Klinika Perinatal: Odgovori na vaša pitanja (Ginekologija i akušerstvo)

by | mart 26, 2012

P: Porodila sam se pre 4 meseca i dojim bebu, ali i dalje ne dobijam menstruaciju. Da li je to normalno i da li sam potpuno zaštićena od nove trudnoće, ako nemam redovne cikluse?

O: Sve dok god dojite ne morate imati uredan menstrualni ciklus, a najčešće se dešava da dok dojite uopšte nemate menstruaciju. Postpartalni period je različit za svaku ženu, tako se i vremenski period od porođaja do uspostavljanja urednog menstrualnog ciklusa razlikuje. Dojenje i izostanak menstruacije ne isključuju mogućnost ostvarivanja trudnoće. Ako želite da izbegnete trudnoću potrebno je da imate zaštićene seksualne odnose, a o vrsti kontracepcije potrebno je da se posavetujete sa ordinirajućim ginekologom, koji će nakon uvida u vaše stanje odrediti najbolji vid kontracepcije za vas.

P:Imam problem sa kandidom već duže vreme. Ginekolog mi je prepisao određenu terapiju. Kada sam sa njom završila, dala sam briseve i rezultati su mi bili odlični. Međutim nije prošlo ni 5 dana, kandida se opet vratila. Interesuje me, zašto su mi rezultati dobri, a nisam izlečena?

O: Gljivična infekcija ne spade u grupu polno prenosivih bolesti, već je u određenom broju sastavni deo prirodne vaginalne flore. Gljivična infekcija posle izlečenja može da se pojavi zbog pada imuniteta, prehlade, stresa, korišćenja antibiotika itd. Postoji mogućnost da ih imate u crevima pa vam se zbog toga povremeno pojave i u vagini. Preporučujemo Vam s obzirom na ponavljajuće gljivične infekcije da učinite analizu vaginalnog sekreta,vaginalni bris mikološki i stolicu na gljivice, parazite i bakterije te da dalju terapiju sprovedete u odnosu na rezultate i po uputi ordinirajućeg ginekologa. Da bi ste pomogli u terapiji gljivične infekcije bilo bi poželjno da korigujete ishranu u smislu da izbegavate slatko, testeninu, sokove itd. Preporučujemo vam zdravu ishranu u koju spada integralna testenina, proso, smeđ pirinač, ječam, integralne žitarice, sveže voće i povrće, krto meso, sveža riba, običan jogurt i tofu sir. Izuzetno je korisno zeleno povrće.

Članak se nastavlja posle reklama

P: Da li postoji razlog za brigu sto nisam nijednom bila kod ginekologa, a u 12. nedelji sam trudnoće? Mnogo sam zabrinuta jer čitam o anomalijama ploda u prvom trimestru.

Odgovor: Preduslov za uredan tok trudnoće je da je trudnica zdrava što se utvrđuje ginekološkim pregledom uz uzimanje redovnih briseva, a redovne kontrole trudnoće su na 4 – 6 nedelja. Prvi specijalistički ultrazvuk se radi između 11 – 14 gestacijske nedelje kada se radi i dabl test iz krvi, te eventualna dalja ispitivanja će odrediti ordinirajući ginekolog, a u odnosu na rezultate. Drugi ekspertni ultrazvuk se radi između 22 – 24 gestacijske nedelje. Naravno da je uz redovne ultrazvučne preglede neophodno pratiti i kompetentnost grlića materice što se isto može utvrditi ultrazvučnim pregledom. Što se tiče ostalih analiza potrebno je u početku trudnoće učiniti određene analize na viruse, krvnu sliku, šećer u krvi, proveriti funkciju štitne žlezde kao i krvnu grupu i rh faktor. Trudnicama se preporučuju kompleksi vitamina a specifično za trudnice postoje MamaVit, Centrum Materna, Femibion.

P: Imam par nedoumica u trudnoći. Trenutno sam u 30 nedelji trudnoće i imam strah zbog prošlog gubitka bebe. Da li preko ultrazvuka mogu da se vide neki nedostaci recimo pluća ako nisu dovoljno razvijena, mozak, srce. Pa ako bi mogli da mi otklonite neke nedoumice bila bih jako zahvalna.
Hvala unapred na odgovoru.

Članak se nastavlja posle reklama

O: Ultrazvučnim pregledima tokom trudnoće se može ustanoviti većina malformacija i odstupanja od normalne građe organa bebe. Funkcionalni status organiskih sistema bebe se ne može ultrazvučnim pregledom ustanoviti, ali se o njemu zaključuje na osnovu uredne anatomske građe organa. U zaključku, redovnim ultrasonogrfaskim pregledima bebe na aparatima visoke rezolucije se može sa visokim procentom sigurnosti zaključiti da nosite zdravu bebu. Srećno

P: Kolike su šanse da dođe do trudnoće u neplodnim danima i kojih vrsta kontracepcije ima? Imala sam odnos 22. dana ciklusa, a dobijam na 24 odprilike. Hvala unapred.

Članak se nastavlja posle reklama

O: Šanse su manje, ali uvek postoje kada ne koristite kontracepciju s obzirom da menstruacija može da se pomeri tj. ne dođe u očekivano vreme a samim tim se pomera i vreme ovulacije. Spermatozoidi koji se nađu u vagini mogu dovesti do trudnoce i 48 sati nakon ejakulacije . Od kontraceptivnih metoda na raspolaganju imate:

* Kontracepciju dužeg dejstva – intrauterine ulošci (spirala) sa bakrom i sa gestagenima, progestagenska injektibilna sredstva u vidu injekcije, subdermalni progestagenski implantanti (pogodni za žene koje nisu rađale);

* Kontracepcija kraćeg dejstva – kondomi, dijafragma, vaginalni prsten, cervikalna kapa, spermicide itd.

Za odabir prave kontraceptivne metode koja će vama odgovarati potrebno je da se posavetujete sa ginekologom koji će uz uvid u vase stanje dati najbolji predlog.

Imate problem? Postavite pitanje i stručnjaci iz klinike Perinatal će pokušati da vam pomognu. Kliknite ovde.

Članak se nastavlja posle reklama

www.klinikaperinatal.com 

Tagovi:





Kliknite na video da saznate više: