Nega zuba kod dece i kolor plombe

by | mart 19, 2015

Kako treba da se obavlja nega zuba kod dece i šta su to kolor plombe saznajte od dr Dušice Aksić Telarov iz Stomatološke poliklinike „Estetika“ u Novom Sadu.

Decu treba voleti i maksimalno im se posvetiti. Iz te ljubavi može da proizađe samo zdravo dete sa zdravim higijenskinm navikama, tvrdi dr Dušica Aksić Telarov iz Stomatološke poliklinike Estetika.

Pranje zuba počinje nicanjem zuba. To treba da se radi smotuljkom vate ili gaze umočenim u vodu ili nazaslađen čaj ili mekom četkom. Pranje zuba počinje od treće godine. Ukoliko je deci pasta neprijatna, dovoljno je četkanje. Pravilo je da zube treba očistiti posle svakog jela.

Četkice za malu decu su načinjene od mekih vlakana da ne bi povređivali desni i osetljiva usta deteta. Paste sa fluorom koristimo od treće godine. Kontrolu plaka (naslaga) vršimo uz pomoć tableta ili kapi koje oboje ostatak hrane. Mnogobrojne studije dokazale su da je fluor koristan u jačanju zubne strukture.

Članak se nastavlja posle reklama

Plombe u boji osim toga sto sadrže u sebi fluor i oslobađaju ga, skraćuju vreme boravka u stomatoloskoj stolici. Rad sa decom zahteva veliko strpljenje i pažnju terapeuta a takođe i individualan pristup u odnosu na tip i profil deteta (bojažljiv, jogunast, razmažen itd). Preventivne mere su zalivanje fisura ili fluorisanje gelovima ili tečnostima više puta u toku godine što je lako bezbedno i sigurno.

Kolor plombe su dokazane kao najdugotrajnije u odnosu na druge ispune na mlečnim zubima. Uklanja se samo kariozno izmenjen deo zuba i što je najvažnije za rad u ustima boravak u stolici kratko traje. Fluoridi imaju značajno mesto u zaštiti od karijesa i iz tog razloga plombe u boji nisu samo zanimljive i zabavne deci već i korisne jer oslobađaju fluor.

Članak se nastavlja posle reklama

Danas nakon više od pola veka, možemo da smatramo fluor kao sredstvo koje zauzima značajno mesto u redukciji karijesa. U razvijenim zemljama sveta najznačajniji vid zaštite je fluorisanje vode za piće. U tome prednjače Švedska i Norveška. Prema izveštaju SZO karijes i dalje predstavlja veliki problem svuda u svetu, tako da se velika pažnja posvećuje profilaktičkim preventivnim merama koje možemo primenjivati sistemskim ili lokalnim putem i to je najbolje učiniti u toku mineralizacije zuba.

foto: TwinkyStar

foto: TwinkyStar

Članak se nastavlja posle reklama

Koncentrovane fluoride možemo lokalno ubacivati uz pomoć specijalnog aparata za tu namenu. Paste obogaćene fluorom su jednostavne za masovno prilagođene programe zaštite zuba. Fluor je bio predmet istraživanja XX veka tako da primena tableta i fluorisanje vode veoma primenljivo širom sveta kao najozbiljnija komponenta u borbi protiv karijesa.

Na Islandu i Norveškoj ovo su glavne preventivne mere. Apslolutnu neškodljivost je nemoguće dokazati ali je utvrđena korisnost i štetnost jer sve supstance neophodne za život koje su korisne u velikim količinama postaju štetne ili toksične. Tako je dilema oko upotrebe fluora u malim koncentracijama vekovna polemika. Sa sigurnošću je dokazano da labaratoriskim kliničkim i epidemioloskim naučnim dokazima da optimalne količine fluoride nemaju nikakve nuspojave već dovode do pojačanja strukture zuba i smanjenja karijesa.

Jako je važno da svi mlečni zubi budu u funkciji zdravi ili popravljeni do završne smene stalnih zuba. Smena zuba počinje rastom prvog molara i prvog donjeg sekutica obično oko 6 godine. Prvi molar je najbolje odmah zaštiti jednostavnom metodom koja sadrži gel, kremu za zalivanje i učvršćivač preko lampe sa hladnim svetlom. Ovo je prigodna intervencija kojom zadobijemo poverenje malog pacijenta jer je metoda brza i bezbolna.

Smena mlečnih zuba završava se negde između 12 i 14 godine tako da je vrlo bitno da deca imaju sačuvane mlečne zube ne samo zbog žvakanja već kao i čuvari mesta za stalne zube. Nedostatkom mlečnih zuba takođe nastaje nesklad zubnih lukova, sem ukoliko ih ne popravljaju deca imaju još lošiju higijenu zbog bolova čestih otoka, upala i antibiotika.

Nedostatak zuba remeti takođe i funkciju govora. Čak 8 godina kliničkog uspeha u korišćenju kolor plombi dokazuje njihovu prednost time što najmlađi pacijenti rado odlaze kod stomatologa jer su spremni samo na limitiran tretman i kraće intervencije te su zainteresovani jer mogu da biraju boju plombi. Plombiranje se vrši u četiri koraka, ispuni su glatki i čvrsti.

Članak se nastavlja posle reklama

Zakažite odmah i učinite sve za zdravlje svog deteta. Prevencija je put ka zdravlju.

Telefoni:  021/421 622 ili 066/422622

U Polikliniku Estetika možete da pošaljete i e-mail: [email protected]

Tagovi:





Kliknite na video da saznate više: