Stručnjaci MediGroup-e odgovaraju na vaša pitanja: Da li problemi sa štitnom žlezdom mogu uticati na trudnoću?!

by | avgust 11, 2015

Na vaša pitanja odgovaraju stručnjaci MediGroup-e.

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

P: Krajem marta mi je otkriven ubrzan rad štitne žlezde. Rezultati nalaza su bili sledeći: T3 4,88 ; T4 177,5 ; TSH 0,005. Nakon toga sam radila još analiza, čiji su rezultati bili: FT4 41,76 ; TSH 0,005 ; TPO At 110,7 ; Anti TSH Receptorska At 5,35 ; FT 3 III 19,54… Nikakve simptome nisam imala, osim što je štitna žlezda natečena. Doktor mi je prepisao tiastat 20mg, jednu na dan, 3 meseca. Interesuje me da li će posle ove terapije horomoni biti u redu, jer planiram trudnoću? Unapred hvala.
O: Poštovana, kod vas se radi o hipertireozi u sklopu autoimunog tiroiditisa. Terapija koju ste dobili je u stvari lek koji treba da smanji preterano lučenje hormona štitaste žlezde koji utiču na metabolizam celog organizma. Terapijom će se normalizovati hormoni, ali je neophodno često praćenje njihovih vrednosti zbog korigovanja doze leka. Čim se stanje hormona normalizuje, može se planirati trudnoća ali sve u dogovoru sa endokrinologom jer je neophodno praćenje i autoimunog procesa u štitastoj zlezdi, što može da bude uzrok otežanog začeća.
S poštovanjem, Dr Danijela Drašković, endokrinolog Opšte bolnice Medigroup.

P: Lep pozdrav. Imam 23 godine, a moj problem je višak kilograma. Trebalo bi da smršam oko 30 kilograma. Vadila sam nalaze, sve je normalno, ali lekar me je poslao kod endokrinologa, međutim tek čekam na zakazani pregled. Zanima me, da li bivi možda mogli da mi odgovorite šta bi mogao da bude uzrok gojaznosti?
O: Poštovana, uzrok gojaznosti leži u većem unosu namirnica u ishrani od njihove potrošnje. Veliki uticaj ima i vrsta namirnica koje se unose, kao i smanjena fizicka aktivnost, što je već svima poznato. Od endokrinoloških uzroka gojaznosti najčešće zastupljena je hipotireoza, stanje koje nastaje smanjenim lučenjem hormona štitaste žlezde, usporenim metabolizmom i zadržavanjem vode, te uvođenjem susptitucione terapije dolazi do korigovanja telesne težine. Međutim, ono što je jako bitno da razumete je da sama gojaznost dovodi do endokrinoloških poremećaja a ne obratno, jer samo masno tkivo luči veliki broj hormona koji deluju upalno na organizam ili dovodi do preteranog lučenja pojedinih hormona nadbubržne žlezde ili pankreasa, koji onda sa druge strane, preraspoređuju masno tkivo u predelu stomaka, dovode do hipertenzije i drugih poremećaja cirkulacije i menstualnih ciklusa. Znači, ono što je neophodno je da se uradi hormonski status i na taj način proceni da li kod vas postoji endokrinološki uzrok gojaznosti ili je neophodno pristupiti korekciji ishrane i fizičke aktivnosti.
S poštovanjem, Dr Danijela Drašković, endokrinolog Opšte bolnice Medigroup.

P: Poštovani, nakon urađene analize rezultati su sledeći: FT4 21,8 ; TSH 0,29 ; PTH 20,1. Šta to znači, da li je sve u redu?
O: Postovani, rezultati koje ste naveli ukazuju na uvećanu funkciju štitaste žlezde, kao i očuvanu funkciju paratiroidnih hormona. Međutim, neophodno je uraditi specifična autoantitela za štitastu žlezdu, da bi se utvrdio uzrok hipertireoze. Savetujem da uradite Tg At, TPOAt i TRAB, i da se sa tim rezultatima javite endokrinologu zbog daljeg lečenja.
S poštovanjem, Dr Danijela Drašković, endokrinolog Opšte bolnice Medigroup.

Članak se nastavlja posle reklama

P: Poštovani, na MR mi je pronaen Emty sela i ratkeva cista na hipofizi. Pila sam dostineks i na poslednjem snimanju nije pronađena cista. Zbog čega mi je ukinut dostineks, ali prolahtin i dalje povećan? Na ultrazvuku su mi pronašli u gornoj granici, istmus 4mm, desni lobus 20×20, levi lobus 18x19mm, u desnom lobusu nodus 5×6, u levom lobusu posteriorno izohipogen nodus promera7x8 mm. Pijem eutiroks od 50mg. Rezultati hormona su: Anti tepeo 11.63 povišen, Kortizol 617 povećan i Prolaktin34.30 i dalje povećan. Šta dalje, kako da se izborim sa ovakvim problemom? Unapred zahvalna na vašem odgovoru.
O: Postovani, ultrazvuk štitaste žlezde ukazuje na polinodoznu strumu štitaste žlezde. Pošto niste naveli vrednost hormona štitaste žlezde, ne mogu da vam odgovorim da li su čvorići posledica hroničnog tiroiditisa, sto je najverovatnije zbog blago povišenih vrednosti TpoAt. Ne mogu tačno da vam odgovorim u vezi vrednosti prolaktina, jer ne znam kojom metodom je prolaktin meren, ali vam savetujem da se javite svom endokrinologu, da se uradi profil prolaktina nakon odgovarajuće pripreme (merenje prolaktina u 8h,11h i 13h), da se ponovi Kortizol i ACTH zbog ispitivanja funkcije nadbubrežne žlezde kao i ostale hormone hipofize, na osnovu kojih će se proceniti odgovarajuća terapija.
S poštovanjem, Dr Danijela Drašković, endokrinolog Opšte bolnice Medigroup.

P: Imam hashimoto, ali nemam terapiju jer iako je tsh iznad dozvoljene granice još uvek nije za terapiju, tako mi je rečeno jer je ispod 6. FT4 je u redu, a ANTI-TPO-AB 616. Već dve godine pratim hormone, a pre nekoliko meseci mi se prvi put na ultrazvuku uočena dva nodusa za koje mi je rečeno da za sada treba samo da se prate. Da li je moguće da se nodusi povuku sami od sebe i kako da se izbegne operacija, ako je to ikako moguće, dok je moguće?
O: Poštovani, u osnovi samog hroničnog autoimunog tiroiditisa postoji sklonost žlezde da pravi ciste i čvoriće. Sama terapija za Hashimoto tiroiditis ne postoji, ali se supstitucija hormona štitaste žlezde uvodi onda kada su vrednosti TSH iznad 8, a u nekim slučajevima i ranije, ako postoje jasni klinički znaci i simptomi hipotireoze, kada se radi o subkliničkim formama hipotireoze. Kada se pojave nodusi, oni ne mogu da nestanu već je neophodno raditi ultrazvučne preglede na 6 meseci, kao i određene markere ( Tireoglobulini Kalcitonin). Na osnovu ultrazvučnog izgleda čvorića, veličine čvorića, izgleda okolnog tkiva i vrednosti gore navedenih markera, endokrinolog procenjuje da li ce se samo pratiti čvorići ili je neophodna operacija.
S poštovanjem, Dr Danijela Drašković, endokrinolog Opšte bolnice Medigroup.

P: Nalaz punkcije: čvorovi na štitnoj ispunjeni krvi. Šta to znači?
O: Poštovani, nalaz koji je dobijen je nedovoljan za dijagnostiku. Savetujem da se javite lekaru koji vas je uputio na punkciju da bi se eventualno ponovila i uradili drugi markeri neophodni za procenu stanja štitaste žlezde.
S poštovanjem, Dr Danijela Drašković, endokrinolog Opšte bolnice Medigroup.

Članak se nastavlja posle reklama

P: Poštovani, molim vas da mi pojasnite UZ štitaste žlezde. Desni režanj dim 18×13,8mm, nehomogene eho stukture, bez fokalnih lezija, pojačane vaskularizacije režnja difuzno umerenog inteziteta, ISMTUST 1,5mm. Levi režanj dim 15,4×14,7mm, nehomogene eho strukture, bez fokalnih lezija, pojačane vaskularizacije režnja difuzno jačeg inteziteta
O: Poštovani, nalaz ultrazvuuka štitaste žlezde može da ide u prilog autoimunog tiroiditisa, te je neophodno da se javite endokrinologu sa rezultatima FT4,TSH i TpoAt zbog daljeg praćenja.
S poštovanjem, Dr Danijela Drašković, endokrinolog Opšte bolnice Medigroup.

P: Poslednji nalazi funkcije štitaste žlezde odredjeni CMIA metodom su sledeći: TSH – 2.26; T4 – 126; T3 – 1.6; Anti-TPO – 217.2; Anti-TG – 360.6. Ne dobijam nikakve lekove kao terapiju od svog lekara. Šta mi savetujete?
O: Postovani, vaši rezultati ukazuju na očuvanu funkciju štitaste žlezde ali sa povišenim specificnim antitelima, što ukazuje na hronični autoimuni proces. Vaš imuni sistem ne prepoznaje vašu štitastu žlezdu, ponaša se prema njoj kao stranom telu i nastala su antitela koja ukazuju na taj autoimuni zapaljenski proces. Ovaj proces može godinama da traje, i neophodno je barem jednom godišnje uraditi FT4 i TSH da bi se procenila funkcija žlezde kao i ultrazvuk štitaste žlezde zbog mogućih čvorica u žlezdi. Terapija za autoimuni proces ne postoji, već se supstitucija hormonima štitaste žlezde uvodi onda kada žlezda više nije u mogućnosti da stvori dovoljnu količinu hormona. Savetujem vam da se javite endokrinologu zbog praćenja.
S poštovanjem, Dr Danijela Drašković, endokrinolog Opšte bolnice Medigroup.

Članak se nastavlja posle reklama

P: Eho štitaste žlezde: Tireoidea je urednog položaja, dijametra levog režnja oko 14.6mm x 17.5mm, desnog režnja oko 14.6mm x 14mm, istimus oko 4mm. Žlezda je blago nehomogena , uz izdvajanje hipoehogenih polja koja imponuju zapaljenskim. CD odjek blago uredan. Karotide u skladu sa životnom dobi. Rezultati analize: THS – 0.96; FTA – 11.2; Anti TG At – 168; Anti TPO – 16. Molim vas za vaše mišljenje.
O: Poštovani, na osnovu rezultata mogu da zaključim da je funkcija štitaste žlezde očuvana, uz elemente koji mogu da ukažu na postojanje autoimunog procesa u samoj žlezdi, na osnovu nehomogene građe žlezde, kao i Tg At blago povišenih. Savetujem vam da ponovite Tg,TPO At, TRAB, FT4 i TSH za 3-4 meseca i da se javite endokrinologu sa rezultatima.
S poštovanjem, Dr Danijela Drašković, endokrinolog Opšte bolnice Medigroup.

P: Poštovani, vrednosti Anti TPO u julu prošle godine bio je 378 (refer. vrednost do 35), a nedavno TSH bio je 2,64 (vrednosti od 0,4 do 4) Da li mi je već potrebna terapija?
O: Poštovani, na osnovu rezultata se zaključuje da kod vas postoji hronični autoimuni tiroiditis sa još uvek očuvanom funkcijom štitaste žlezde. Potrebno je praćenje barem jednom godisnje FT4 i TSH zbog praćenja stanja, a kada dođe do skoka TSH iznad referentnih vrednosti, uz jasne kliničke znake i simptome smanjene funkcije štitaste žlezde, neophodno je uvesti supstitucionu terapiju.
S poštovanjem, Dr Danijela Drašković, endokrinolog Opšte bolnice Medigroup.

Imate pitanje? Obratite se stručnjacima MediGroup-e. Kliknite OVDE.

Tagovi:





Kliknite na video da saznate više: