P&O: Dermatologija (DZ Dr Ristić)

by | april 13, 2015

Na vaša pitanja odovara: dr Nina Avakumović, dermatolog DZ DR Ristić – članica MediGroup

P: Možete li mi reći koji je po vama najbolji lek za seboroicni dermatitis, odnosno kako ga možemo držati pod kontrolom?

O: Seboroični dermatitis je zapaljensko oboljenje seboroičnih segmenata kože, onih koji su bogati lojnim žlezdama i suštinski je ekcemske prirode. Uslovljen je neravnotežom hormona (onih) koji regulišu rad lojnih žlezda a kao svaki ekcem, potaknut ambijetalnim uslovima, nekada i infektivnim agensima, psihičkim statusom. Seboroični dermatitis je vrlo kompleksno oboljenje po pitanju etiologije (uzroka), javlja se u svim uzrastima, često je estetski neprihvatljivo, često praćeno svrabom, mada, zapravo, ne utiče bitnije na zdravlje pacijenta. Mahom je odraz stanja u kom se osoba nalazi. Više psihičnog mira uvek znači manje seboroičnog dermatitisa. Takva koža je crvena, zadebljala sa masnom ili suvom peruti, nekada, ukoliko proces dugo traje, i proređene dlake. Neophodna je redovna ali nežna (nikako agresivna) higijena, upotreba šampona koji deluju protiv gljivica (mada suštinski nije gljivično oboljenje, pitirosporum ga znatno pogoršava). Na tržištu možete naći sofisticirane kreme za lice (često sa oznakom DS), namenjene nezi obolele kože. Kortikosteroidi se često koriste u lečenju seboroičnog dermatitisa, ali kako se radi o hroničnom oboljenju, navedena terapija mora biti blaga, kratkotrajna, sa što većom pauzom između aplikacija. Javite se na pregled. Dobićete savet za lečenje i negu koji će biti osmišljen kao jedinstven, isključivo prema potrebama vaše kože.

P: Kako da uklonim fleke na licu? Počinju da mi izlaze tokom proleća i tako celo leto. Kada sam na moru, moje lice se ne vidi od fleka. Oduvek sam imala problema sa pojačanim znojenjem dlanova i tabana. To se uglavnom dešava kad sam nervozna, ali ponekad, čini mi se, bez razloga. Postoji li neka krema protiv toga ili pak neki lek?

Članak se nastavlja posle reklama

O: Flekavost lica se rešava tokom jesenjih i zimskih meseci na najrazličitije načine: hemijski piling, mezoterapija i roleri, laserske intervencije uz kontinuiranu primenu odabrane medicinske kozmetike za ličnu upotrebu. Dobijeno stanje se tokom prolećnih i letnjih meseci čuva: kućna nega, visoka fotoprotekcija. Naredne jeseni i zime se preduzima sledeći korak, dakle nikada se ne vraća na početak, već samo napreduje u dobrom smeru. Flekice mogu biti posledica deponovanja pigmenta u površnim slojevima kože i taj problem se u potpunosti može rešiti. Pigment koji je u srednjim, a naročito dubljim slojevima kože, veoma često se ne može ukloniti.

P: Stara sam 37 godina. Pre četiri godine su mi se po licu pojavile tamne fleke. Do tada sam uvek imala perfektno čisto lice. Probala sam, ne znam ni sama koliko krema za pigmentaciju, ali nikakvog poboljšanja nije bilo. Čini mi se da je sve gore. Molim vas da mi pomognete u pronalaženju rešenja za moj problem.

O: Neophodno je naći uzrok flekavosti lica. Njihovom nastanku doprinosi disbalans polnih hormona i hormona nadbubrežne žlezde, nanošenje kozmetskih preparata koji su fotoreaktivni (parfemske i druge komponente), nanošenje i konzumiranje lekova koji su fotoreaktivni, značajna infestacija crevnim parazitima…Potrebno je eliminisati uzrok nastanka flekavosti ali istovremeno i primeniti preparate i sredstva za njihovo uklanjanje. To mogu biti preparati za ličnu upotrebu ili pak profesionalni tretmani: hemijski piling, mezoterapija i roleri, laserske intervencije uz kontinuiranu primenu odabrane medicinske kozmetike za ličnu upotrebu. Postignut rezultat se održava primenom fotoprotektivnih krema.

Članak se nastavlja posle reklama

P: U osmom mesecu trudnoće sam. Već poslednjih 6 meseci mi se na rukama u predelu šake i prstiju javljaju vodeni mehurići. Iste promene su vidljive na stopalima u predelu tabana i između prstiju. Dešava se da se napune vodom i puknu, ili sam prinuđena sama da ga istisnem jer mi smeta. Nakon toga me jako peče kada kvasim. Povuče se samo od sebe, ali ostavi suv crven trag koji svrbi. Možete li mi reći o čemu se radi? I da li to može uticati na bebu? Napominjem da ne traje više od dva, tri dana, ali me brine što postaje hronično.

O: Dajete klasičan opis promena na rukama koje su u dermatologiji poznate kao dishidrotični ekcem, a koje predstavljaju takozvanu ID reakciju, dakle alergijsku reakciju na gljivicu prisutnu (u ovom slučaju) na stopalima. Cilj terapije je saniranje gljivične infekcije što može da rezultuje spontanim povlačenjem promena na rukama. Ukoliko ne dođe do očekivane regresije ili u cilju ubrzanja povlačenja mehurića, uobičajeno se propisuju preparati koji u izvesnoj meri suše kožu i kortikosteroidna unguenta. Lečenje samo šaka, bez terpije uzroka nastanka problema, dugotrajno je i često neuspešno. Javite se na dermatološki pregled da bi se napravio najbolji odabir medikamenta za vas.

Članak se nastavlja posle reklama

P: U poslednjih godinu dana po koži mi se pojavljuju crvene sitne izrasline, tačnije, jako crvene boje. Najvšse ih ima na leđima i po dekolteu. Postepeno se uvećavaju i postaju sve veće. Zanima me da li su opasne i da li mogu da se uklone? I zbog čega se pojavljuju?

O: Nekoliko dermatoloških entiteta odgovara opisu koji ste dali. Najčešće su u piranju takozvani Cherry angiomi, crvene polukuglaste papulice u čijoj osnovi je “splet kapilara”. Nastaju na suncem oštećenoj koži, nekada su genetski uslovljene, a ukoliko ih je veliki broj, ispitivanje se usmerava na aktivnost hormona i funkcije jetre. Međutim, kako je vaš opis vrlo oskudan, ne mogu čak ni naslutiti da li to jesu ili ne – neophodan je dermatološki pregled.

P: Već nekoliko godina unazad imam problem sa kožom glave, i kožom lica. O čemu je reč? Svakodnevno mi se na koži lica pojavljuju sitni mitiseri koji kasnije prelaze u bubuljice. Po preporuci dermatologa, korišćenjem Bedojasin tabletica, bubuljice se povlače, a na njihovom mestu ostaju pečati u vidu fleka. Sličan problem imam i sa kožom glave gde dolazi do pojavljivanja sitnih tačkica koje kasnije počinju da svrbe i dovode do proređenosti kose. Imate li neki predlog u rešavanju mog problema?

O: Niste naznačili koliko imate godina. Od dermatologa ste svakako dobili još nešto od terapije, što niste naveli. Pregled je zbilja neophodan. Imam utisak da vaš problem nije teško rešiti u međusobnoj saradnji.

Imate pitanje? Obratite se stručnjacima iz Doma zdravlja “Dr Ristić”, članica MEDIGROUP. Kliknite ovde.

Članak se nastavlja posle reklama

Tagovi:





Kliknite na video da saznate više: