Najveća medicinska dostignuća u 2011. godini

by | decembar 15, 2011

Magazin „Tajm“ sastavio je listu deset najboljih medicinskih otkrića u 2011. godini. Među njima su kloniranje matičnih ćelija, vakcina protiv malarije i „delovi tela iz laboratorije“.

1. Matične ćelije dobijene kloniranjem

Nije u pitanju baš u potpunosti kloniranje ljudi, ali je blizu. Upotrebljena je ista tehnika kojom je kloniran prvi sisar, ovca Doli. Naučnici iz njujorške Fondacije za matične ćelije prijavili su proces kombinovanja DNK odrasle ljudske ćelije sa genetskim materijalom jajne ćelije. Jedini problem koji je primećen je dodatni set hromozoma iz jajne ćelije, a naučnici se sada bave njegovim uklanjanjem. Ukoliko uspeju, biće moguće izlečiti bolesti poput povrede kičmene moždine ili Parkinsonove bolesti.

2. Prva vakcina protiv malarije

Članak se nastavlja posle reklama

Prva vakcina protiv malarije napravljena ove godine umanjuje opasnost od ove bolesti za 50 odsto, što je neverovatno otkriće. Vakcina je testirana na deci iz Afrike. Istraživači sada prate bebe starosti od šest do 12 sedmica, koje su primile vakcine, kako bi se odredila uspešnost kod beba. Testiranje koje uključuje 15.460 dece završiće se 2014. godine.

3. Lečenje HIV-a kao prevencija

Lečenje HIV-a je napredovalo zahvaljujući antiretroviral tabletama koje smanjuju nivo virusa u organizmu, a samim tim i mogućnost prenošenja HIV-a. Međutim, ono što je još zanimljivije jeste da se neke tablete koje se koriste za lečenje mogu koristiti kao prevencija protiv dobijanja virusa. Testiranje je obuhvatalo heteroseksualne muškarce i žene i ukoliko su uzimali Truvadu tabletu svaki dan, imali su manje šanse da se zaraze HIV-om.

Članak se nastavlja posle reklama

4. Simboli: Piramida ishrane zamenjena „mojim tanjirom“

Svakih pet godina američko Odeljenje za poloprivredu i Odeljenje za zdravlje objavljuju novu Listu instrukcija zdrave ishrane. Ovogodišnje izdanje Liste apeluje na ljude da jednostavno jedu manje. Takođe se preporučuje da jedu manje šećera, soli i masti, da jedu više povrća i morske hrane. Preporučeno vreme vežbanja je najmanje 150 minuta nedeljno. Američka vlada je u junu pokrenula i „Moj tanjir“ – novi simbol zdrave ishrane zasnovan na listi instrukcija zdrave ishrane. Moj tanjir je podeljen na četvrtine na kojim je prikazano voće, povrće, žitarice i proteini i predstavlja zamenu za tradicionalnu Piramidu ishrane.

Članak se nastavlja posle reklama

5. Laboratorijski napravljeni delovi tela

Prva prostata napravljena u laboratoriji delo je lekara Entonija Atale, direkotora Vejk Forest Instituta regenerativne medicine. Kroz prostatu prolazi mokraćna cev i vremenom se može oštetiti. Za sada su tehnika i proces laboratorijske proizvodnje delova tela preskupi i koštaju i do 5.000 dolara, ali je ovo obećavajući korak.

6. Prva veza bakterije i raka

Da li je moguće da je rak debelog creva prouzrokovan bakterijom? Dva naučnika su u oktobru objavila postojanje veze između Fusobakterije i ćelije debelog creva. Rezultati do kojih su došli je da bakteriji posebno odgovaraju ćelije debelog creva. Koncentracija Fusobakterije je još veća u kancerogenim ćelijama debelog creva. Ovo je prvi put da je Fusobakterija povezana sa rakom.

7. Delotvorna tableta protiv gojaznosti

Članak se nastavlja posle reklama

Naučnici još nisu otkrili delotvornu tabletu za mršavljenje. Međutim, čini se da su na dobrom putu da to urade. Eksperimentalna tableta „Qnexa“ obećava smanjenje 10 odsto težine za godinu dana. Glavna ideja je kombinovanje fetnermina koji je srodan amfetaminima, a smanjuje apetit, sa topiramateom koji se koristi u lečenju epilepsije, a utiče ne nerve i apetit. Kod pacijenata koji su koristili „Qnexa“ tablete ustanovljeno je i znatno smanjenje nivoa šećera u krvi i normalizacija krvnog pritiska. Međutim, ovaj lek još nije odobren zbog mnogih neistraženih rizika.

8. Psi mogu nanjušiti rak pluća

Čovekov najbolji prijatelj bi mogao biti najnoviji pomoćnik lekara u otkrivanju raka pluća kod pacijenata. Psi imaju izuzetno izoštreno čulo mirisa, a prema novoj studiji psi određuju postojanje raka na osnovu zadaha. Nemački istraživači su devet meseci trenirali pse da razlikuju zadah pacijenata koji imaju rak pluća od onih koji nemaju. Posle treninga, psi su bili u stanju da otkriju postojanje raka pluća kod pacijenata u 71 odsto slučajeva.

9. Pljuvačka određuje starost

Uprkos naprednim tehnologijama forenzičke nauke, nije bilo moguće otkriti starost tkiva sa 100 odsto preciznosti u trenutku smrti. Međutim, analizom pljuvačke, istraživači su uspeli da odrede starost genetskog materijala. Potrebno je još dodatnih istraživanja da se rezultati potvrde, ali deluju ohrabrujuće.

Članak se nastavlja posle reklama

10. Predskazatelj rizika smrtnosti

Istraživači sa Univerziteta Upsala u Švedskoj, objavili su rezultate istraživanja prema kojem je moguće iz krvne slike predvideti ko će najverovatnije umreti od bolesti srca ili od raka. Istraživanje je trajalo 12 godina i uključivalo je 2.000 ljudi.

Tagovi:





Kliknite na video da saznate više: