Izborite se sa problemom suvih USTA

by| novembar 1, 2010

Ukoliko postoji problem sa smanjenim lučenjem pljuvačke, trebalo bi izbegavati alkohol, ljutu, kiselu i začinjenu hranu, a uz terapiju koju propisuje lekar preporučuje se povećan unos vode i čajeva.


Smatra se da oko četvrtina ljudi na svetu ima stalne ili povremene probleme sa suvim ustima (kserostomija), odnosno sa nedostatkom ili nedovoljnim lučenjem pljuvačke. Osim što stvara neprijatan osećaj i otežava govor, ovaj poremećaj može uzrokovati afte, neprijatan zadah, pojavu brazda na jeziku i gubitak sjaja sluzokože. Ukoliko se ne leči, dovodi do gubitka čula ukusa i porasta broja bakterija u usnoj šupljini i na jeziku, što povećava šansu za nastanak oralnih infekcija i problema sa zubima (ubrzava razvoj karijesa) i desnima (paradontopatija).

 

Članak se nastavlja posle reklama

Najčešći uzroci
Suvoća usta normalna je pojava usled starenja (oko 40 % osoba preko 65 godina ima ovaj problem), a prirodno nastaje u toku spavanja ili posle dugotrajnog pričanja i pevanja. Međutim, ukoliko se radi o redovnoj pojavi, može biti simptom drugih oboljenja, ali i negativan posredni efekat korišćenja određenih medikamenata. Kserostomija je najčešće uzrokovana dugotrajnom upotrebom lekova (amfetamini, antiparkisonici, atropin, litijum…). Može se javiti i kao posledica primene citostatika i zračne terapije, kao i u slučaju oboljenja pljuvačnih žlezda (Sjogrenov sindrom, sarkoidoza, HIV, atrofija žlezda…) dehidratacije organizma (dijabetes, bubrežna oboljenja). Osećaj suvoće u ustima karakterističan je i za psihijatrijska oboljenja.

 

Simptompi koji prate poremećaj
Pored osećanja suvoće u ustima javljaju se i druge neprijatnosti – peckanje jezika, teškoće pri gutanju suve hrane, snažan osećaj žeđi, ali i estetski neprijatni i bolni problemi u vidu ispucalih usana i kože na uglovima usana.

Članak se nastavlja posle reklama

 

Dijagnostika
Dijagnoza poremećaja postavlja se pomoću sijalometrije. Ovom metodom meri se količina pljuvačke koju pacijent može da ispljune u epruvetu, u roku od pet minuta, u sedećem položaju. Količina pljuvačke od jednog mililitra ili manje ukazuje na kserosomiju.

Članak se nastavlja posle reklama

 

Terapija
Lečenje uzroka eliminiše problem sa suvim ustima. U terapiji osim stomatologa učestvuju i lekari drugih specijalnosti. Ukoliko je funkcija pljuvačnih žlezda očuvana koriste se lekovi za stimulaciju lučenja pljuvačke, a ako nije, preporučuje se korišćenje veštačke pljuvačke.

 

Top saveti
Tegobe izazvane sindromom suvih usta mogu da se pogoršaju unosom određenih namirnica. Potrebno je ograničiti unos alkohola, kafe i drugih namirnica sa kofeinom, jer mogu izazvati gubljenje tečnosti iz organizma. Takođe, neophodno je izbegavati slanu, kiselu, ljutu i začinjenu hranu, kao i previše kisela pića koja izazivaju bol ukoliko su usta isušena. Umesto njih uzimati sok od jabuke ili breskve, kao i mlečne napitke. Konzumaciju zaslađenih grickalica svesti na najmanju meru i prestati sa pušenjem, jer duvanski dim isušuje usnu duplju.

 

Članak se nastavlja posle reklama

Prva pomoć
Postoje brojni načini za smanjenje neprijatnih simptoma kserostomije. Prva pomoć u slučaju pojave suvih usta jeste unos tečnosti u malim gutljajima: onima koji pate od ovog poremećaja preporučuje se da stalno sa sobom imaju bocu vode. Ukoliko su usta suviše isušena, treba sisati ledene štapiće, tvrde bombone bez šećera i žvakati žvakaću gumu. Ako postoji mogućnost, može se nabaviti svež koren ehinacee, jer se žvakanjem podzemnog dela ove biljke podstiče lučenje pljuvačke. Neki biljni sokovi i čajevi (kamilica, žalfija i ehinacea) veoma su korisnije jer otklanjaju simptome i stimulišu rad pljuvačnih žlezda, a njihovaduža upotreba eliminiše osnovni problem.

 

Izvor: Top zdravlje

Tagovi:





Kliknite na video da saznate više: