene pacijenta, koliko je to neophodno.

Izvor: RTS, Tanja Božović

Članak se nastavlja posle reklama

Tagovi:





Kliknite na video da saznate više: